NİTELİKLİ MEZUNLARLA, GENİŞ İSTİHDAM OLANAĞI
Muş Alparslan Üniversites tarafından Yükseköğretim Kurulu´na (YÖK) sunulan “Eczane Hizmetleri Programı”na öğrenci alınması teklifi kabul edilmesi Muş´ta heyecan yarattı. Varto Meslek Yüksekokulu (MYO) bünyesinde bulunan programın, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 40 öğrenci ile eğitim hayatına başlayacağı belirtildi.
Tarih: 22.6.2020 16:13:34/ 9437okunma / 0yorum

Eğitim-öğretim faaliyetlerine üniversite merkez yerleşkesinde “Spor Yönetimi, Optisyenlik, Özel Güvenlik ve Koruma” programlarındaki 120 öğrencisi ile devam eden Varto MYO, yeni açılan “Eczane Hizmetleri Programı” ile güçleniyor. Üniversite YÖK Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığına sunduğu “Eczane Hizmetleri Programı”na öğrenci alınması ile ilgili teklif, 16 Haziran´da gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulu Toplantısı´nda değerlendirilerek kabul edildi. Eczane Hizmetleri Bölümü bünyesinde hizmet verecek olan program, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 40 öğrenci ile akademik hayata başlayacak.

Program, Türkiye´de faaliyet gösteren yaklaşık 24.000 eczanede ve ilaç sektöründe görev alacak, meslekî bilgi ve becerileri modern teknikler ve bilimsel yaklaşımlarla kazanmış kalifiye “Sağlık Teknikeri” yetiştirmeyi hedefliyor. Program mezunlarını serbest eczanelerden devlet ve özel sektöre ait hastanelerin eczanelerine, ilaç üretim yerlerinden ilaç depolarına kadar geniş bir istihdam olanağı bekliyor. Mezunlar ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı´na girerek, “Sağlık Teknikeri” olarak atanabilme, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı´nda başarılı olmaları halinde ise “Biyokimya, Kimya, Kimya Mühendisliği, Uygulamalı Kimya” bölümlerine dikey geçiş yapabilme şansına sahip oluyor.

Eczane hizmetlerinin önemini vurguladı

Üniversitemize ve Muş´a güç katacak program ile ilgili konuşan Varto MYO Müdürü Doç. Dr. Nevin Turan Özek, bölge gençlerinin programa yoğun bir ilgi göstereceğine inandığını ifade ederek şunları söyledi:

“Sağlık, spor, alternatif tıp, jeotermal kaynaklı fizik tedavi ve rehabilitasyon alanlarındaki mevcut ve açılacak olan programları ile yoğun bir ilgi gören meslek yüksekokulumuz, Eczane Hizmetleri Programı ile sağlam temeller üzerindeki yükselişini sürdürüyor. Günümüzde insanlığı tehdit eden salgın hastalıklar sebebiyle bu hastalıklara yönelik ihtiyaç duyulan korunma materyallerine, bağışıklık güçlendirici takviye ilaçlara erişimin ne denli hayati öneme sahip olduğu görülüyor. Uzmanlar KOVİD-19 gibi salgınların her an yaşanabilecek felaketler olduğunu; artık bu salgınların olağan üstü durumlar olarak görülmemesi gerektiğini vurguluyor. Bütün iş kollarının durma noktasına geldiği bu tip durumlarda dahi sağlık sisteminin en önemli ayaklarından birisi olan eczane hizmetlerinin hiçbir şekilde aksamıyor. Sağlık alanında böylesine kutsal bir görevi icra eden eczane teknikerlerinin de gerekli donanımda yetiştirilerek istihdama sunulması önem ve aciliyet arz ediyor.”

"Meslek Yüksekokulumuzun kuruluş misyonu ve vizyonu doğrultusunda, hedefe doğru hızlı ve emin adımlarla gerçekleştirdiği yürüyüşünde desteğini ve ilgisini bir an bile esirgemeyen Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat hocamıza, YÖK yetkililerine, okulumuzun büyümesi ve gelişmesinde emeği olan herkese teşekkür ederim. Programımızın ilimize, üniversitemize ve bölgemiz gençlerine hayırlı olmasını diliyorum. Programa ilgi duyan tüm öğrenci adaylarını aramızda görmek istiyoruz.”

Türkiye´nin gelişen sağlık sektörüyle birlikte sağlığın her alanında daha iyi hizmet vermeyi hedeflediğini ifade eden Eczane Hizmetleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selçuk Baş, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Bireyin hastalığının teşhis ve tedavisinin yanı sıra verilen ilaçların kendisine doğru iletilmesi, ilaç kullanımındaki yol ve yöntem de tedavi için oldukça önemli. Bu kapsamda meslekî bilgilerin teorik ve uygulamalı olarak kazandırılması, güncel bilgi ve teknoloji kullanımının öğretilmesi, sistem hakkında bilgi sahibi olunmasının sağlanması, ilaçlara ait sağlık prosedürlerinin uygulanması programımızın amaçlarını oluşturuyor. Toplumumuzun kaliteli bir sağlık hizmeti alması için yeni açılan programımıza kayıt yapacak öğrencilerimizi bekliyor, eğitim hayatlarında başarılar diliyorum.”M.CAN ALKAŞ

 

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
Muş´ta yardım faaliyetleri ile adı sürekli Kamuoyunda yer alan KALBİMDER Muş yardımlaşma derneği
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
Başında bulunduğu kurum hizmetlerine yönelik sınır gözetmeyen, disiplinli yapısı ve başarıya yönelik otoriter kimliği ile taviz yokların uğrak noktası Muş Devlet Başhekimi Opr. Dr. Bahattin Bayar, Başhekimliğe yapılan ataması ile birlikte amacına ilişkin hizmet bekleyen halkın umudu oldu.
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
Muş halkı tarafından sevilen ve uzun yıllardır gönüllü olarak AK Parti´ye hizmet eden genç siyasetçi Savaş Çetin, AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmasının ardından ilin eğitim kalitesinin yükseltilmesi için dur durak bilmeyen Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç´ın eğitim çalışmalarının yanı sıra çocukların sağlıklı ve hijyenik ortamlarda eğitim alabilmeleri için mücadelesi taktir topluyor.
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
Muş Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun almış olduğu karar doğrultusunda köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde yüz yüze eğitim başlayacak.
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ başkanlığında 5 Ekim Pazartesi günü 14.00´te toplandı.
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
Muşlu eski profesyonel sporcularımızdan kaleci Raşit, birkaç gün önce hayata gözlerini yuman Bülent Bingöl için kendisinden başka kimseyi incitmemiş olan bu kardeşimiz yaşantısı boyunca hepimiz iyi biliyoruz ki örnek ve emsalsiz bir Muşlu ve Muş spor sevdalısıydı.
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
Muş Belediyesi, son yıllarda şehir merkezindeki birçok çıkmaz sokağı açarken, her geçen gün mahalle aralarındaki ulaşım ağını genişletiyor.
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
EVLİ ÇİFTTEN MUŞ ŞİVESİ GRUBUNA TEŞEKKÜR
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Avukat Muhammet Gürkan Çermi, “Bizler; Sessizce çığlık atan, bağıra bağıra susmak zorunda olan, milletimizin sesi olmaya geliyoruz. Kırmadan dökmeden hiç kimseyi dışlamadan herkesi olduğu gibi kabul ederek kucaklamaya geliyoruz. On binlerce yıl bu topraklarda barışın sevginin medeniyetin tarihini yazmış, milletin evlatlarıyız.
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Muş Şubesi başkanı Kemal Türkan, vatan uğruna canlarını hiçe sayarak ebediyete göç etmiş şehitlerimizin bizlere miras bıraktıkları emanetleri olan çocuklarımızın bizlerin nazarında kendi evlatlarımızdan farkı yoktur. Vatan uğruna hayatlarından olan tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum”
GAZİ´DEN  ERMENİSTAN´A TEPKİ
GAZİ´DEN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Anadolu Avrasya Şehit aileleri ve Gazi Yakınları derneği Muş İl Başkanı Emrullah Aktaş, Azerbaycan davasının Türkiye için partiler üstü, milli bir dava olduğunu, devletimiz ve milletimizin Azerbaycan´ın yanında olduğunu söyledi.
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısına karşılık Muş kardeşlik platformu tarafından tepki gösterildi. Kardeşlik Platformu Basın sözcüsü Davut Aydın tarafından yazılı biçimde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.

Mevlana