MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısına karşılık Muş kardeşlik platformu tarafından tepki gösterildi. Kardeşlik Platformu Basın sözcüsü Davut Aydın tarafından yazılı biçimde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
Tarih: 29.9.2020 10:38:45/ 43635okunma / 0yorum

 

Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısına karşılık Muş kardeşlik platformu tarafından tepki gösterildi. Kardeşlik Platformu Basın sözcüsü Davut Aydın tarafından yazılı biçimde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

27 Eylül 2020 Pazar günü sabahın erken saatlerinde kardeş ülke Azerbaycan´ın egemenliğinde bulunan topraklarda işgalci Ermenistan tarafından operasyonlara başlanmış ve köyleri bombalayan Ermeniler, aralarında sivillerin de bulunduğu birçok Azerbaycan vatandaşını şehit etmiştir. Kaderi kaderimiz olan ve iki ayrı devlet olsalar da esas itibarı ile tek milletten oluşan Türkiye ve Azerbaycan bu saldırıların en belirgin hedefi olmuştur. Muş Kardeşlik Platformu olarak, Ermenistan´ın kardeş ülke Azerbaycan´a karşı başlatmış olduğu ve uluslararası tüm hukuk kurallarını çiğneyen bu meşum saldırısını şiddetle kınıyoruz.

Saygıdeğer Muş halkı,

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu ilk yıllarda bir düstur olarak belirlemiş olduğu hakkaniyet temelli dış politikaya daima önem vermiş ve uluslararası sorunların barışçıl yaklaşımlar sayesinde çözülebileceğine inandığını her platformda muhataplarına beyan etmiştir. Nitekim bu politika doğrultusunda hem bölgesel hem de küresel çapta barışın bozulmasına yönelik tehditlere ilk tepkiyi veren ülkelerin başında gelmiş, mazlumların sesi, mağdurların hamisi olarak her dönemde adil bir hakem ülke konumunda kalabilmeyi başarmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti´nin küresel çapta huzur ortamının tesis edilmesine sunmuş olduğu katkılara bakıldığı zaman, bu yaklaşımın, köklerini tarihsel mirastan alan genetik bir tavra, vizyonunu erdemli şehirler ve ülkeler idealine odaklamış evrensel bir gayeye matuf teşebbüsler olduğunu görürüz. Medeniyetleri var eden en önemli kaynaklardan biri hiç kuşkusuz dindir. Milletimizin ruh, vidan ve fikir kaynaklarını besleyen İslam´ın gerek kelimenin kök anlamı itibarıyla gerekse Müslüman toplumlar tarafından bu anlamı tarih boyunca tahkim eden uygulamalar vesilesiyle barışın ve esenliğin adı olduğu ispat edilmiştir. Nitekim bu anlayış sayesinde Müslümanların hakimiyetinde olan her toplum dinini, dilini, örfünü korumuş, kendi parasını kullanmış, türkülerini seslendirmiş, geleneklerini yaşatmışlardır. Bundan yüz yıl öncesine kadar milletimizin bu engin hoşgörüsünden sonuna kadar yararlanan topluluklar arasında millet-i sâdıka olarak bilinen Ermeniler de yer almıştır.

Kıymetli Muşlular,

Milletimizin tarih boyunca kurmuş olduğu devletlerin sonuncusu olan Türkiye Cumhuriyeti ortalama bir asırlık mevcudiyetinde barışın ne kadar değerli, barışı tehdit eden savaşın ne büyük yıkım olduğunu yakından tecrübe etmiştir. Cumhuriyeti kuran kadroların ve o dönemi yaşayan neslin tamamı bir ömür savaşla yatıp kalkmış, kazandıkları deneyimleri barış ortamının tesis edilmesinde kullanmışlardır. Türkiye, 21. yüzyılda tarihî karakterinden kazandığı bu deneyimleri sahada izlemiş olduğu politikalara da yansıtabilmiş nadir ülkelerden biridir. Özellikle son yirmi yılda iç sorunlarını çözen, FETÖ gibi kukla örgütler eliyle kurgulanmak istenen küresel boyutlu komploları bertaraf eden ülkemiz milli eğitimden sağlığa, enerjiden savunmaya, ulaşımdan uzay teknolojisine kadar birçok alanda asırlık başarılara imza atmıştır.

Türkiye´nin barışa yönelik tutumu, mazlumların temsili noktasında yüksek sesle dile getirmiş olduğu talepleri ve bölgesinde jeopolitik bir güç olarak temayüz etmesini sağlayan hamleleri, ona karşı olan zihinleri ciddi biçimde rahatsız etmiş ve savunucuları arasında ülkemizin de bulunduğu yeni dünya düzeni fikrini söndürmek için her düzeyde ülkemize karşı sinsi tuzaklar kurulmaya başlanmıştır. Bu tezgahlardan biri, uluslararası terör örgütleri ile Türkiye´yi ilişkilendirme teşebbüsüdür. Yakın tarihi içerisinde terörizm sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşamış olan Türkiye´ye bu ithamı yöneltenler, bugün şahit olduğumuz türden yapacakları işgalleri meşrulaştırmak ve kendisine dur diyecek güçlü bir Türkiye´yi uluslararası mahfillerde zor durumda bırakmak niyetindedirler.

Türkiye´nin bölgesel barışa sunmuş olduğu hizmetler ve kuruluşuna öncülük ettiği bölgesel barış ittifakları ortadadır. Bu suçlamaları yapan ve yapılmasına öncülük eden Fransa´nın yakın tarihi içerisinde Fas, Tunus ve Cezayir´de, Rusya´nın ise Türk Cumhuriyetleri´nin tamamında, Afganistan´da, Çeçenistan´da ve Kırım´da işlemiş oldukları insanlık suçları ve soykırım niteliğindeki uygulamaları dünya kamuoyunca bilinmektedir. Tek dişi kalmış canavarlar bugün de Ermeni piyonları eliyle bir başka işgal senaryosunun adımlarını atmak hevesindedirler. Nitekim uluslararası platformlarda yapılan açıklamalar, sabahın erken saatlerinden itibaren tüm dünyada Ermeni diasporası tarafından sosyal medya ortamlarında yapılan paylaşımlar, son birkaç haftadır Rusya tarafından Ermenistan´a yapılan silah yardımları, bu yardımların ulaşması için İran hava sahasının kullanılmış olması ve bugün Rus askerî uzmanlarının apar topar Ermenistan´a giderek SİHA´lar konusunda eğitim vermeye başlaması, bu operasyonun çok önceden planlanmış olduğunun açık göstergesidir.

Değerli basın mensupları,

Ülkemizin enerji konusunda kat etmiş olduğu mesafe, sömürgeci ülkeler tarafından hedefe konulmasının bir başka önemli sebebidir. Karadeniz´de, Doğu Akdeniz´de, Doğu Anadolu Bölgesinde bütünüyle kendi imkânlarını kullanarak tarama ve sondaj faaliyetlerinde bulunan, tarihin en büyük enerji kaynaklarını tespit eden ve enerji ithal eden ülke konumundan çıkarak önce enerji koridorlarını belirleyen, ardından enerji ithal eden ülke konumuna gelen Türkiye´nin köhne sömürgecilerin uykularını kaçırması son derece tabiîdir. “Dünya beşten büyüktür” diyen bir lidere ve bu liderin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine kilitlenmiş gençliğine tahammül edemeyen sözde gelişmiş ülkelerin ve ülkesinin oburlarını hala Afrika´nın kara derili bebelerinin, Orta Asya´nın kavruk yüzlü çocuklarının geleceğinden çaldığı zenginlikle doyurmaya çalışan modern (!) batının adil bir dünya düzenine rıza göstermesi elbet beklenemez.

Dünya´da anarşinin gerçek failleri olan ülkeler tarafından sessizce izlenen terör eylemlerine en güçlü biçimde karşı çıkan Türkiye, bugün kardeş ülke Azerbaycan´a yönelik hukuksuz Ermeni saldırılarına da sessiz kalmayacağını hükümet yetkilileri aracılığı ile tüm dünyaya duyurmuştur. Azerbaycan´a askerî ve ekonomik anlamda her açıdan yardımcı olacağımız hiç kimsenin meçhulü olmamalıdır. Çünkü Azerbaycan´a yapılan saldırı Türkiye´ye, Türkiye´ye yapılan saldırı Azerbaycan´a yapılmıştır.

Esasen Ermenistan, güdümüne girmiş olduğu devletlerin tahrikleri ve teşvikleri ile bu haksız ve terör kokan eylemleri her dönemde yapagelmiştir. Osmanlı Devleti´nin son dönemlerinde ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Ermenilerin Anadolu topraklarında yapmış olduğu kıyımların ve mezalimin acıları henüz tazedir. O dönemde Rusya ve Fransa gibi devletlerin himayesinde kurmuş oldukları terör örgütleri vasıtasıyla Müslüman halk üzerinde tarifi imkânız kıyımlar gerçekleştirenler, bugün Azerbaycan köylerindeki sivilleri hedef alanların atalarıdır. Yakın tarihte emperyalist güçler tarafından maşa olarak kullanıldıklarının farkında olmayan Ermeniler, geçmişinden ders almayan milletlerin akıbetlerinin de berbat olacağını unutmuş görünüyorlar.

Saygıdeğer Muş halkı,

Muş Kardeşlik Platformu olarak, tarihe bir not düşmek üzere, Ermenistan tarafından gerçekleştirilen saldırıyı en şiddetli biçimde kınıyoruz. Aynı şekilde Akdeniz´de Yunan´ı, Karabağ´da Ermeni´yi cesaretlendiren Fransa ile Suriye´de Haşd-i Şa´bî´yi, Libya´da Wagner´i finanse eden Rusya´yı bu hain saldırıdaki rolleri sebebiyle uyarıyoruz. Kafkaslardan Doğu Akdeniz´e yayılmak istenen istikrarsızlığın ve kaos ortamının oluşmasından sorumlu tüm tarafların tarih önünde hesap vereceğini ve kargaşanın en çok da kendilerine zarar vereceğini hatırlatmak istiyoruz. Doymak bilmeyen hırslarıyla güçsüz toplumları köleleştirmek isteyen büyük devletlerle onların bölgedeki şahsiyetsiz piyonları er ya da geç hak ve adalet dalgasının yok edici kudreti karşısında mağlup edilecektir.

Son söz olarak şunu ilan etmek isteriz ki; Türkiye Cumhuriyeti Kafkaslarda tezgahlanmak istenen bu sinsi oyunu da bozacaktır. En sıkıntılı dönemlerinde bile 28 yaşındaki bir gencini, Nuri Paşa´yı komutan olarak tayin ettiği Kafkas İslam Ordusu ile Bakü´yü kurtaran devletimiz, üzerine düşecek herhangi bir tarihî vazifeyi dün olduğu gibi bugün de ifa etmeye muktedir ve hazırdır.S.BALKAYA

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
Muş´ta yardım faaliyetleri ile adı sürekli Kamuoyunda yer alan KALBİMDER Muş yardımlaşma derneği
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
Başında bulunduğu kurum hizmetlerine yönelik sınır gözetmeyen, disiplinli yapısı ve başarıya yönelik otoriter kimliği ile taviz yokların uğrak noktası Muş Devlet Başhekimi Opr. Dr. Bahattin Bayar, Başhekimliğe yapılan ataması ile birlikte amacına ilişkin hizmet bekleyen halkın umudu oldu.
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
Muş halkı tarafından sevilen ve uzun yıllardır gönüllü olarak AK Parti´ye hizmet eden genç siyasetçi Savaş Çetin, AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmasının ardından ilin eğitim kalitesinin yükseltilmesi için dur durak bilmeyen Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç´ın eğitim çalışmalarının yanı sıra çocukların sağlıklı ve hijyenik ortamlarda eğitim alabilmeleri için mücadelesi taktir topluyor.
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
Muş Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun almış olduğu karar doğrultusunda köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde yüz yüze eğitim başlayacak.
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ başkanlığında 5 Ekim Pazartesi günü 14.00´te toplandı.
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
Muşlu eski profesyonel sporcularımızdan kaleci Raşit, birkaç gün önce hayata gözlerini yuman Bülent Bingöl için kendisinden başka kimseyi incitmemiş olan bu kardeşimiz yaşantısı boyunca hepimiz iyi biliyoruz ki örnek ve emsalsiz bir Muşlu ve Muş spor sevdalısıydı.
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
Muş Belediyesi, son yıllarda şehir merkezindeki birçok çıkmaz sokağı açarken, her geçen gün mahalle aralarındaki ulaşım ağını genişletiyor.
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
EVLİ ÇİFTTEN MUŞ ŞİVESİ GRUBUNA TEŞEKKÜR
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Avukat Muhammet Gürkan Çermi, “Bizler; Sessizce çığlık atan, bağıra bağıra susmak zorunda olan, milletimizin sesi olmaya geliyoruz. Kırmadan dökmeden hiç kimseyi dışlamadan herkesi olduğu gibi kabul ederek kucaklamaya geliyoruz. On binlerce yıl bu topraklarda barışın sevginin medeniyetin tarihini yazmış, milletin evlatlarıyız.
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Muş Şubesi başkanı Kemal Türkan, vatan uğruna canlarını hiçe sayarak ebediyete göç etmiş şehitlerimizin bizlere miras bıraktıkları emanetleri olan çocuklarımızın bizlerin nazarında kendi evlatlarımızdan farkı yoktur. Vatan uğruna hayatlarından olan tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum”
GAZİ´DEN  ERMENİSTAN´A TEPKİ
GAZİ´DEN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Anadolu Avrasya Şehit aileleri ve Gazi Yakınları derneği Muş İl Başkanı Emrullah Aktaş, Azerbaycan davasının Türkiye için partiler üstü, milli bir dava olduğunu, devletimiz ve milletimizin Azerbaycan´ın yanında olduğunu söyledi.
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
GAZİLER, HEM KÜSKÜN HEM KIZGIN!
GAZİLER, HEM KÜSKÜN HEM KIZGIN!
Muş Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 19 Eylül Gaziler günü yıl dönümü dolayısıyla Muş´ta bir dizi etkinlik düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)