Solgun: “Tütüne sahip çıkmak boynumuzun borcudur”
Türkiye Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, tütün üretimini değerlendirerek, “Milli ve yerli Türk tütünü bizim varlığımızdır. Bu varlığımıza ülkemizde yıllardan beri yetişen bu ürüne sahip çıkmak boynumuzun borcudur.” dedi.
Tarih: 17.2.2020 08:07:08/ 97okunma / 0yorum

 

Türkiye´de üretilen tütün hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, dünya tarihi için tütün miladının 1500´lü yıllarda başladığını ve 1600´lü yıllarda Osmanlı devletinin sınırlarında üretildiğini ifade etti. Milli ve yerli Türk tütünü kendi varlıkları olduğunu ifade eden Solgun, “Bu varlığımıza ülkemizde yıllardan beri yetişen bu ürüne sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Tütün ülkemizin sınırlarına girdikten sonra, gerçekten hem insanlarımız tütünü sevdi, tütünde ülkemizin topraklarını sevdi. Ülkemizin toprakları tütüne elverişli topraklardır. Dünyada tek başına içilen tek tütün Türk tütünüdür. Dünya da oryantalde halen dünya lideri olan tütün Türk tütünüdür. 67 tütün çeşidi var ve bu 67 tütün çeşidi de ülkemizde yetişmektedir. Egede ayrı çeşitlerimiz Karadeniz de ayrı çeşitlerimiz doğu güneydoğuda ayrı çeşitler Akdeniz de ayrı çeşitler yetişmektedir. Ülkemiz de tütünün yetiştirildiği topraklar kırsal ve kıraç. Bu kırsal ve kıraç topraklar tütünü sever. İklim şartı uygun, hava şartı uygun olduğundan dolayı tüm Türkiye de yetişmeyecek tütün çeşidi yoktur. Devlet tütünü ekonomik gücünün yanında sosyal bir bitki olarak görüp, bu sektörü bu şekilde yönlendirmesi gereklidir. Solgun açıklamalarının devamında “Tütün bir ihtiyaçtır.  Bazı tarihler de ülkemizde bazı yerlere bu ürünün üretilmesi için müsaade edildi. Tütünle alakalı işler ara ara iyiye veya kötüye gitti ama şuanda Türk tütününe bir ihtiyaç var. Türk tütünü dünyanın 48 ülkesinde maya oldu. Bu mayaya sahip çıkmamız lazım. 48 ülkeye 53 bin ton tütün ihraç eden bir ülkeyiz. Bunun için Türk tütününe sahip çıkılması gerekir. Şuanda sayın cumhurbaşkanımızın tarım bakanımızın çok güzel bir çalışması var. Sektörde Türk tütününün kullanılmasını arttırmak lazım. Türkiye de ki sigara sektörü %12 kullanıyorsa %30 kullanma zorunluluğu bugünlerde hayırlı haberler sayın bakanımızdan sayın cumhurbaşkanımızdan beklemekteyiz inşallah %30 oranında Türk tütünü kullanma zorunluluğu geldiği zaman ülkemizin dağı taşı tütün olacak. İşsiz genç neslimiz kendi tarlasında bağında bahçesinde tütününü üretecek ve Türkiye de çalışan şirketlerle pazarlamasını yapacak. Şu ana kadar % 12 kullanmaktayız sektörün malumunuz %98´i zaten yabancıların elinde bu yabancı sektörde tütünü dışarıdan getiriyordu bugüne kadar ama tarım bakanımızın geçen gün ki toplantıda bize verdiği söz bu kısa günler içerisinde % 30 ülke ürünü kullanma zorunluluğu gelecek geldiği gibi ülke üreticisi tütüncüsü rahat bir nefes alacak. Türkiye de yetişmeyecek tütün çeşidimiz yok. Virginia´yla,  Kırgızistan´ın Talgarı Makedonya´nın Pirilepi ülkemizde yetişmiyordu. Bunların denemesini biz yaptık. Kırgızistan Kazakistan tütünleri ne güzel yetiştiğini herkes gördü.” dedi.

“Batman, Muş, Bitlis, Adıyaman yöresinde ne tür verim elde ettiğimizi herkes gördü” diyen Solgun “Pirilepin Makedonya pirilepi´nin özellikle Hatay Yayladağı yöresinde ve Altınözü bölgesinde çok süper bir ürün elde edildi. Türkiye de yetişmeyecek tütün çeşidimiz yok. Bu % 30 ülke ürünü kullanma zorunluluğu geldiği gibi ülke üreticisi ülke tütüncüsü rahat bir nefes alacak yine Türkiye tütüne devam edecek malumunuz Türkiye de tütün deyince kimsenin aklına sadece sigara gelmesin tütün bir sanayi ürünüdür. Tütün kozmetik ürünlerinde kullanılan bir hammaddedir. Tütün kolonya fabrikalarında kullanılan bir ürün. Zirai ilaçlarda kullanılan bir ürün. Tüm tütün bir sanayi ürünüdür aynı zamanda. Bizim de amacımız temennimiz ithalatı azaltmak ne kadar ithalatı azaltırsak bu ülke dışına giden parayı ülkemizdeki  insanlarımıza kazandırırsak o kadar mutlu oluruz. Yetkililerimiz bizlere bu destekleri  verirlerseAllahın izniyle ithalatı da azaltacağız %30 ülke ürünü kullanma zorunluluğu geldiği gibi ithalat kendiliğinden azalır ülke üreticisi rahat bir nefes alır. Çiftçilerimiz rahat bir nefes alır. Alıcı sektör yine öyle. Önceki tarihlerde  tütünle ilgili fon yasası vardı dışarıdan gelen tütünlerden ülkemize ciddi bir fon  sağlanıyordu ve kazanç elde etmekteydi ülkemiz. O fonu da kaldırdık. Şimdi dışarıdan gelen tütün zarar dışında ülkemize hiçbir şey vermiyor parayı alıp ülkesine götürüyor vergiye bir desteği yok madem öyleyse bizde yerli ve milli varlığımıza yöneltileceğiz ithalatı azaltacağız Allahın izniyle daha fazla üretim yapacağız” açıklamalarında bulundu.

“Ülkemizin 26 ilinde 113 ilçesinde 2301 köy ve mahallede bu yıl 75 bin ton tütün”

Solgun konuşmasının devamında ise “Ülkemizin 26 ilinde 113 ilçesinde 2301 köy ve mahallede bu yıl 75 bin ton tütün üretici aile yaklaşık 85 bin ton sözleşme yapmıştır. Sözleşme dışında da özellikle doğu ve güneydoğu bölgesinde üretim yapanlar var biz bunları dikkate almıyoruz. Amacımız hepsini yasallaştırmak mücadele veriyoruz. Ülkemizde üretilen bu 85 bin ton tütünün 58 bin tonunu 43 ülkeye ihraç ettik. 650 milyon lira bu ihracat sayesinde girdi elde etmişiz. Bunu yanında 102 bin tonda ithalatımız var. Bizim şu andaki amacımız temennimiz ithalatı azaltmak. 102 bin bon ithalat için ciddi bir rakam bu 102 bin tonu tarım bakanımız geçenlerde yaptığımız toplantıda bize söz verdi. Bu güne ülke ürünü tütün mamulleri içerisinde % 12 kullanılıyordu ama inşallah tarım bakanımızın verdiği söze göre %30 ülke ürünü kullanma zorunluluğu gelecek. % 30 kullanma zorunluluğu geldiği taktirde ithal ettiğimiz tütün oranı otomatikman % 50´ye düşecek. Bu 102 bin tonun 50 bin tonunu ülkemiz verecek. 50 bin büyük bir rakam. Ülke üreticisi için esnafı için ülke girdisi için çok büyük bir meblağ. Bizim amacımız temennimiz böyle rakamlara ulaşıp ülkemizin işsiz nesillerine bunu kazandırmak. Malumunuz tütün dağlık taşlık alanda yetişir. dağlık taşlık kırsal kıraç alanda yetişir. Tütün arsız bir üründür. Tütünün yetiştiği yerde hiçbir şey yetişmez. Bundan dolayı kırsal ve kıraçta geçimini sağlayan insanlarımız için büyük bir ekmek teknesidir. Yıllar yılıdır da geçimini bununla yapmışlardır insanlarımız. Bu gün Denizli´nin Tavas, Behç, Kale yörelerinde o dağlık taşlık bölgelerine gitsen Bitlis´in Mutki Hizan bölgesine gitsen Adıyaman´ın o Çelikhan´ın dağlık arazilerine gitsen Samsunun Bafra yöresine gitsen tütün dışında bir şey yetişmediğini görürsün. Muş´umuzun Zengök yamaç bölgesine gitsen tütün dışında buralarda bir şey yetişmediğini görürsün. İddia ediyorum bu yörelerin alternatifi tütündür. İnsanlarımız da tütünde kendini bir eksper gibi yetiştirmiş. Çiftçilerimiz bir tütün eksperi kadar anlıyor. Türk tütün üreticisi bu üründe hakikaten kendini çok iyi yetiştirmiş. Bir üretici potansiyelimiz var. Ova bizde genç nesil bizde bu gün dünyayı geziyorsun köyler boşalmış genç nesilleri yok. Türkiye´ye geldiğinde maşallah bereketli bir ülke. Verimli ve sulak ovaları var. Barajlar yapılmakta” ifadelerini kullandı.

Son olarak Solgun “Özellikle Muş için eklemek istediğim şeyler var. Alparslan II barajı bitme aşamasında ama bizim Muş´un üreticileri olsun, sivil toplum dernekleri olsun,  bizler olalım. Muş ovasının yapılan bu barajlarla %85´i sulak ve verimli hale getirilecek. Peki biz bunun için ne hazırlık yaptık. Biz hangi ürünleri getirip burada denedik. Tüm Muş´un arazileri sulak ve verimli arazilere dönüşecek biz üreticimize hangi alternatif ürünleri getirdik. Çiftçilerimizin şu anda pusuda olması lazım. Bu Alparslan II barajının bitişiyle Muş Ovası güllük gülistanlık olacak. Peki biz çiftçilere ne kazandıracağız, hangi ürünü getirdik de alıcısını satıcısını sözleşmesini üreticimizle çiftçimizle bir araya getirip te buna karşılık ne tür hazırlıklar yaptık Ovanın suya kavuşmasından dolayı bizimde bu tür şeylere hazırlıklı olmamız gerekiyor. Muş organize sanayiye dev yatırımcıları getirmeliyiz. Bunu yaparken de organize sanayi bölgesine İdari Mülki ve siyasi amirlerin doğal gazın getirilmesiyle ilgili çalışmaların olması gerekli. Vali beyin bilgisi var çalışmaları var uğraşları var. Umarım bu getirdiğimiz sektörler Muş Organize sanayi bölgesinde doğal gaza kavuşur. Buraları doğal gaza kavuşturduğumuz zaman yatırımcıların akınına uğrar. Oradaki yatırımcımızda rahat bir nefes alır. Tütün kurutmak için, mısır kurutmak için doğal gaza ihtiyacımız var. Bu tür projelerimiz var lakin doğalgaz olmayınca temeller atılmıyor. Bunun için herkesten desteklerini bekliyoruz” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
REKTÖR POLAT,ÖĞRENCİLERE SESLENDİ  “EVDE KAL SINIFTA  KALMA,EVDE KALIN SAĞLIKLI KALIN”
REKTÖR POLAT,ÖĞRENCİLERE SESLENDİ “EVDE KAL SINIFTA KALMA,EVDE KALIN SAĞLIKLI KALIN”
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Fethi Ahmet Polat, kendi resmi sosyal medya sitesi üzerinden Üniversite öğrencilerine çağrıda bulundu. Evde ka Sağlıklı kal sloganı ile Üniversite akademik kadro, personel ve Üniversite öğrencilerine çağrıda bulunan Rektör Polat paylaşımından eğitim öğretim sistemindeki uzaktan eğitim sisteminede değindi. Polat, açıklamalarında,“Değerli öğrenciler Üniversitemizin tüm akademik birimlerinde 23 Mart Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim imkanlarımızı kullanarak derslere başlamış bulunmaktayız. Allah nasip ederse hiçbirinizi mağdur etmeden bu süreci atlatacağız.”dedi.
Gözü yaşlı anaların, ciğeri yanan babaların olduğu gibi hepimizin ortak düşmanı;  EN BÜYÜK VİRÜS HDP VE PKK DIR
Gözü yaşlı anaların, ciğeri yanan babaların olduğu gibi hepimizin ortak düşmanı; EN BÜYÜK VİRÜS HDP VE PKK DIR
Çiğeri yanan bir babanın evlat hasreti bir yana dursun 205.gününde olunan oturma eyleminde temas ettiği nokta dikkat çekti,adrese teslim ifadesi tarafımızcada takdir topladı, gazete manşetimizi süsledi.
MUŞ´TA 65 YAŞ ÜSTÜ ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA ÖZEL HİZMET SUNACAKLAR
MUŞ´TA 65 YAŞ ÜSTÜ ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA ÖZEL HİZMET SUNACAKLAR
Muş Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gazi Emrullah Aktaş, 65 yaş üstü gazi ve şehit yakınlarının yanlarında yer aldıklarını belirterek “Koronavirüs engeline takılan 65 yaş üstü gazi ve şehit yakınlarımıza hizmet için bizlerde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bununla birlikte şehit ve gazi çocuklarımızında muhafazası için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Toplum olarak bu zor günlerde herkes kendisinden bekleneni yerine getirmeli uyarı ve ikazlara uymalı”dedi.
BAŞKAN ASYA´DAN SAĞLIK SEN´E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BAŞKAN ASYA´DAN SAĞLIK SEN´E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Sağlık Sen Muş Şubesine teşekkür ziyaretinde bulundu.
PEKBAY´DAN İLÇE HALKINA SAĞDUYU ÇAĞRISI
PEKBAY´DAN İLÇE HALKINA SAĞDUYU ÇAĞRISI
Muş´un Korkut Belediyesi ekipleri tarafından ilçede vatandaşların yoğun olarak kullandığı ana caddeler korona virüs tedbirleri çerçevesinde dezenfekte edildi.
EVDE BAKIM HASTALARI İÇİN KORONAVİRÜS UYARILARI
EVDE BAKIM HASTALARI İÇİN KORONAVİRÜS UYARILARI
Koronavirüs salgınında en riskli grup olarak kabul edilen yaşlı, bakım hastası veya kronik hastalığı bulunan kişilerin ekstra korunması gerektiğini belirten Evde Bakım Hizmetleri Uzmanı Dr. Tayyar Vardar, "15 milyona yakın diyabet hastası, 4 milyon KOAH hastası, 500 bine yakın Alzheimer ve 500 bine yakın da yatağa bağımlı hastanın bulunduğu ülkemizde, Covid-19 salgınıyla beraber evde bakım kriterleri de değişmek zorunda. Hasta yakınlarının bu dönem ekstra dikkat etmesi gerekiyor” dedi.
MUŞ´TA TERÖR OPERASYONU KAPSAMINDA 3 MUHTARIN GÖREVİNE SON VERİLDİ
MUŞ´TA TERÖR OPERASYONU KAPSAMINDA 3 MUHTARIN GÖREVİNE SON VERİLDİ
Muş´un Bulanık ilçesinde ‘silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütüne bilerek isteyerek yardım ve yataklık etmek´ suçlarından 3 köy muhtarının görevine son verildi.
VARTO´DAKİ CAMİLERDEN KORONA VİRÜSE KARŞI DUA YAPILDI
VARTO´DAKİ CAMİLERDEN KORONA VİRÜSE KARŞI DUA YAPILDI
Muş´un Varto ilçesindeki camilerde yatsı ezanının ardında korona virüs salgının son bulması için dualar edildi.
BAHAR AYLARINDA SEBZE YEMENİN ÖNEMİ
BAHAR AYLARINDA SEBZE YEMENİN ÖNEMİ
Dr. Fevzi Özgönül, bahar aylarında sebze yemenin önemli olduğunu belirterek, ´´Pek çok sebzede pişirildikten sonra vitamin ve mineral değerinde oldukça ciddi azalmalar meydana gelir´´ dedi.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN´DEN VELİLERE ´EBA´ ÇAĞRISI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN´DEN VELİLERE ´EBA´ ÇAĞRISI
Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs önlemi olarak ara tatil sürecinde öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmamaları bakımından sağlanan Eğitim Bilişim Ağı EBA bu alanda önemli bir ihtiyacı ortadan kaldırmış olacak. Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, tatil döneminde velilere, çocuklarının EBA´yı etkin bir şekilde kullanmaları noktasında çağrıda bulundu.
VURAR,"ALLAH´IN YARDIMI, MİLLETİMİZİN DESTEĞİYLE BU SÜRECİ DE GÜÇLENEREK ATLATACAĞIZ"
VURAR,"ALLAH´IN YARDIMI, MİLLETİMİZİN DESTEĞİYLE BU SÜRECİ DE GÜÇLENEREK ATLATACAĞIZ"
Memursen Konfederasyonuna bağlı Sağlık Sen Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, “Salgını önleyebilmek için takdire şayan bir fedakarlıkla, sabırla ve kahramanlıkla görev yapan tüm sağlık personelimize, ayrıca temel gıda ihtiyaçlarının karşılayabilmek adına gece gündüz büyük bir özveri ile üretim yapan tüm emekçilerimize şükranlarımızı sunuyor, onların her birini yürekten alkışlıyoruz” dedi.
MİRAC,SIKINTILARIN SONUNDA VUKU BULMUŞTU
MİRAC,SIKINTILARIN SONUNDA VUKU BULMUŞTU
Diva sen Muş İl Başkanı Nurul Emin Yamaç Halkın ve tüm islam aleminin kandilini kutlyana bir mesaj yayımladı. Yamaç yayımladığı mesajında Muş halkının ve İslam aleminin Miraç Kandilini kutlarken, “Mi´racı öyle değerlendirelim ki; evlerimizde ailecek dua ve ibadet edelim, göz yaşlarıyla bu ve her türlü sıkıntılarımızdan kurtulmak için yalvarıp yakaralım yüce Mevlamıza. Umulur ki, Hz. Peygamber Efendimiz (as) misali Mi´rac esinlikleriyle huzura ereriz”dedi.
ASYA, SAĞLIK,HUZUR,BARIŞ VE KARDEŞLİK  DİLEDİ
ASYA, SAĞLIK,HUZUR,BARIŞ VE KARDEŞLİK DİLEDİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) göğe yükselme hadisesi olarak bilinen Miraç Kandili münasebetiyle yayımladığı mesajında tüm vatandaşların kandilini kutladı.
AYDIN, KORONA VİRÜS´E KARŞI TEDBİRLERİMİZİ ARTIRDIK
AYDIN, KORONA VİRÜS´E KARŞI TEDBİRLERİMİZİ ARTIRDIK
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Covid19-Korona Virüs hastalığına karşı tedbirlerini artırdı. Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın konuyla ilgili açıklamalarında, Tarım ve Orman Bakanlığımız, Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli´nin talimatları doğrultusunda Covid19-Korona Virüs hastalığına karşı tedbirlerini artırmaya devam ediyoruz” dedi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “ZORUNLU OLMADIKÇA KESİNLİKLE EVDEN DIŞARI ÇIKMAMALISINIZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “ZORUNLU OLMADIKÇA KESİNLİKLE EVDEN DIŞARI ÇIKMAMALISINIZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “İbadetlerimizi evlerimizde eda etmeye mümkün olduğunca ziyaretçi kabul etmemeye ve vaktimizi evde geçirmeye özen gösterelim”
HAKÖY MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ NEJDET BOZYEL,  “ÖDÜLLÜ KİTAP OKUMA ÇAĞRISI YAPTI”
HAKÖY MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ NEJDET BOZYEL, “ÖDÜLLÜ KİTAP OKUMA ÇAĞRISI YAPTI”
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Nejdet Bozyel tatil sürecinde çocuklara kitap okumaları bakımından yaptığı çağrısında “Çocuklarımızın evde sıkılmamaları için çeşitli etkinlikler öneriyoruz. Günde en az bir saat kitap okuyan herkesi tatil bitikten sonra sinemaya götürme sözünü veriyoruz. Sürprizlerimiz içinde Tatvan tekne turu,Nemrut krater gülü, Çanakkale gezisi gibi çeşitli ödüllerimiz olacak” dedi.
Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Aksoy;ESNAF VE SANATKÂRLARA ÇAĞRIDA BULUNDU
Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Aksoy;ESNAF VE SANATKÂRLARA ÇAĞRIDA BULUNDU
Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Aksoy, kayıt yaptırmalarda duyarlı olunmasını istedi.
NEVRUZ
NEVRUZ
Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz Dünya çapında çeşitli halklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı. Nevruz bayramına 4 hafta kala, her salı günleri özel günler olur ki, bunlara çarşamba denir.
MUŞLU AİLELERİN EVLAT NÖBETİ DEVAM EDİYOR
MUŞLU AİLELERİN EVLAT NÖBETİ DEVAM EDİYOR
Muş´tan oğlu Atilla Özcan için Şahinaz Özcan, bir başka anne oğlu Furkan Yıldız için Muazzez Yıldız beklemeye devame diyor. Oğullarının geri dönmesi için nöbete devam edeceklerini belirten Muşlu annelerin sessiz bekleyişleri ve çaresiz kalışları yürekleri dağladı.
MUŞ´A GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
MUŞ´A GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından polis uygulama noktalarında görevlendirilen sağlık personelleri, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde korona virüse karşı ateş ölçümü ve sağlık taraması yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."

Yunus Emre