İZDES PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI
İZDES PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI
İçişleri Bakan Yardımcısı Sabri Erdil, İçişleri Bakanlığı´nca başlatılan İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) projesi kapsamında Muş´a geldi.
“DEVLETİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERECEK OLAN SİZLERSİNİZ”
“DEVLETİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERECEK OLAN SİZLERSİNİZ”
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçede görev yapan öğretmenlerle bir araya gelerek, öğrenciler üzerinde kalıcı izler bırakma adına toplandıklarını belirtti.
VARTO YBO İL BİRİNCİSİ OLDU
VARTO YBO İL BİRİNCİSİ OLDU
2018-2019 öğretim yılı Muş ili okullar arası yapılan müsabakalarda Varto YBO Yıldız erkekler ve Yıldız Kızlar kategorisinde il birincisi olarak bölge müsabakalarına gitmeye hak kazandı.
“LALE VADİSİ PARKI” SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
“LALE VADİSİ PARKI” SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Muş Belediyesi tarafından 90 bin metrekare alan üzerine yapılarak hizmete sunulan Lale Vadisi Parkı, süs bitkisi ve peyzaj mimarlığı sektörünün en prestijli ödülü kabul edilen ‘Plant Ödülü´ne layık görüldü.
KIZILAY KAN BAĞIŞI BULANIKTA
KIZILAY KAN BAĞIŞI BULANIKTA
Kızılay Muş Şubesi Kan Bağışı Merkezi Müdürlüğü, Bulanık ilçesinde kan bağışı kampanyasını sürdürdü.
DAĞCILAR, İGLO OLUŞTURUP GECEYİ GEÇİRDİ
DAĞCILAR, İGLO OLUŞTURUP GECEYİ GEÇİRDİ
Muş´ta Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından düzenlenen ‘Kış Gelişim Eğitimi Kampı´na katılan dağcılar, iglo yaparak geceyi kar üzerinde geçirdi.
ÖĞRENCİLER SİNEMA ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU
ÖĞRENCİLER SİNEMA ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU
Korkut İlçesi´nde 500 öğrenci, “Aydınlık Gelecekler İçin Elimden Tut” SODES projesi kapsamında sinema etkinliğinde buluştu.
Fotoğrafın Tamamına Bakın…
Saltanat devrinin son bulmasıyla kurulan Cumhuriyetin ilk meclis toplantılarında, meclise giren ve o gün başlayan ırkçı tutum ve davranışlar maalesef bugün çok daha şiddetli bir şekilde etkisini göstermektedir.
Tarih: 25.12.2018 06:05:27 / 2137okunma / 0yorum
Mehmet Can ALKAŞ

Saltanat devrinin son bulmasıyla kurulan Cumhuriyetin ilk meclis toplantılarında, meclise giren ve o gün başlayan ırkçı tutum ve davranışlar maalesef bugün çok daha şiddetli bir şekilde etkisini göstermektedir. Cumhuriyet kurulmadan ülkenin kurtuluşu ve bağımsızlığı için birlikte mücadele veren Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Alevi v.b vatandaşlarımız, Cumhuriyetin kurulmasından sonra sınıflandırılmaya başladı. Bunun nasıl olduğunu kısa ve öz ifade edecek olursak, o gün mecliste bulunan bir kısım devşirme vekiller, bunun ilk tohumlarını attılar ve halen de devam ediyor…

Cumhuriyetin kurulmasından sonra birçok farklı ülkeden Türkiye´ye getirilen ve Türk kimliği verilen Türk vatandaşı, ülkemize tamamen yerleştikten sonra, sanki bu ülkenin gerçek sahipleri onlarmış gibi Kürtlere karşı bir tutum ve davranış içerisinde bulunuyorlar. Bunlar, Türkiye´nin kendi ülkeleri olduğunu, kendilerinin Türk olduğunu, bu ülkenin sahipleri olduğunu, Kürtlerin tamamının terör veya terör yandaşı olduğunu özellikle bu son yıllarda daha çok dile getirmeye başladılar ve hatta sosyal medya sitelerinde vatanseverlik nutukları atarak bir nevi Kürtlere tabiri caizse aba altında sopa göstermeye çalışıyorlar. Ülkemizin onlara sağladığı vatandaşlık,  iş, ev, site konut gibi yardımlar onları daha da cesaretlendirirken, onlarda tıpkı ‘dış güçler´ dediğimiz güçler gibi, içimize fitne tohumları ekmeye devam ediyorlar. Bu söylediklerim tabiî ki de hepsi için geçerli değil ancak şahit olduğum bazı olaylar maalesef böyle…

Bizim bildiğimiz 1071 Malazgirt zaferiyle başlayan Türk Kürt kardeşliği et ve tırnağa dönüşeli asırlar oldu. Yaklaşık 10 yıllık İzmir, İstanbul, Bursa ve Yalova hayatımın hiçbir evresinde gerçek Türklerin Kürtlere karşı en ufak bir serzenişlerine şahit olmadım. Bu süre zarfında üst paragrafta da belirttiğim gibi sadece devşirme Türklerin az bir kısmında bu tutumun sergilendiğine şahit oldum. Sakarya da Kürt bir babanın ölümü ve çocuğunun yaralanmasıyla meydana gelen olayı yetkililer tam teşekküllü araştırırsa bu olayı gerçekleştiren kişinin devşirme bir Türk olduğunu hepimiz göreceğiz. Batı bölgelerinde zaman zaman Kürtlere karşı bu tür saldırıların olduğuna şahit oluyoruz. Ancak Doğu illerinde Kürtlerin Türklere karşı böyle bir olayın yaşandığına şahit olmadık. Doğu illerine gelip burada işyeri açan, burada devlet memuru olarak görev yapan, Cumhuriyet döneminden şimdiye kadar bu bölgede yaşayan hiçbir Türk´e, hiçbir Kürdün baskısı veya şiddete başvurduğu görülmemiştir…

Sakarya da yaşanan olayla ilgili olarak sosyal medya da hattından fazla sözlü ırkçı paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımların toplum içinde ırkçı saldırılara dönüşmemesi için yapılmaması gerekir. Aklı başında her Türk ve Kürt bilir ki bu tür olaylar sadece bir projeyi hayata geçirmek isteyenlerin işine gelir. “Projeyi yapalım, hayata geçirelim ve sonucunu bekleyelim” diyorlardır. Toplum olarak düşünmemiz gerekir, bunu yapanın şöyle bir şekline bakın, resmi kimliğine bakın, özel hayatına bakın, bu tür projeler sadece maşa olarak kullanılabileceklere yaptırılır ve bunu yapanın da çok iyi bir maşa olduğu görülüyor. Birilerinin çıkıp buna karşılık vermesi, projeyi hayata geçirenlerin emeline ulaşmasını sağlayacaktır. Bu projeyi hayata geçirenlerin emellerine ulaşmaması için toplumun tamamının sağduyulu davranması gerekir. Ve asla ırkçı paylaşımlar ve düşüncelere kapılmamamız gerekir. Bir düşünün; insan sarhoşken neden kendi kafasına kurşun sıkmaz da gidip başkasının kafasına sıkar …

Fotoğrafın tamamına bakın gerçeği benden çok daha iyi göreceksiniz...

Anahtar Kelimeler: Fotoğrafın, Tamamına, Bakın
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
“Ah Vah” Etmenin Faydası Olmayacak (19 Şubat 2019 - Salı)
Yerel Medyaya Darbe (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "