UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE
Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Teşkilatı, uyuşturucuyla mücadele konusundaki çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.
Tarih: 12.3.2020 08:34:34 / 7976okunma / 0yorum
SİNAN BALKAYA

Türkiye´de son dönemlerde yeni bir anlayış ortaya konuldu, uyuşturucuyla mücadele, terörle mücadele seviyesine taşındı.Toplumun huzuruna ve devlet mekanizmasının işleyişine ciddi zarar veren, en çok da gençleri etkileyen uyuşturucunun yıkıcı etkilerinin tamamen ortadan kaldırılması için son dönemde yeni bir anlayış ortaya koyan Türkiye, uyuşturucuyla mücadeleyi terörle mücadele seviyesine taşıdı.

Bağımlılıkla mücadele için devlet eliyle kurulan mekanizmalara sivil toplum eliyle de destekler sağlanarak, uyuşturucunun pençesinde yaşamlarını sürdüren kişilerin yeniden sağlıklı bireyler olabilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Devletimiz uyuşturucu ile mücadeleyi en üst seviyeye çıkararak sağlıklı bir toplum olma yolunda önemli ve güçlü bir adımı atmış oldu. Yıllardır bu alandaki illete yönelik verilen mücadelede Polis ve askerin mücadelesi önlem açısından önemli bir noktadaydı. Alınan son kararlarla işin etken gücü artırıldı ve seviye tavan yaptı. Uyuşturucu illeti ile gençleri heba eden insanlık düşmanlarının cezası ömürlerine bedel olacak. Günümüzde  terör örgütleri uyuşturucuyu gelir kaynağı haline getirdiği gözle görüldüğü gibi, uyuşturucuyu gelir kaynağı olarak en çok terör örgütlerinin kullandığını biliyoruz. Uyuşturucu ile mücadele operasyonları sonucunda çok sayıda kişi yakalandı.

Aynı zamanda piyasaya uyuşturucunun girmesini engelleyen kurumların organizasyon ve personel sayısı güçlendirildi, teknik cihaz kapasiteleri de artırıldı.

Bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere destek sağlandı

apılan tüm araştırmalar, kullanıcı olarak en büyük grubun gençler olduğunu ortaya koymuştur. Uyuşturucu kullanımında hedef alınan kitle, 15-25 yaş grubundaki gençlerdir. Ülkemizde yapılan muhtelif kriter ve donelere dayalı araştırmalar, uyuşturucu madde deneme yaşının 13 olduğunu belirlemiştir.

Sıkıntılardan kurtulup rahatlamak, kendini olgun/iyi hissetmek, güzel vakit geçirmek, merakını tatmin etmek, ağrılarını dindirmek, özgür olduğunu göstermek, belli bir gruba ait olmak ve soğukkanlı görünmek, uyuşturucu kullanımındaki motivasyonların başlıcaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmalara göre, bir gencin alkol, tütün ve diğer uyuşturucuları kullanmaya karar verirken en önemli düşüncesinin "Ailem nasıl karşılayacak ve ne düşünecek" sorusunun öne çıktığını göstermektedir. Bu durum, anne ve babaların bu tip tehlikeli alışkanlıklara karşı net ve açık bir tavır sergilemelerini ve belirsiz bir tutum sergilemekten kaçınmalarını zorunlu kılmaktadır.

Madde kullanan gençlerde gözlenen ilk farklılık, maddeyi daha rahat kullanabilmek için çevresini ve arkadaşlarını değiştirmesidir. Ailesinden giderek uzaklaşmakta ve onlarla birlikte olmamaya çalışmaktadır. Diğer yönden öğrencinin okula olan devamlılığı ve derslerindeki başarı /ilgi giderek düşmekte, günlük hareketlerinde gözle görünen farklılıklar(dikkat dağılımı, donukluk, bakışlardaki sabitlik ve canlılığın kaybolması) ortaya çıkmaktadır. Genç, ilk denemelerinde sadece zevk almakta ve bağımlı olmadan bunu devam ettirebileceğini düşünmektedir. Kullanmaya devam ettikçe, aynı etkiyi göremediğinden dozu artırmakta ve bağımlılığa farkında olmadan "Merhaba" demektedir. Bu noktadan sonra "Madde" artık "ihtiyaç" haline gelmekte, bedensel, psikolojik ve sosyal bir çöküntü eşliğinde zevk ve merakla başlayan bir serüven büyük bir trajediye dönüşmektedir.

Bireyin elinden umutlarını ve üretkenliğini alan bu ölümcül tehlikeye karşı verilecek mücadelede, erken başlanacak uyuşturucu eğitiminin büyük önemi vardır. Ayrıca gençlerle kurulacak yakın ve sıcak iletişim, paylaşım, toplumsal hizmet projeleri ve spor branşlarındaki etkinlikler de önem arz etmektedir.

Gençlerin kendi özgüvenlerini geliştirme yolundaki becerilerini artırmaları ve ailelerinin bu konuda destekleri, talebin azaltılması bağlamında uyuşturucu illetine vurulacak en önemli darbedir.

Gelecek birkaç sene, Türkiye açısından uyuşturucu ile mücadele konusunda seferberlikle geçecek.

Bir taraftan uyuşturucu satışı ile mücadele edilirken bağımlılıktan kurtulmak isteyenlerin tedavi imkanları da geliştirildi.

Uyuşturucunun arz ve talebiyle yoğun bir mücadele başlatan hükümet, danışmanlık, tedavi, rehabilitasyon ve uyum hizmetlerinde de çalışma içerisine girdi. Hayatlarını yeniden yaşamaya başladılar. Hastanelere başvuranların emniyete ihbar mecburiyeti kaldırılarak bağımlıların tedavileri açısından önemli bir uygulamaya imza atıldı. Ailelere, gençlere ve öğrencilere yönelik bağımlılıkla ilgili eğitimlerin yanı sıra her yaş grubuna göre bağımlılıktan kurtulma modülleri geliştirildi.

Uzun süre madde bağımlısı olarak yaşayan ancak Sağlık Bakanlığına bağlı merkezlerde tedavi gören çok sayıda kişi de madde kullanmayı bıraktı.

Bağımlılıkları nedeniyle iş ve sosyal hayatlarından kopan kişiler, tedavi merkezlerinde verilen eğitimler ya da önlerine konulan yeni olanaklar sayesinde aileleriyle yeni bir hayata atıldı.  Bu tür sebep ve etkenlerden dolayı başta hükümetimiz olmak üzere, İl Emniyet Müdürlüklerimiz VE Türk silahlı kuvvetlerimize sağlıklı toplum yolunda uyuşturucu tacirlerine ve illetine karşılık  verdikleri mücadeleden ötürü toplum olarak teşekkür ediyoruz.                               

 

Anahtar Kelimeler: UYUŞTURUCU, MÜCADELE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÖZGÜR BASINMIŞ! (20 Nisan 2020 - Pazartesi)
AKIL VAR MANTIK VAR (16 Mart 2020 - Pazartesi)
“KENDİLERİNİ NİMETTEN SANANLAR” (07 Mart 2020 - Cumartesi)
YUKARIDA ALLAH VAR! (04 Mart 2020 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Ölüm değişmiyor. Firak, bekaya kalbolup başkalaşmıyor.

Bediüzzaman Said Nursi