CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "VATAN TOPRAĞI ÜZERİNDE AMELİYAT YAPILMASINA GÖZ YUMMAYIZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "VATAN TOPRAĞI ÜZERİNDE AMELİYAT YAPILMASINA GÖZ YUMMAYIZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatan toprağı üzerinde ameliyat yapılmasına göz yummayacaklarını belirterek, “Birileri on binlerce tır silah vererek etrafımızı terör koridoruyla kuşatıp, bizi Anadolu´da sıkıştırmak istiyor. Birileri ekonomimizi kur, faiz, enflasyon cenderesine alarak, Türkiye´nin şahlanışını durdurmaya çalışıyor” dedi.
KÜTÜPHANELER HAFTASI´NI KUTLADI
KÜTÜPHANELER HAFTASI´NI KUTLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, 25 - 31 Mart 2019 tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası´nı kutladı.
ÖĞRENCİLERE KİTAPLAR DAĞITILDI
ÖĞRENCİLERE KİTAPLAR DAĞITILDI
Eğitim Bir Sen, “İlim, İrfan ve Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik“ sloganıyla hayata geçirdiği “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi devam ediyor.
ÖĞRETİM ELAMANI İÇİN İLANA ÇIKTI
ÖĞRETİM ELAMANI İÇİN İLANA ÇIKTI
Muş Alparslan Üniversitesi, (MŞÜ) bünyesindeki farklı akademik birimlerinde çalıştırılmak üzere öğretim elamanı alımı için ilana çıktı.
KURSLARI DENETLEDİLER
KURSLARI DENETLEDİLER
Korkut İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nedim Öner ve Yakup Artan, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının verildiği okulları ziyaret ettiler.
İNGİLİZCE DİL KURSU DEVAM EDİYOR
İNGİLİZCE DİL KURSU DEVAM EDİYOR
Halk Eğitimi Merkezi ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü işbirliğince genç ve yetişkinlere yönelik açılan dil eğitimleri kursu devam ediyor.
SALICI: KENDİ KOLTUKLARIYLA İLGİLİ  BİR BEKA PROBLEMLERİ OLABİLİR
SALICI: KENDİ KOLTUKLARIYLA İLGİLİ BİR BEKA PROBLEMLERİ OLABİLİR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Muş´ta yerel ve ulusal medya çalışanlarıyla bir araya geldi.
5510 Sayılı Kanunda İş kazası
Tarih: 14.3.2019 15:23:47 / 390okunma / 0yorum
Mehmet Cüneyt SOLGUN

5510 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinde tanımlanmıştır. Buna göre İş Kazası, Kanunun 13 üncü maddesinin birinci fıkrasında sayılan hal ve durumları sonucunda meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özre uğratan olay olarak tanımlanmıştır. Kanunda sayılan hal ve durumlar;

a) Sigortalının işyerinde bulunması esnasında,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, kaza olayının meydana gelmesi halinde iş kazası sayılmaktadır.

Ayrıca bir olayın iş kazası sayılabilmesi için; Kazayı geçiren kişinin sigortalı olması, kazanın meydana gelmesi, kaza ile sonuç arasında uygun bir illiyet bağının bulunması kaza sonucu bedence veya ruhça özre uğraması ve bu unsurların bir arada gerçekleşmesi gerekmektedir. İş kazası işin yürütümü sırasında meydana gelen olayı ifade etmekle birlikte yapılan işle ilgisi olmayan hal ve durumlarda meydana gelen olayları da kapsamaktadır.

Küçük bir hatırlatma: İş kazalarında günah keçisi olarak kabul edilen ‘´iş güvenliği uzmanlarının maddi, manevi olarak olması gereken yerde olmaması bizleri derinden üzüyor.´´ İş Güvenliği Uzmanları kamu kurumları, özel işletmeler fark etmeden işyerlerinin olmasa olmazlarındandır. Kısacası işyerlerinde işyerinin kalbidir diyebiliriz. Ama en ufak bir iş kazasında okları doğrudan uzmanlara kolaylıkla yönlendirebiliyorlar. Sanki bütün işletmenin sorumluları onlarmış gibi algı oluşturup uzmanları gözaltına hatta tutuklanmalarına kadar gidebiliyor bu durum…

İş Kazasının Bildirme Şekli:Bildirimler Kurumun işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne. Ancak SGK´nın başka bir müdürlüğüne yapılan bildirimler bağlı bulunduğu müdürlüğe yapılmış gibi kabul edilebilmektedir.Ancak bildirim yapılan yazıda sigortalının,

-sicil numarası, adı ve soyadı,doğum tarihi, işyerinde yaptığı iş,işyerinde çalışmaya başladığı tarih, iş kazasının vuku bulduğu yer, tarih saat, oluş şekli (olay öyküsü), tanıkların ad ve soyadları,işyerinin adresi, işverenin adı, soyadı, unvanı ve ikametgâh adres bilgileri, şirket merkezi bilgileri, imzalarının da bulunması gerekmektedir.

İş Kazasını Bildirme Süresi:İş Kazasının SGK´ya bildirilmesi hususu 5510 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinin ikinci fıkrasında hüküm altına alınmıştır.Sigortalılar bakımından bunları çalıştıran işveren tarafından, o yer yetkili kolluk kuvvetlerine derhal ve Kuruma da en geç kazadan sonraki üç işgünü içinde “iş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi” ile doğrudan ya da taahhütlü posta ile SGK´ya bildirilmesi zorunlu tutulmuştur. Kazadan sonraki üç(3) iş günü içinde bildirilmesi gerekiyor. Örneğin, Perşembe günü iş kazası geçiren sigortalı ile ilgili bildirim perşembe gününü takip eden Salı (dâhil) gününe kadar bildirilmesi halinde yasal süresinde bildirilmiş sayılır. Bildirim yapmayanların yasa da belirtilen tutar ile cezai işlem uygulanır.

İş kazalarının azaltılması için istatistik bilgilerin gerçekleri yansıtması için bütün iş kazaları gerekli yerlere bildirilmeli ve rapor edilmelidir. Yapılan iş kazaları sonucunda hem maddi hemde manevi hakların yanısıra işletmelerin cezai işlemlerden kurtulmaları için bildirimlerin yapılmaması son derece yanlış bir uygulama ve iş ahlakına, iş etiğine uymayan bir durum olduğunu beyan etmek isterim.Yapılan incelemeler sonucunda iş kazası veya meslek hastalığı olayına ilişkin düzenlenen belge ve bilgilerin gerçeğe uymadığı ve olayın incelenmesi sonucu iş kazası veya meslek hastalığı olmadığının anlaşılması halinde gerekli yasal işlemler yapılır.

İş Kazası olayının belirtilen sürelerde işverence bildirilmemesi halinde uygulanacak müeyyide 5510 sayılı Kanunun 21 inci maddesinin ikinci fıkrasında açıkça belirtilmiştir. Anılan fıkra gereği, sigortalıların iş kazası geçirmeleri hâlinde, belirtilen sürelerde işverence bildirim yapılmaması durumunda, bildirimin SGK´ya yapılacağı tarihe kadar sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği SGK tarafından işverenden tahsil edilmektedir.

 

Tüm meslektaşlarıma ve okurlarıma sonsuz teşekkürler…

Kazasız, belasız ve ramak kalasız günlerde görüşmek ümidiyle…

İyi günler, iyi okumalar dilerim.

Kalın sağlıcakla…

 

“Bilginin olduğu yerde bilenler, aklın olduğu yerde düşünenler vardır.”

Yusuf Has Hacip

Anahtar Kelimeler: 5510, Sayılı, Kanunda, kazası
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Çalışma Ortamı Gözetimi (18 Mart 2019 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed