UİGAD Genel Sekreteri: Meslek Kanunu şart
Yaygın ve ulusal basında en büyük sorunun, “Meslek Kanunu” çıkartılmasında kaynaklandığının altını çizen Taşdemir, değerlendirmelerinde şunları dile getirdi:
Tarih: 29.4.2020 10:54:44/ 10001okunma / 0yorum

YEREL BASININ DİJİTALLEŞME SÜRECİ TARTIŞILDI

Muş, İstanbul, Ağrı, ve Van´da gazetecilik yapan meslek örgütleri başkanları, dijitalleşme sürecine yerel basının tam olarak ayak uyduramadığından yakındı. Gazeteciler Cemiyeti Muş İl Başkanı Emrullah Özbey, basılı gazetelerin daha ciddi olduğunu, yapılan yayımların süzgeçten geçtiğini hatırlatarak sosyal medyayla birlikte yayılan yanlış bilginin telafisinin güç olduğunu belirtti.

 

 

İstanbul, Ağrı, Muş ve Van´da gazetecilik yapan meslek örgütleri başkanları, dijitalleşme sürecine yerel basının tam olarak ayak uyduramadığından yakındı.

Meslek Kanunu´nun şart olduğuna dikkat çeken ilgililer, dijitalleşme sürecinde mesleki sivil toplum örgütlerinin, özellikle yanlış bilginin yayılmasının önlenmesinde öncü olmasını istedi

İstanbul, Ağrı, Muş ve Van illerinde gazetecilik yapan ve aynı zamanda mesleki örgütlerin başkanları, yerel medyanın sorunları ve dijitalleşen yerel medyayı, 24 Saat Gazetesi´ne anlattılar.

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Genel Sekreteri ve Teferruat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Selçuk Taşdemir, yerel basının dijitalleşme sürecine tam olarak ayak uyduramadığından yakındı. Taşdemir, yerel basının dijitalleşme sürecine ilişkin şunları söyledi:

“Günümüzde ilan alan gazeteler, ilan almayan ya da alamayan gazetelere göre fiziki olarak daha iyi bir şekilde okuyucunun karşısına çıkabilmektedir. Dijitaldeki okunmayı basılı gazetede yakalamak mümkün olmasa da yerel birçok gazetenin büyükşehirlerde dahil yeni medya kavramına tam anlamıyla entegre olamadığını görmekteyiz. Dernek olarak dijitalleşme sürecindeki medya mensuplarından çok sayıda üyemize de aslında yerel basındaki habercilik kültürünü dijitalde devam ettirmelerini öneriyoruz. En iyi şekilde dijitalleşirken telafisi mümkün olmayan bir bilginin dolaşıma girmesine neden olmamalarının altını ısrarla çiziyoruz.”

ÖZBEY,”SOSYAL MEDYA BİR MANİPÜLASYON ARACINA DÖNÜŞEBİLMEKTEDİR”

Muş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Haber 49 Gazetesi İmtiyaz Sahibi Emrullah Özbey, basılı gazetelerin daha ciddi olduğunu, yapılan yayımların süzgeçten geçtiğini hatırlatarak sosyal medyayla birlikte yayılan yanlış bilginin telafisinin güç olduğunu belirtti. Özbey, sözlerine şöyle devam etti:

“Genelde medya özelde de elektronik medya, kitleler üzerinde kanı ve düşünce oluşturma gücü en yüksek olan basın-yayın organlarıdır ve bu organların temel işlevi, toplumsal yararı gözetmek suretiyle kamuoyunu bilgilendirmektir. Özellikle son yıllarda günlük yaşamımızın her alanına sirayet eden ve herkes tarafından rahatlıkla ulaşılabilen sosyal medya gerçekliği, kontrol edilmesi pek mümkün olmadığından çok kolay bir biçimde bir manipülasyon aracına dönüşebilmektedir. Yalan yanlış ve çarpıtılmış malumatlarla kitle psikolojisi üzerinde etkili olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmenin temel koşulu, kamu güvenliğinden sorumlu olanların yerel, bölgesel ve ulusal medya temsilcileriyle doğrudan ve sağlıklı bir iletişimde bulunmalarıdır. Mesleki örgütler, üyelerinin manipüle bilgiye mahal vermesini engellemelidir. Sorunlu bir dijitalleşme önlenmelidir.”

Selçuk Taşdemir

“Kural koyucu olmadan, biz her ne kadar güncel sorunları tartışsak da bir sonuç alamayız. “Meslek Kanunu” çıkartılması şarttır. Hukuk okumayan birisi avukat olamadığı gibi iletişim fakültesi okumayan birinin de günümüzde gazetecilik yapmasının mümkün olmaması gerekir. Mevcut alaylı ve mektebini bitiren kişilerin de belirli eğitimden geçmesi ya da rutin programlara alınması gerekmektedir. Bu konuda özellikle meslek örgütlerinin eliyle tepede bir konsey oluşturulması ve buraya bağlı faaliyetlerin yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum. Dijitalleşme sürecinde mesleki sivil toplum örgütleri, özellikle yanlış bilginin yayılmasının önlenmesinde öncü olmalı ve o ildeki gerçek haber kaynağının yine gazeteci kökenliler olduğu algısını yerleştirmelidirler.”

Nazmi Bilgin ve Hüseyin Arslan

Arslan: Gazete Basım Sürecinin Rafa Kalkması Hedefleniyor

Ağrı Taşlıçay İlçesi Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Taşlıçay Güncel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Arslan, Basın İlan Kurumu´nun (BİK), yerel gazeteleri tamamen dijitale çevirmek istediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Basın İlan Kurumu´nun bölge bölge yerel gazeteciler ile yaptığı toplantılarda, özet olarak, matbaalardaki gazete basım sürecinin tamamen rafa kaldırılması planlandığını bildirilmiştir. Ancak bu sürecin nasıl işleneceği henüz netlik kazanmamıştır. Son yapılan toplantıda Basın İlan Kurumu, gazetecilerin web sitesi üzerinden yayın yapması ve ilan yayımlama sürecini web sitesi üzerinden yürütmesi projesini anlatmıştır. Yerel gazetecilerin dijital çağa ayak uydurma durumu aslında zor olmayacaktır Zaten hali hazırda bütün gazetecilerin web siteleri tasarlanmış gazeteler ile eş zamanlı olarak ilan yayınlama süreci başlatılmıştır.”

“Yerel gazeteleri destekleyen mekanizmanın çökmesine neden oluyor”

Yerel gazetecilerin en büyük sorununun resmi kurumların pazarlık usulü ile ihaleye çıkması olduğunu aktaran Arslan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu durum kanunun yerel gazeteleri desteklemek için oluşturduğu mekanizmanın çökmesine sebep olmaktadır. Oysa İhale Kanunu, açık ve net şekilde hiçbir resmi kurumun pazarlık usulüyle çıkmasını desteklememektedir Hatta pazarlık usulüne çıkılması için engeller bile bırakılmıştır. Örneğin pazarlık usulünün; deprem, afet, salgın, hastalıklar gibi öngörülemeyen durumlar için desteklendiğini belirtmiştir. Hal böyleyken Kamu İhale Kurumu´nun ihale yayınlama sitesi Elektronik Kamu Alımları Platformu´na (EKAP) girildiğinde, ülkemizde pazarlık usulü yapan kurumların son zamanlarda bir hayli çoğaldığı görülmektedir. 5187 sayılı kanunun çiğnendiği bu süreçte gazetecilerin ve gazetecileri temsilen sivil toplum kuruluşlarının ve gazeteciler sendikalarının sürece müdahale etmesi pazarlık usulü başlığı olması ile birlikte alınacak ürünlerin parçalarını doğrudan temin ile alınması durumuna müdahale edecek kanunları geliştirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tüm bu durumlar karşısında ülkemizdeki iflasa yakın gazeteciler sayısı, her geçen gün artmaktadır.”

Ahmet Işıkdağ

AYGAD Başkanı: Siyasete endeksli medya sorun olarak karşımıza çıkıyor

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) Başkanı aynı zamanda Haber Takip Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Işıkdağ, yaklaşık 25 yıldır aktif olarak sektörde bulunduğunu ve basılı bir gazete çıkarttığını anlattı. Tirajın bir düşüş nedenini de iyi haber üretilmemesine bağlayan Işıkdağ, şunları söyledi:

“Yazılı basının kolay kolay biteceğini sanmıyorum ama Anadolu yerel basınının BİK ilanları noktasında İstanbul yerel basınına göre biraz daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Resmi ilanları alabildikleri için kısmen de olsa ekonomik olarak bizlerden daha iyi durumda oldukları görülüyor. İstanbul yerel basını BİK´ten faydalanamayınca yerel basın mensuplarının ortalama yüzde 95´i siyasete endeksli kalıyor. Bunun temel nedeni ayakta kalabilmek olsa da mesleki olarak bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.”

“Hatayı teknolojide aramamak lazım” diyen Işıkdağ, basılı gazetelerin farklılığıyla kendini okutabilmesi gerektiğini savundu.

Fatih Sevinç

Sevinç: 12 gazete birleşerek 6´ya düştü

Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti (VGC) Başkanı Fatih Sevinç ise Van´da 2013´te BİK´in girişimiyle 12 günlük gazetenin birleştirilerek sayının 6´ya düşürüldüğünü anımsatarak, “Gazeteler o günlerde renkli çıkarken bugün gelinen noktada sayfa sayıları düşürülerek renksiz sayfa, haftanın bir günü çıkmama kararı gibi önlemler alındı” dedi.METİN KIZILŞARA

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: UİGAD Genel Sekreteri Meslek Kanunu şart
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
Muş´ta yardım faaliyetleri ile adı sürekli Kamuoyunda yer alan KALBİMDER Muş yardımlaşma derneği
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
Başında bulunduğu kurum hizmetlerine yönelik sınır gözetmeyen, disiplinli yapısı ve başarıya yönelik otoriter kimliği ile taviz yokların uğrak noktası Muş Devlet Başhekimi Opr. Dr. Bahattin Bayar, Başhekimliğe yapılan ataması ile birlikte amacına ilişkin hizmet bekleyen halkın umudu oldu.
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
Muş halkı tarafından sevilen ve uzun yıllardır gönüllü olarak AK Parti´ye hizmet eden genç siyasetçi Savaş Çetin, AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmasının ardından ilin eğitim kalitesinin yükseltilmesi için dur durak bilmeyen Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç´ın eğitim çalışmalarının yanı sıra çocukların sağlıklı ve hijyenik ortamlarda eğitim alabilmeleri için mücadelesi taktir topluyor.
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
Muş Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun almış olduğu karar doğrultusunda köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde yüz yüze eğitim başlayacak.
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ başkanlığında 5 Ekim Pazartesi günü 14.00´te toplandı.
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
Muşlu eski profesyonel sporcularımızdan kaleci Raşit, birkaç gün önce hayata gözlerini yuman Bülent Bingöl için kendisinden başka kimseyi incitmemiş olan bu kardeşimiz yaşantısı boyunca hepimiz iyi biliyoruz ki örnek ve emsalsiz bir Muşlu ve Muş spor sevdalısıydı.
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
Muş Belediyesi, son yıllarda şehir merkezindeki birçok çıkmaz sokağı açarken, her geçen gün mahalle aralarındaki ulaşım ağını genişletiyor.
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
EVLİ ÇİFTTEN MUŞ ŞİVESİ GRUBUNA TEŞEKKÜR
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Avukat Muhammet Gürkan Çermi, “Bizler; Sessizce çığlık atan, bağıra bağıra susmak zorunda olan, milletimizin sesi olmaya geliyoruz. Kırmadan dökmeden hiç kimseyi dışlamadan herkesi olduğu gibi kabul ederek kucaklamaya geliyoruz. On binlerce yıl bu topraklarda barışın sevginin medeniyetin tarihini yazmış, milletin evlatlarıyız.
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Muş Şubesi başkanı Kemal Türkan, vatan uğruna canlarını hiçe sayarak ebediyete göç etmiş şehitlerimizin bizlere miras bıraktıkları emanetleri olan çocuklarımızın bizlerin nazarında kendi evlatlarımızdan farkı yoktur. Vatan uğruna hayatlarından olan tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum”
GAZİ´DEN  ERMENİSTAN´A TEPKİ
GAZİ´DEN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Anadolu Avrasya Şehit aileleri ve Gazi Yakınları derneği Muş İl Başkanı Emrullah Aktaş, Azerbaycan davasının Türkiye için partiler üstü, milli bir dava olduğunu, devletimiz ve milletimizin Azerbaycan´ın yanında olduğunu söyledi.
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısına karşılık Muş kardeşlik platformu tarafından tepki gösterildi. Kardeşlik Platformu Basın sözcüsü Davut Aydın tarafından yazılı biçimde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Allah`a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.

Bediüzzaman Said Nursi