“Ülkemize yönelik ekonomik saldırılar, döviz ve faiz gibi makro dengeler üzerinden yapılıyor”
Çukurova Bölgesi sanayici ve iş adamlarıyla akşam yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Bugünlerde ekonomimizle ilgili birtakım tezviratlar yapılıyor. Kimi ülkemizde olan, kimi dışarda mukim birtakım çevreler el ele vermiş, ısrarla Türkiye´nin başına kara bulutlar toplamaya çalışıyor. Hâlbuki Türk ekonomisi bu tür saldırılara karşı şerbetlidir” dedi.
Tarih: 21.6.2018 09:35:49/ 618okunma / 0yorum

“Ülkemize yönelik ekonomik saldırılar, döviz ve faiz gibi makro dengeler üzerinden yapılıyor”

Çukurova Bölgesi sanayici ve iş adamlarıyla akşam yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Bugünlerde ekonomimizle ilgili birtakım tezviratlar yapılıyor. Kimi ülkemizde olan, kimi dışarda mukim birtakım çevreler el ele vermiş, ısrarla Türkiye´nin başına kara bulutlar toplamaya çalışıyor. Hâlbuki Türk ekonomisi bu tür saldırılara karşı şerbetlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana programı çerçevesinde Çukurova Bölgesi sanayici ve iş adamlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi. Sheraton Otel´de gerçekleştirilen yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana´da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayinin, tarımın, ticaretin, enerjinin, lojistiğin, kültürel zenginliğin, tarihî birikimin, ekonominin ve sosyal hayatın tüm unsurlarının bir arada bulunduğu bir şehir olması nedeniyle, Türkiye´de kendi iktidarları döneminde yapılan reformları en iyi Adanalıların takdir edeceğini söyledi.

 “ADANA ŞAHA KALKACAK Kİ, BU BÖLGE ŞAHA KALKSIN”

Böyle bir şehir için “istikrar, güven, huzur ve üretim” demenin her şey olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adana´nın hükûmetlerimizin yaptığı tüm yatırımlara rağmen bir süredir durgunlaştığının farkındayız. Demek ki Adana için daha çok şey yapmalıyız. Adana şaha kalkacak ki, bu bölge şaha kalksın. Onunla birlikte Türkiye de şaha kalksın. Yeni dönemde Adana´yı her alanda şaha kaldırmakta kararlıyız” dedi.

Türkiye´de bir dönem sanayi deyince ilk olarak Adana´nın akla geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana´nın verimli topraklarıyla, romanlara, filmlere konu olan bir tarım alt yapısı olduğuna dikkat çekti.

 “Önümüzdeki dönemde Adana için hayallerimizi inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adanalıların, 24 Haziran´da tercihini yeniden hizmet siyasetinden yana kullanarak şahlanış dönemini başlatacağına inandığını söyledi.

 “BUGÜNLERDE EKONOMİMİZLE İLGİLİ BİRTAKIM TEZVİRATLAR YAPILIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında bugünlerde Türk ekonomisiyle ilgili birtakım tezviratlar yapıldığına, ülkemizde ve dışarıda mukim bazı çevrelerin el ele vererek ısrarla Türkiye´nin başına kara bulutlar toplamaya çalıştığına dikkat çekti.

 “Hâlbuki Türk ekonomisi bu tür saldırılara karşı şerbetlidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizi ne Moody´s ne Standart&Poor´s ilgilendirir. Bunların hepsi bu tür kararlarını verirken bir defa siyasi veriyor, bir yerlerden aldıkları talimatlarla açıklamalar yapıyor. Ya bizi bizden daha iyi kim bilir? Biz biliriz. Türkiye´de yatırımlar mı durdu, Türkiye´de ticari hayat mı durdu? Neymiş, kur… Ben bazen söylüyorum, çok açık, net söylüyorum. Arkadaşlar, bu kur filan, bunların hiçbiri bizim geleceğimizi belirleyen şeyler değil, geleceğimizi biz belirleyeceğiz biz.”

 “ÜLKEMİZİN GELİRİNİ, GELECEĞİNİ TÜRK LİRASIYLA BELİRLEMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara yönelik olarak yastık altındaki dövizlerini Türk lirasına çevirmesi çağrısını tekrarlayarak, “Çünkü bizim ülkemizin gelirini, geleceğini biz Türk lirasıyla belirlemeliyiz” dedi ve millî bir seferberlik yapılması gerektiğine işaret etti.

 “Bize birileri provokatif eylemlerle hazırlıyor, ekonomik harp mi ilan ediyor, bize ekonomik harp ilan edene karşı bizim de gereğini yapmamız lazım” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaderimizi, biz belirleriz. Bunu ne Hans´a, ne George´a, ne şuna, ne buna asla bırakamayız. Dikkat ederseniz ülkemize yönelik ekonomik saldırılar daha ziyade döviz gibi, faiz gibi makro dengeler üzerinden yapılıyor. Şu 24´ünü hayırlısıyla bir atlatalım, 24´ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ha ondan sonra bu faizle, şunla, bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” şeklinde konuştu.

Yüksek faizle ülkenin ayağa kaldırılmayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz eğer yatırımcıyı güçlü kılacaksak, burada düşük faizle bu adımı atmak zorundayız. Çünkü girişimci yüksek faizle neyin yatırımın yapacak? Efendim, işte bankalar da kazanacak? Tamam da, elin bankaları kazanmıyor mu? Japonya eksi faizle çalışıyor. Amerika´ya geliyorsun ikilerde, bilemedin üçte. Avrupa ikiler, İsrail sıfır, bir, buralarda. E, onların bankaları böyle çalışıyor da, bize ne oluyor ya? Şu anda 20´lerde, 25´lere kadar çıkıyor. Faizin böyle olduğu bir ülkede siz yatırım yapabilir misiniz? Arkadaşlar, bunu değiştireceğiz, bu işin lamı cimi yok” dedi.

 “2016´DA DARBE YAŞADIK, 2017´DE YÜZDE 7,4 BÜYÜDÜK”

2008-2009 küresel finans krizinin “Türkiye´yi teğet geçeceğini” söylerken, özel sektörün gücüne güvendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son beş yılda ardı ardına yaşadığımız sıkıntılar karşısında da aynı güvenle hareket ediyorum. Dünyada 15 Temmuz gibi bir darbe girişimine maruz kalıp da, şoku bu kadar hızlı bir şekilde atlatabilecek başka bir ülke var mıdır bilmiyorum. 2016´da darbe yaşadık, 2017´de yüzde 7,4 büyüdük” şeklinde konuştu.

İstihdamda atılan adımların ortada olduğunun, istihdamın büyümenin en önemli ibresi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye´nin 7,4 büyüme oranıyla Hindistan´dan sonra ikinci, OECD ülkeleri arasında ise birinci sırada olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçiye verilen desteğin, hibenin, eğitimde, sağlıkta, bütün altyapı, üstyapı yatırımlarının büyüme sayesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

 “BU ÜLKE AYAKLARINA VURULMAYA ÇALIŞILAN PRANGAYA İZİN VERMEZ”

Türkiye´nin, kendisiyle uğraşanlarla her seferinde heveslerini kursaklarında bırakarak adeta dalga geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bunların anlayamadıkları bir şey, o da, Türk milletinin tarihi boyunca hep böyle krizlerle, saldırılarla uğraştığıdır. Kardelen çiçeği gibi en zor şartlarda boy veren bir iş dünyamız olduğu sürece, Allah´ın izniyle bu ülke ayaklarına vurulmaya çalışılan hiçbir prangaya izin vermez” dedi.

Bazılarının “Türkiye büyüyor da millet niye bunu hissetmiyor” dediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu söyleyenler, aslında büyümenin nimetlerinden en çok istifade edenler. Bilmediklerinden değil, affedersiniz, hınzırlıklarından böyle söylüyorlar. Büyümenin alt dilimlerine bakıyoruz, yaklaşık yüzde 10´luk bir yatırım artışı, yüzde 11´lik bir hane halkı tüketim harcaması artışı görüyoruz. Yani hem üretimde, hem tüketimde artış var. İstihdama bakıyoruz, son açıklanan rakam itibarıyla tek haneli sınırına gelip dayanmış durumda elhamdülillah. Türkiye geçtiğimiz 16 yılda Avrupa ülkelerinin tamamından daha fazla istihdam üretmiştir. Bu yılın ilk çeyreğindeki istihdam artışı ne biliyor musunuz? Yüzde beş.”

Türkiye´nin sadece son beş yılda maruz kaldığı saldırıların maliyeti olmasaydı, bugün millî gelir sıralamasında en az iki-üç basamak daha ilerde olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kayıp elbette önemli. Ama en büyük kazancımız, her hâl ve şart altında ayakta durabildiğimizi dosta, düşmana göstermiş olmamızdır. Hatta sınır ötesi operasyonlarımızla herkese çok daha derin, çok daha tarihî mesajlar verdik. Cerablus´ta verdik, Afrin´de verdik, şimdi Sincar´da, Kandil´de de veriyoruz; bunlar herhâlde para. Ve bu arada da yüzde 20 savunma sanayinde biz kendi üretimimiz yaparken, şimdi yüzde 65´e çıktık, yerli savunma sanayi, bu noktaya geldik” diye konuştu.

 “YENİ DÖNEMDE VİZYONUMUZU GENİŞLETMEK ZORUNDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeyi bugün getirdikleri noktayı önemli gördüklerini ama yeterli bulmadıklarını söyleyerek, “Bugüne kadar uyguladığımız ekonomi politikalarıyla Türkiye´yi ekonomik olarak içine sıkıştırıldığı cendereden kurtardık, geliştirdik, kalkındırdık, bugüne getirdik. Yeni dönemde vizyonumuzu genişletmek, stratejilerimizi ileriye taşımak zorundayız. Bunun için, yüksek teknoloji ve verimlilik artışıyla güçlendirilmiş bir ekonomik modele yöneliyoruz. Ancak bu şekilde gelişmekte olan ülke statüsünden gelmiş ülke statüsüne yükselebiliriz” değerlendirmelerini yaptı.

 “Türkiye´nin öncü şehri Adana´ya yeni dönemde de öncülük etmek yakışır. Bunun için sizlerden Türkiye´nin 2023 hedeflerine sıkı sıkıya sahip çıkmanızı istiyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Sizlerden gençlerimize emanet ettiğimiz 2053 ve 2071 vizyonlarına katkıda bulunmanızı özellikle bekliyorum. Adana´nın sanayicileri, tüccarları, girişimcileri, çalışkan insanları bu meseleye sahip çıkarsa, Türkiye´nin geleceğine daha bir güvenle bakacağını düşünüyorum.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BARIŞAN, “ ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEMEK, İMAN, AHLAK, İSLAM, VATAN, EZAN GEÇİLMEZ DEMEKTİR”
BARIŞAN, “ ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEMEK, İMAN, AHLAK, İSLAM, VATAN, EZAN GEÇİLMEZ DEMEKTİR”
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma haftası nedeniyle birer mesaj yayınladı.
CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİNE UYULMASINI TALEP EDİYORUZ
CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİNE UYULMASINI TALEP EDİYORUZ
Sağlık Hak Sen Erzurum Şube Başkanı ve Hak-Sen Konfederasyonu Erzurum İl Başkanı İlim Gödekmerdan, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde verilen kararlar ile ilgili değişiklikler uygulanması için talepte bulunduklarını açıkladı.
KORONAVİRÜS HANGİ ORTAMLARDA KAÇ SAAT YAŞIYOR?
KORONAVİRÜS HANGİ ORTAMLARDA KAÇ SAAT YAŞIYOR?
Koronavirüsün bazı yüzeylerde 3 güne kadar yaşadığını ifade eden Dr. Halit Yerebakan, hangi ortamlarda kaç saat yaşadığını söyledi.
İL GENELİ TÜM OKULLAR TATİL DOLAYISIYLA
İL GENELİ TÜM OKULLAR TATİL DOLAYISIYLA
BAŞTAN SONA YIKANIP, DEZENFEKTE EDİLİYOR
SOLGUN,“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ SÖZÜ TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR”
SOLGUN,“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ SÖZÜ TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR”
Türkiye Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
KAMPANYAMIZA DESTEK OLMAYA BEKLİYORUZ
KAMPANYAMIZA DESTEK OLMAYA BEKLİYORUZ
Devletini Sevmek; Her Şeyini Devletten Beklemek Demek Değildir...
ASYA, VATANDAŞLARA SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI
ASYA, VATANDAŞLARA SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI
Muş Belediyesi korona virüs tedbirleri kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İtfaiye Müdürlüğüne bağlı ekipler cadde ve kaldırımları köpüklü ve tazyikli suyla yıkayarak dezenfekte ediyor.
AKTAŞ, “ÇANAKKALE MUHAREBELERİNİ KAZANDIRAN BU YÜKSEK RUHTUR”
AKTAŞ, “ÇANAKKALE MUHAREBELERİNİ KAZANDIRAN BU YÜKSEK RUHTUR”
Muş Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gazi Emrullah Aktaş,18 Mart Çanakkale zaferini ve şehitleri anma gününü kutladı.
BAŞKAN ASYA´DAN YEŞİLCE İLKOKULU VE ORTAOKULU´NA ZİYARET
BAŞKAN ASYA´DAN YEŞİLCE İLKOKULU VE ORTAOKULU´NA ZİYARET
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, merkez Yeşilce İlkokulu ve Ortaokulu´nu ziyaret etti.
ÇOCUKLARDA HER GÖĞÜS AĞRISININ NEDENİ KALP HASTALIĞI MI?
ÇOCUKLARDA HER GÖĞÜS AĞRISININ NEDENİ KALP HASTALIĞI MI?
Yetişkinlerde görülen göğüs ağrısında akla gelen ilk neden kalp hastalıkları olsa da çocukluk çağında da göğüs ağrılarının küçük bir kısmı kalp kaynaklı olabiliyor. Yapılan çalışmalar, çocukluk çağındaki göğüs ağrılarının yüzde 95´inin iyi huylu olduğunu, ancak yüzde 5 oranında da kalp hastalıklarına bağlı geliştiğini gösteriyor. Ancak çocuklarda görülen göğüs ağrısı genellikle tekrarlıyor.
AKTAŞ,”AİLELERİMZE DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR”
AKTAŞ,”AİLELERİMZE DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR”
Bugün 196. Gününde olan Diyarbakırlı annelerin KDP İ l binası önündeki eylemlerine geçmiş dönemlerde destek açıklamasında bulunan Muş Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Diyarbakır´da terör örgütü tarafından kaçırılan çocukları için HDP önünde eylem yapan ailelere desteklerinin devam ettiğini, buradan çeşitli açıklamalarla eylem yapan annelere desteklerinin sürdürüldüğünü belirtti.
“TEDBİR ALIR, YAYILMAYI ÖNLERSEK HAYAT NORMALE DÖNER”
“TEDBİR ALIR, YAYILMAYI ÖNLERSEK HAYAT NORMALE DÖNER”
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Koronavirüs Bilim Kurulu ile yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulundu.
“HABER VE TANITIM BÜLTENİ”NİN 31. SAYISI YAYIMLANDI
“HABER VE TANITIM BÜLTENİ”NİN 31. SAYISI YAYIMLANDI
Üniversite ile ilgili öne çıkan haberlerin yer aldığı “Haber ve Tanıtım Bülteni”nin 31. sayısı okuyucuyla buluştu.
MŞÜ´DE KORONA VİRÜSE KARŞI DEZENFEKTE ÇALIŞMASI
MŞÜ´DE KORONA VİRÜSE KARŞI DEZENFEKTE ÇALIŞMASI
Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) korona virüs tehlikesine karşı fakülte, yüksekokul, sosyal, kültürel ve spor tesislerde temizlik ve dezenfektasyon çalışması yapıldı.
TARIMSAL FAALİYETLER MASAYA YATIRILDI
TARIMSAL FAALİYETLER MASAYA YATIRILDI
Muş merkeze bağlı Korkut, Bulanık ve Malazgirt İlçe Ziraat Oda başkanları İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın´ı makamında ziyaret ederek Muş´ta tarımsal faaliyetler bakımından fikir alış verişinde bulundular.
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI, 15 MART´A KADAR YURDA DÖNECEK 21 BİN UMRECİYİ KARANTİNA KONUSUNDA UYARDI
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI, 15 MART´A KADAR YURDA DÖNECEK 21 BİN UMRECİYİ KARANTİNA KONUSUNDA UYARDI
Türkiye´de beş koronavirüs vakasının görülmesinin ardından önlemler alınmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yaklaşan tehlikeye dikkat çekerek, 15 Mart´a kadar umre ziyaretinden dönmüş olacak 21 bin vatandaşın 14 gün kuralına uymaları gerektiğini hatırlattı.
BAŞKAN ASYA´DAN İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜNÜN 99. YIL DÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜNÜN 99. YIL DÖNÜMÜ MESAJI
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.
“BAŞKA YOL YOK, UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK” UYGULAMALARI DEVAM EDİYOR
“BAŞKA YOL YOK, UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK” UYGULAMALARI DEVAM EDİYOR
Muş´un Malazgirt Kaymakamlığı tarafından organize edilen ‘Başka Yol Yok, Uyuşturucuya Geçit Yok´ uygulaması kapsamında jandarma personeli, geçici köy korucuları ve köy muhtarları bilgilendirildi.
MUŞ´TA 12 MART İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA GÜNÜ
MUŞ´TA 12 MART İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA GÜNÜ
Muş´un Malazgirt ve Bulanık ilçelerinde 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü nedeniyle program düzenlendi.
KORKUT VE MALAZGİRT´TE ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
KORKUT VE MALAZGİRT´TE ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
Korkut ve Malazgirt İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personelleri, Aralık ve Nisan ayları içerisinde yürütmüş oldukları kış dönemi çiftçi eğitimi ve bilgilendirme toplantıları tüm hızıyla devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.

Hz. Muhammed