TUNCAY ÇANGA SORDU, BELEDİYE BAŞKANI FEYAT ASYA CEVAPLADI
“ŞEHİR İÇME SUYU, SARI BLOKLAR, KALE MAHALLESİ, BAĞLAR MAHALLESİ VE DOĞALGAZ KONULARINA AÇIKLIK GETİRİLDİ”
Tarih: 6.8.2020 17:29:59/ 10090okunma / 0yorum

 

 

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Merak edilen, yapılması beklenen, ne olacağı konusunda çeşitli beklentileri ile vatandaşlar tarafından cevaplanması beklenen soruları yanıtladı. Belediye Meclis Üyesi gazeteci Tuncay Çanga´nın kendi sosyal paylaşım sitesi üzerinden açmış olduğu şehir sorunları ve beklentilere ilişkin soruları, Ağustos ayı belediye meclis toplantısında Başkan Feyat Asya´ya iletti. Kendisine yöneltilenleri ve  vatandaşların merakla beklediklerini soru cevaplı biçimde gazeteci Tuncay Çanga´ya açıklayan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, gündeme taşınan konuları net biçimde cevapladı.

 

Ağustos ayı Muş Belediyesi Meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Belediye Meclis Üyesi gazeteci Tuncay Çanga kendisine  ait  sosyal paylaşım sitesi facebook hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşım ve vatandaş taleplerini meclis toplantısında Başkan Asya´ya tek tek iletti.

Belediye Başkanı Feyat Asya ise  sorulan sorulara ilişkin cevapları net biçimde ifade etti. Haberimizle ilgili detay bilgiler aşağıdaki gibidir.

Çanga, “Muş Belediyesine ait Porsor Ana kadın kültür merkezinde önceki gün gerçekleştirilen toplantıda daha önce yine bu sayfadan sorduğum ve iletmemi istediğiniz sorun, öneri ve eleştirilerinizin tamamını not almıştım. Bana ulaştırılan tüm sorunları, öneri ve eleştirileri toplantıda dile getirdim. Bu istek, sorun, eleştiri ve önerilerinize Belediye Başkanı Sayın Feyat Asya´nın vermiş olduğu yanıtları başlıklar halinde sizlerle paylaşıyorken, bir istirhamda bulunmadan da geçmeyeceğimi ifade etmek istiyorum. Sorulan sorulara verilen cevaplar sizleri tatmin etmemiş olsa dahi lütfen yorumlarımızda eleştiri sınırlarını aşan ithamlarda bulunmayalım. Başta ben olmak üzere en sert eleştirileri yöneltmenizden şikayetçi olmadığımın altını çizmek isterim, fakat hakaret edilmemesi noktasında insani bir istekte bulunmamın da sanırım hiç kimse tarafından yadırganmayacağı kanaatindeyim.”

 

SORU: İSTASYON CADDESİ ORTA REFÜJÜNDE HERHANGİ ÇALIŞMA YAPILACAK VE MEVCUT KÖTÜ GÖRÜNÜMÜNDEN KURTARILACAK MI?

CEVAP: İstasyon caddesinde gerçekleştirilen üst yapı çalışmasından sonra orta refüjde daha önceden düşündüğümüz çalışmayı gerçekleştiremedik. Kısa bir süre içerisinde peyzaj ve kent mobilyalarından oluşan modern bir görüntüye kavuşturmayı planlıyoruz.

 

SORU: KENT KONSEYİ YENİDEN TOPLANACAK MI?

CEVAP: Kent Konseyini Muş´ta ilk oluşturduğumuzda kentin geleceğine dair çok önemli fikirlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Fakat daha sonra konsey dağıldı. Ancak ben, yaptığımız Muş Kültür Evini de içine katarak yeni bir fikir meclisi, kent konseyi toplantılarının yeniden yapılmasını arzu ediyorum. Bu anlamda şehrin tüm dinamiklerinin içerisinde yer alacağı bir fikir meclisi ve kent konseyinin yeniden oluşturulması için adım atacağım.

 

SORU: KALDIRIMLAR VE ANA CADDELERDE ÇOK TOZ VAR VE KİRLİ, VATANDAŞ EN AZINDAN HAFTADA BİR KERE YIKANMASINI TALEP EDİYOR?..

CEVAP: Yerinde ve makul bir taleptir, belediyemize ait itfaiye ekiplerimiz vatandaşlarımızın bu makul taleplerine hassasiyetle cevap vereceklerdir.

 

SORU: YOL KENARLARINDAKİ “KÜRSÜLÜ” KAHVEHANELERİN VE BAZI İŞLETMELERİN KALDIRIM İŞGALLERİNE MÜDAHALE EDİLECEK Mİ?

CEVAP: Bizim de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur bu. Tekrar dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. Zabıta ekiplerimiz gerekli denetimlere hemen başlayacak, kurallara riayet etmeyen esnaflara da kahvehane işletmelerine de cezai müeyyide uygulanacak.

 

SORU: BAŞIBOŞ KÖPEKLERDEN DOLAYI TEDİRGİN OLAN VATANDAŞLARIMIZ VAR. AYRICA HAYVAN BARINAĞIMIZDA YETERLİ BAKIM YAPILAMADIĞI YÖNÜNDE ELEŞTİRİLER VAR?..

CEVAP: Hayvan barınağımızda veteriner arkadaşlarımız gözetiminde hayvanlarımıza en iyi koşullarda bakımları yapılıyor. Pandemi sürecinde personel ile ilgili bir sıkıntı yaşandı, onu tamamlayacağız. Başıboş sokak köpeklerini de ekiplerimiz alıp, barınağımızda en iyi koşullarda bakımlarını üstlenmeye devam edecekler.

 

SORU: KALE MAHALLESİNDE AHIR VE KANALİZASYON SULARI DEREYE AKIYOR VE KOKUYA SEBEP OLUYOR, BUNA BİR ÖNLEM ALMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

CEVAP: Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Buradan sizin aracılığınızla iletmek istiyorum, bir ay içerisinde hiçbir ahır ve kanalizasyon suyu artık derelere akmayacak. Bu sorunu kalıcı olarak en geç bir aya kadar kesin olarak çözüyoruz.

 

SORU: 2017 YILINDA MAHALLE OLAN BAĞLAR´A BU SENE DOĞALGAZ VERECEK MİSİNİZ?

CEVAP: Bununla ilgili çalışmalarımızda son aşamaya gelindi. DOĞUGAZ yetkilileri ile de görüştük, bu yıl Bağlar Mahallemiz doğalgaza kavuşacak.

 

SORU: SOĞUCAK KÖYÜ VE YENİ YERLEŞİM YERLERİNİN İMAR DURUMU NEDİR?

CEVAP: Toprak Kurulunun toplanması gerekiyor, bu kurul toplandıktan sonra bu konuda net bir açıklama yapacağız.

 

SORU: LALE VADİSİNDE ORTAK KULLANIM ALANI OLAN TUVALET VE ABDESTHANELER HEM ÇOK KİRLİ HEM DE ÜCRETLİ YAPILMIŞ. ÖZELLİKLE GENÇLERİN YOĞUN KULLANDIĞI BU ALANDA 1 TL YAPILAN TUVALET ÜCRETİNİN KALDIRMASI YÖNÜNDE TALEPLER VAR?..

CEVAP: Uzunca bir süre hiçbir ücret alınmadan vatandaşlarımıza hizmet veren tuvaletler maalesef çok kötü kullanılıyor. Bir düzene girmesi adına ücrete tabi tuttuk. Ancak gençler yoğun kullanıyor dediğiniz gibi, bu nedenle parktaki belediyeye ait tuvaletleri 0-15 yaş aralığındaki gençlere ücretsiz yapacağız.

 

SORU: ZAFER MAHALLESİNDE “SARI BLOKLAR” OLARAK ADLANDIRILAN BÖLGE İLE İLGİLİ ÇOK ŞİKAYET VAR. BURADA YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN ÇALIŞMALAR NE AŞAMADA? MAHALLE SAKİNLERİ İLE BİR TOPLANTI YAPMAYI DÜŞÜNÜR MÜSÜNÜZ?

CEVAP: Seçim vaatlerimiz arasında da sarı blokların yeniden inşaa süreci ile bir çalışma vardı. Ancak orada gerçekten mağdur olan insanlar olduğu gibi, kendi hakkından daha fazlasını isteyen ve dolayısıyla başkalarını da mağdur eden bir kesim de var. İşin yokuşa girmesinin asıl sebebi bu kesimdir. Sizin önerdiğiniz gibi en kısa sürede bir mahalle toplantısı yapıp, konuyu tüm detayları ile mahalle sakinlerimize anlatacağız.

 

SORU: SANIRIM ŞEHRİN EN BÜYÜK SORUNU SU PROBLEMİ. NEREDEYSE HER MAHALLEDE SU SIKINTISI YAŞANIYOR. BU SU KESİNTİLERİNİN SEBEBİ NEDİR?

CEVAP: Belki insanlara tuhaf gelecek ama aslında şuandaki depolarımıza giren su şehrin su ihtiyacını karşılıyor. Fakat yaz ayı olması nedeni ile bahçe sulamaları en zirve noktaya ulaşmış durumda. Depolarımız full oluncaya kadar doluyor, normal süreçte 8 saate tükenmesi gereken su, bahçe sulamaları nedeni ile bazen 3 bazen 4 saatte tükeniyor. Bu depoların tekrar dolması, suyun tekrar dağılması süreci var. Şöyle düşünün, evinizdeki su deposuna bağlı bir musluğun sürekli açık olduğunu düşünün, bir de ihtiyaç halinde yemek için, banyo için, yüzünüzü yıkamak için açtığınızı düşünün. Şuandaki mevcut su probleminin asıl sebebi pervasız kullanım ve bahçe sulamalarıdır. Tabi bizler bunu da bir bahane olarak kabul etmiyoruz. Yeni şebeke hattına tamamen geçtiğimizde bu problem de tamamen ortadan kalkacak. ALPARSLAN 2 barajı içme suyu ihalemiz de 15 Ağustos 2020 tarihinde belirlenmiş olacak. Bu projemiz hayata geçtiğinde de artık Muş´un su problemi tamamen ortadan kalkmış olacak.Haber Sinan Balkaya
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
Muş´ta yardım faaliyetleri ile adı sürekli Kamuoyunda yer alan KALBİMDER Muş yardımlaşma derneği
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
Başında bulunduğu kurum hizmetlerine yönelik sınır gözetmeyen, disiplinli yapısı ve başarıya yönelik otoriter kimliği ile taviz yokların uğrak noktası Muş Devlet Başhekimi Opr. Dr. Bahattin Bayar, Başhekimliğe yapılan ataması ile birlikte amacına ilişkin hizmet bekleyen halkın umudu oldu.
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
Muş halkı tarafından sevilen ve uzun yıllardır gönüllü olarak AK Parti´ye hizmet eden genç siyasetçi Savaş Çetin, AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmasının ardından ilin eğitim kalitesinin yükseltilmesi için dur durak bilmeyen Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç´ın eğitim çalışmalarının yanı sıra çocukların sağlıklı ve hijyenik ortamlarda eğitim alabilmeleri için mücadelesi taktir topluyor.
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
Muş Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun almış olduğu karar doğrultusunda köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde yüz yüze eğitim başlayacak.
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ başkanlığında 5 Ekim Pazartesi günü 14.00´te toplandı.
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
Muşlu eski profesyonel sporcularımızdan kaleci Raşit, birkaç gün önce hayata gözlerini yuman Bülent Bingöl için kendisinden başka kimseyi incitmemiş olan bu kardeşimiz yaşantısı boyunca hepimiz iyi biliyoruz ki örnek ve emsalsiz bir Muşlu ve Muş spor sevdalısıydı.
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
Muş Belediyesi, son yıllarda şehir merkezindeki birçok çıkmaz sokağı açarken, her geçen gün mahalle aralarındaki ulaşım ağını genişletiyor.
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
EVLİ ÇİFTTEN MUŞ ŞİVESİ GRUBUNA TEŞEKKÜR
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Avukat Muhammet Gürkan Çermi, “Bizler; Sessizce çığlık atan, bağıra bağıra susmak zorunda olan, milletimizin sesi olmaya geliyoruz. Kırmadan dökmeden hiç kimseyi dışlamadan herkesi olduğu gibi kabul ederek kucaklamaya geliyoruz. On binlerce yıl bu topraklarda barışın sevginin medeniyetin tarihini yazmış, milletin evlatlarıyız.
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Muş Şubesi başkanı Kemal Türkan, vatan uğruna canlarını hiçe sayarak ebediyete göç etmiş şehitlerimizin bizlere miras bıraktıkları emanetleri olan çocuklarımızın bizlerin nazarında kendi evlatlarımızdan farkı yoktur. Vatan uğruna hayatlarından olan tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum”
GAZİ´DEN  ERMENİSTAN´A TEPKİ
GAZİ´DEN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Anadolu Avrasya Şehit aileleri ve Gazi Yakınları derneği Muş İl Başkanı Emrullah Aktaş, Azerbaycan davasının Türkiye için partiler üstü, milli bir dava olduğunu, devletimiz ve milletimizin Azerbaycan´ın yanında olduğunu söyledi.
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısına karşılık Muş kardeşlik platformu tarafından tepki gösterildi. Kardeşlik Platformu Basın sözcüsü Davut Aydın tarafından yazılı biçimde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman