Öğretmenler günü coşkulu kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Muş´ta da düzenlenen tören ve etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlandı.
Tarih: 25.11.2019 08:48:33/ 250okunma / 0yorum

 

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunumu ile başlayan kutlama programı, Muş Öğretmenevinde devam etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda sürdürülen program, saygı duruşuna müteakip İstiklal Marşı okundu. Öğretmenler adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı öğretmen Alparslan Güner gerçekleştirdi.

“Öğretmenler gününüz kutlu olsun”

24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak programın açılış konuşmasına başlayan Muş Valisi İlker Gündüzöz, eğitimin, devletin en önemli meselelerinden biri olduğunu söyledi. Eğitimin 1923 öncesinde olduğu kadar 1923´ten sonrada böyle olduğunu belirterek, “Özelikle Cumhuriyetin en önemli reform alanlarından biri eğitimdir. Çünkü eğitim konusuna dokunduğunuz doğrudan doğruya insana dokunursunuz ve zihniyete dokunursunuz. Eğer bir yerde değişim yapmak istiyorsanız öncelikle zihniyeti değiştirmek gerekir. Statükonun değişebilmesinin tek şartı; zihniyeti değiştirmektir. Buda insanla ilgili olan bir husustur. Ve kaynağı da eğitimden geçer. Onun içindir ki Cumhuriyet gerçekten bu alana ilk yıllardan itibaren önemli yatırımlar yapmıştır.” dedi.

Türkiye´de 2 bakanlığın önünde milli ifadesi olduğunu hatırlatanGündüzöz, “diğerlerinin gayri milli olduğundan değil. Ama bu 2 meselenin çok daha fazla önemsediğinden ve bunun milli olması gerektiğine olan inançtan dolayıdır. Bunlar; bir, Milli Savunma Bakanlığı biri Milli Eğitim Bakanlığı. Dolayısıyla eğitim öyle başıboş bırakılması düşünebilecek bir alan değildir. Eğitim milli olması gereken bizim kültürel kodlarımıza, manevi değerlerimize uyumlu olması gereken bir alandır. Çünkü bu alan insan kaynağı ile ilgilidir, insan yetiştirmektir, zihniyeti belli bir noktaya götürmektir. Dolayısıyla bu devletin düşmanları da bunu bildiği için öncelikle eğitim sektörüne sızmaya çalışmışlardır. Tarihte hep böyle olmuştur. Çünkü insana doğrudan dokunan bir alan, insanı nereye götürünsen her şeyi öyle değiştirirsin. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletini olarak ve temsil eden Vali sıfatıyla bizim en fazla önem vermez gereken konulardan bir tanesinin eğitim olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

“Öğretmenlerimizin her zaman destekçisiyiz”:

İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin de öğretmenin; eğitim ve öğretimi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuktan yetişkine herkese rehberlik eden, yön veren ve onları yaşama hazırlayan; kutsal ve kadim bir mesleğin mensuplarından olan saygıdeğer meslektaşlar olduğunu ifade etti.

Öğretmenlerin temel gayesinin evrensel değerlerin ışığında üretken, idealist, hoşgörülü, vatanına ve bayrağına bağlı bireyler yetiştirmek olduğunu kaydeden Engin, “Düşüncesini, kalbini, hayatının en verimli yıllarını öğrencilerine adayan, ulvî bir misyonun temsilcisi, fikir ve gönül mimarı, idealist, çalışkan ve fedakâr öğretmenim, 24 Kasım öğretmenler günü vesilesiyle sizi bir kez daha selamlıyorum. Biz öğretmenlerin temel gayesi, evrensel değerlerin ışığında üretken, idealist, hoşgörülü, vatanına ve bayrağına bağlı bireyler yetiştirmektir. Şunu asla unutmayalım; Ülkemizin, milletimizin, insanlığın geleceğinin emanet edileceği genç nesillerin "okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunabilen, güncel, çağdaş yaklaşımlarla hayatı değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler" olarak yetişmeleri için çağdaş bilim ve teknolojinin ışığında eğitim veren, sarsılmaz karakter sahibi yegâne kişilik sahibi öğretmendir. Vazifesini yaparken sevgi, emek ve özveriden ödün vermeyen; ülkemizin uluslararası alanda söz sahibi olması için gayret gösteren değerli meslektaşlarım, Millî Eğitim Müdürü olarak sadece bugün değil, öğretmenimizin Kemalat yolculuğunda her zaman yanınızda olduğumu ve sizlerin destekçisi olduğumu bilmenizi isterim.” İfadelerini kullandı.

“24 Kasım bizim için çok anlamlıdır”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı öğretmenler adına yapan emekli öğretmen Alparslan Güner de 24 Kasım´ın öğretmenler için çok anlamlı olduğuna dikkat çekti. Dünyada hiçbir mesleğin manevi olarak öğretmenlik kadar tatmin edici olmadığını kaydeden Güner, “Öğrencilerimizin çalışkan, dürüst, topluma yararlı bireyler olması, biz öğretmenlerine verebilecekleri, en güzel armağandır. Öğretmenin en büyük tutkusu çocuk sevgisidir. Bu meslek önce çocuk sevgisiyle filizlenir. Öğretmenler, öğrencilerinin gözünde çağlayan bir pınar gibidir. Bazen kızgın, bazen berrak, bazen serin ama hep sevgi doludur.

Baş öğretmen Atatürk “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır,” sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Nasıl ki bir heykeltraş, heykeller yaparak, bir ressam resimler çizerek eserler yaratıyorlarsa biz öğretmenler de öğrencilerini kültürlü, erdemli ve topluma faydalı kişiler olarak yetiştirmek suretiyle, canlı eserler yaratmaktayız. Bu anlamda sizler, bizim sanat eserlerimizsiniz. Yani bizler “en değerli cevhere” şekil veren sanatkarlarız.

Ulu Önder Atatürk “Türkiye´nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğünü belirterek "Ulusları kurtaracak olanlar yalnız ve ancak´ öğretmenlerdir” demiş. Ülkenin geleceği için öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Her doğan güneşin bir batımı vardır, tıpkı insan hayatı gibi. Hiç silinmeyecek anılar, hayaller bırakarak, sevdalar taşıyarak. Bu kutsal mesleği bizden sonraki öğretmenlere devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ne mutlu bana ki böyle kutsal bir mesleğe yıllarımı verdim. Öğrencilerimin umutlan umudum, sevinçleri sevincim oldu.

Yollarımız hiçbir zaman ayrılmayacak, yüreğimde hep öğrencilerim, okulum ve siz değerli arkadaşlarım olacaksınız.

Başta ebediyete göç etmiş Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz öğretmenlerimi rahmet, minnet ve şükranla anarken emekli olan meslektaşlarıma, mesleğe yeni atanan genç arkadaşlarıma ve tüm eğitim camiasına sonsuz başarı ve mutluluklar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Hür nesillerin yetişmesi yine öğretmenlerin emeği ve çabası ile gerçekleşecektir”

En genç öğretmen seçilen Yasemin Öz ize yaptığı konuşmasında Millet Mektepleri´nin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliğinin kabul tarihi olan 24 Kasım gününün, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlandığı ifade ederek, “Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

İnsan dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren öğrenmeye muhtaçtır ve öğrenme ihtiyacı ile doludur. Bu nedenle öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur sözü en hakiki gerçektir.

Gazi Mustafa Kemal diyor ki; ´Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.´ Biz öyle bir inanç ve ruh kökeninden geliyoruz ki ´Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.´ Sözüyle büyüyor devamlı hikmetli benzer sözlerle müşerref oluyoruz. Bu sebeple öğretmen aydınlanmış akılların mimarıdır, bilgiye ve öğrenmeye aç zihinlerin mihrabıdır, cehaletin demir perdesini kıran mizaçtır, bir harf öğrenmeye duyulan minnetkarlıktır. Eğitimin ve öğretimin temel taşı, kendini bilmenin, gelmişi ve geçmişi yorumlamanın, tanımanın misyonudur. Öğretmenler bir yandan bilgi ve bilim üretebilecek dinamik beyinler yetiştirirken, onların şerefli geçmişinden ilham almalarını, tarihimiz ve büyük Türk kültürü ile köprü kurmalarını temin etmektedir. Devletimizin, milletimizin, bağımsızlığın, demokrasimizin, milli kültürümüzün bekasını ilgilendiren ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün sözüyle fikri hür, vicdanı hür nesillerin yetişmesi yine öğretmenlerin emeği ve çabası ile gerçekleşecektir.

Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğretmenlerimize yaşamlar, boyunca başar, sağlık ve mutluluklar dilerim.” dedi.

Bu duygularla, 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü canı gönülden kutluyor, Tüm öğretmenlerimize sağlık ve esenlik dolu nice uzun ve başarılı yıllar; emekli öğretmenlerimize sağlık, huzur ve afiyet içinde mutlu bir emeklilik hayatı diliyorum. Şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, tüm Maarif camiamızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Yapılan konuşmaların ardından Öğretmene Vefa konulu sinevizyon gösterimi yapılıp, Vali İlker Gündüzöz tarafından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi ve plaket takdimi yapıldı. Ardından aday öğretmenler için yemin töreni düzenlendi. Daha sonra ise Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan şiir ve müzik dinletisi sahnelendi.

Programın sona ermesiyle birlikte öğretmenevi bahçesinde Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından ülke genlindeki hayatını kaybetmiş, emekli ve hala görevi başında olan emektar öğretmenlerin resimlerinin yer aldığı resim sergisinin açılışı yapıldı.

Program,resim sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

Programa; Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, siyasi parti temsilcileri, eğitimciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Öğretmenler günü coşkulu kutlandı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BARIŞAN, “ ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEMEK, İMAN, AHLAK, İSLAM, VATAN, EZAN GEÇİLMEZ DEMEKTİR”
BARIŞAN, “ ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEMEK, İMAN, AHLAK, İSLAM, VATAN, EZAN GEÇİLMEZ DEMEKTİR”
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma haftası nedeniyle birer mesaj yayınladı.
CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİNE UYULMASINI TALEP EDİYORUZ
CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİNE UYULMASINI TALEP EDİYORUZ
Sağlık Hak Sen Erzurum Şube Başkanı ve Hak-Sen Konfederasyonu Erzurum İl Başkanı İlim Gödekmerdan, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde verilen kararlar ile ilgili değişiklikler uygulanması için talepte bulunduklarını açıkladı.
KORONAVİRÜS HANGİ ORTAMLARDA KAÇ SAAT YAŞIYOR?
KORONAVİRÜS HANGİ ORTAMLARDA KAÇ SAAT YAŞIYOR?
Koronavirüsün bazı yüzeylerde 3 güne kadar yaşadığını ifade eden Dr. Halit Yerebakan, hangi ortamlarda kaç saat yaşadığını söyledi.
İL GENELİ TÜM OKULLAR TATİL DOLAYISIYLA
İL GENELİ TÜM OKULLAR TATİL DOLAYISIYLA
BAŞTAN SONA YIKANIP, DEZENFEKTE EDİLİYOR
SOLGUN,“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ SÖZÜ TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR”
SOLGUN,“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ SÖZÜ TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR”
Türkiye Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
KAMPANYAMIZA DESTEK OLMAYA BEKLİYORUZ
KAMPANYAMIZA DESTEK OLMAYA BEKLİYORUZ
Devletini Sevmek; Her Şeyini Devletten Beklemek Demek Değildir...
ASYA, VATANDAŞLARA SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI
ASYA, VATANDAŞLARA SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI
Muş Belediyesi korona virüs tedbirleri kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İtfaiye Müdürlüğüne bağlı ekipler cadde ve kaldırımları köpüklü ve tazyikli suyla yıkayarak dezenfekte ediyor.
AKTAŞ, “ÇANAKKALE MUHAREBELERİNİ KAZANDIRAN BU YÜKSEK RUHTUR”
AKTAŞ, “ÇANAKKALE MUHAREBELERİNİ KAZANDIRAN BU YÜKSEK RUHTUR”
Muş Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gazi Emrullah Aktaş,18 Mart Çanakkale zaferini ve şehitleri anma gününü kutladı.
BAŞKAN ASYA´DAN YEŞİLCE İLKOKULU VE ORTAOKULU´NA ZİYARET
BAŞKAN ASYA´DAN YEŞİLCE İLKOKULU VE ORTAOKULU´NA ZİYARET
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, merkez Yeşilce İlkokulu ve Ortaokulu´nu ziyaret etti.
ÇOCUKLARDA HER GÖĞÜS AĞRISININ NEDENİ KALP HASTALIĞI MI?
ÇOCUKLARDA HER GÖĞÜS AĞRISININ NEDENİ KALP HASTALIĞI MI?
Yetişkinlerde görülen göğüs ağrısında akla gelen ilk neden kalp hastalıkları olsa da çocukluk çağında da göğüs ağrılarının küçük bir kısmı kalp kaynaklı olabiliyor. Yapılan çalışmalar, çocukluk çağındaki göğüs ağrılarının yüzde 95´inin iyi huylu olduğunu, ancak yüzde 5 oranında da kalp hastalıklarına bağlı geliştiğini gösteriyor. Ancak çocuklarda görülen göğüs ağrısı genellikle tekrarlıyor.
AKTAŞ,”AİLELERİMZE DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR”
AKTAŞ,”AİLELERİMZE DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR”
Bugün 196. Gününde olan Diyarbakırlı annelerin KDP İ l binası önündeki eylemlerine geçmiş dönemlerde destek açıklamasında bulunan Muş Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Diyarbakır´da terör örgütü tarafından kaçırılan çocukları için HDP önünde eylem yapan ailelere desteklerinin devam ettiğini, buradan çeşitli açıklamalarla eylem yapan annelere desteklerinin sürdürüldüğünü belirtti.
“TEDBİR ALIR, YAYILMAYI ÖNLERSEK HAYAT NORMALE DÖNER”
“TEDBİR ALIR, YAYILMAYI ÖNLERSEK HAYAT NORMALE DÖNER”
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Koronavirüs Bilim Kurulu ile yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulundu.
“HABER VE TANITIM BÜLTENİ”NİN 31. SAYISI YAYIMLANDI
“HABER VE TANITIM BÜLTENİ”NİN 31. SAYISI YAYIMLANDI
Üniversite ile ilgili öne çıkan haberlerin yer aldığı “Haber ve Tanıtım Bülteni”nin 31. sayısı okuyucuyla buluştu.
MŞÜ´DE KORONA VİRÜSE KARŞI DEZENFEKTE ÇALIŞMASI
MŞÜ´DE KORONA VİRÜSE KARŞI DEZENFEKTE ÇALIŞMASI
Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) korona virüs tehlikesine karşı fakülte, yüksekokul, sosyal, kültürel ve spor tesislerde temizlik ve dezenfektasyon çalışması yapıldı.
TARIMSAL FAALİYETLER MASAYA YATIRILDI
TARIMSAL FAALİYETLER MASAYA YATIRILDI
Muş merkeze bağlı Korkut, Bulanık ve Malazgirt İlçe Ziraat Oda başkanları İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın´ı makamında ziyaret ederek Muş´ta tarımsal faaliyetler bakımından fikir alış verişinde bulundular.
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI, 15 MART´A KADAR YURDA DÖNECEK 21 BİN UMRECİYİ KARANTİNA KONUSUNDA UYARDI
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI, 15 MART´A KADAR YURDA DÖNECEK 21 BİN UMRECİYİ KARANTİNA KONUSUNDA UYARDI
Türkiye´de beş koronavirüs vakasının görülmesinin ardından önlemler alınmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yaklaşan tehlikeye dikkat çekerek, 15 Mart´a kadar umre ziyaretinden dönmüş olacak 21 bin vatandaşın 14 gün kuralına uymaları gerektiğini hatırlattı.
BAŞKAN ASYA´DAN İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜNÜN 99. YIL DÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜNÜN 99. YIL DÖNÜMÜ MESAJI
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.
“BAŞKA YOL YOK, UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK” UYGULAMALARI DEVAM EDİYOR
“BAŞKA YOL YOK, UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK” UYGULAMALARI DEVAM EDİYOR
Muş´un Malazgirt Kaymakamlığı tarafından organize edilen ‘Başka Yol Yok, Uyuşturucuya Geçit Yok´ uygulaması kapsamında jandarma personeli, geçici köy korucuları ve köy muhtarları bilgilendirildi.
MUŞ´TA 12 MART İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA GÜNÜ
MUŞ´TA 12 MART İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA GÜNÜ
Muş´un Malazgirt ve Bulanık ilçelerinde 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü nedeniyle program düzenlendi.
KORKUT VE MALAZGİRT´TE ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
KORKUT VE MALAZGİRT´TE ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
Korkut ve Malazgirt İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personelleri, Aralık ve Nisan ayları içerisinde yürütmüş oldukları kış dönemi çiftçi eğitimi ve bilgilendirme toplantıları tüm hızıyla devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma?

Hacı Bektaşı Veli