KOSGEB´DEN KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK
BİZ SORDUK KOSGEB MUŞ İL MÜDÜRÜ KENAN MERGEN YANITLADI
Tarih: 27.7.2020 11:04:04/ 5259okunma / 0yorum

 

KOSGEB Muş İl Müdürü Kenan Mergen; “KOSGEB desteklerinde kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz."dedi.Mergen, Yeni Muşun Sesi Gazetesi Yazı işleri müdürümüz Sinan Balkaya ile yaptığı röportajda dünden bugüne KOSGEB adı altındaki hizmetlere değindi.

SORU: KOSGEB tarafından kadın girişimcilere yönelik devlet destekleri 2019 yılında değişti. Peki KOSGEB kadın girişimcilere yönelik nasıl destek veriyor ve ne tür kolaylıklar sağlıyor? KOSGEB´in kadın girişimcilere yönelik  destekleri ile başlayalım isterseniz bu destekler nelerdir?

Mergen:KOSGEB olarak bütün girişimci ve KOBİ´lerimize üretimlerinden yatırımlarına kadar, AR-Ge faaliyetlerinden yurtdışı operasyonlarına kadar her alanda destekler veriyoruz. KOSGEB olarak yürüttüğümüz bütün bu desteklerin tamamından kadın girişimcilerimiz yararlandığı gibi, kadın girişimcilerimize hem destek miktarlarında, hem de destek süreçlerinde pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bu anlamda kadın girişimcilerimizin önemli bir kısmı yeni iş kurmak ve işlerini büyütme geliştirmek istediklerinde KOSGEB desteklerinden yararlanabilmekteler. Burada bir rakam vermek isterim, geçtiğimiz yılda yaklaşık 1000 bin girişimcimize 35 milyon TL´ye yakın girişimcilik desteği verdik. Yaklaşık 200 kadın girişimcimizi kendi işinin patronu yaptığımızı söyleyebilirim.

SORU: Bu güzel bir rakam, peki efendim destek miktarları, destek süreçleri dediniz. İster istemez girişimcilik desteğinin şartları akla geliyor, bunlar nelerdir?

Mergen: KOSGEB de bir vizyon değişikliğine gittik. Burada yeni dönemde KOSGEB olarak özellikle yurtdışından ithal ettiğimiz ürünlerin yerli ve milli üretimine, teknolojik ürünlerin KOBİ´ler vasıtasıyla üretilerek tabana yayılmasına ve KOBİ´lerimizin hem rekabet güçlerini geliştirmek hem de daha katma değerli üretimlerini teşvik etmek yönünde bir vizyon değişikliği yaptık. Bu alanlardaki destekleri özellikle kendimize misyon edindik.

Girişimcilik desteğimizi iş fikrine realize ederek, kendi işinin patronu olmak isteyenlere yönelik geçmiş dönemde 50 bin TL geri ödemesiz, 100 TL geri ödemeli verdiğimiz bir girişimcilik destek programı vardı. Bu rakamı yeni dönemde 360 bin TL´ye kadar çıkarmış bulunmaktayız. 2019 yılından itibaren bu programımız yürürlüğe girmiş oldu.

SORU: Peki bu 360 bin TL´nin önceki düzenlemedeki gibi belli bir geri ödemesi var mı?

Mergen: Bu 360 bin TL´nin tamamı geri ödemesiz olacak ancak, yeni vizyonumuz gereği özellikle imalat sektöründe, yazılım sektöründe, yüksek teknolojili alanlarda yeni girişimde bulunmak isteyen, yeni işyeri açmak isteyen girişimcilerimize yaklaşık bu 360 binin 300 bin TL´sini makine teçhizat desteği olarak vereceğiz. Bu rakam eğer ileri teknoloji değil de, orta yükseklikte olur ise 260 bin TL´ye düşecek, orta ve düşük teknolojili alanlarda yine 160 bin TL´ye kadar girişimcilik desteğini vermeye devam edeceğiz.

SORU: O zaman yeni sektörlere bu anlamda da bir ayrımcılık var, yazılım sektörünün günümüzde çok geliştiğini varsayarsak. Destek üst limitlerinin 360 bin TL olduğunu söylememiz doğru olur mu?

Mergen: Kesinlikle doğru olur. Burada 360 bin TL içerisinde yıllık performansa göre girişimcilerimize 20 bin TL´ye kadar performans desteği veriyoruz. Bu 20 bin TL´lik performans desteğinde eğer girişimci kadın ise artı 5 bin TL daha performans desteği sağlamış oluyoruz.

SORU: Destek programları içerisinde kadınlara sağlanan pozitif ayrımcılık bir tek bununla mı sınırlı, daha farklı ayrımcılıklarda var mı?

Mergen: Bütün destek programlarımızda, değerlendirme süreçlerinde kadın girişimcilerimize ilave puan veriyoruz. Yani değerlendirme sürecinde kadın girişimcilerimizi esas alan bir değerlendirme sürecimiz var. Bununla birlikte, örneğin nitelikli eleman istihdam desteğimiz var. Bu anlamda KOBİ´lerimize belli şartları taşıdıklarında 50 bin TL´ye kadar yeni eleman istihdam etmeleri durumunda destek veriyoruz. Burada hem desteklerin değerlendirilmesi sürecinde pozitif ayrımcılık sağlıyoruz hem de destek miktarlarında kadın girişimcilerimize özellikle belli destek programlarında farklılaşan artı miktarlarda da destek veriyoruz.

SORU: 1000 girişiciye yaklaşık 35 milyon TL destek verdiğiniz ve bunun yaklaşık 300 kişisi kadın girişimci söylediniz. Böylelikle KOSGEB desteği ile kurularak hakikaten başarılı olmuş KOBİ´ler var muhakkak, sizin bu başarı hikayelerinizi biz basın olarak paylaşıyoruz. Peki sizin örnek olarak gösterebileceğiniz ve takdir ettiğiniz bir kadın girişimci hikayesi var mıdır? Bunu merak ettik.

Mergen: Aslında şöyle ifade etmem gerekir, kadın girişimcilerimizin kendi işinin patronu olmak üzere bizim girişimcilik eğitim programlarına katılıp desteklerimizden yararlanmak üzere müracaat etmeleri bile başlı başına takdire şayan bir şey. Tabi şuan girişimcilik eğitimlerimiz onlayn oldu ve e devlet üzerinden alınıyor bunuda hatırlatmamda fayda var .Emin olun birçok kadın girişimcilerimizin bu destekleri aldıktan sonra işlerini büyüttükleri hatta  yurtdışına ihracat yaptıklarına bile şahit oluyoruz. Bunu zaman zaman sizlerde yayınlıyorsunuz. Bu örnekler tabi bizleri fazlasıyla sevindiriyor bayan girişimcilerde isim verilmesinden çok memnun olmuyorlar ama isim vermeden birkaç örnek vereyim.Evinde bir dikiş makinasıyla genç kızlara çeyiz dikerek evinin bütçesine katkı sağlayan girişimci bizden destek alarak şu an atölyesini kurmuş yanında personeller istihdam ediyor ve dikişin yanında piko ve nakış işlerinide artık profesyonel ve seri üretim yapıyor .Bir bayan girişimcimiz internet üzerinden satış yapmak için bizden destek almış ve el emeği göz nuru el işlerini Rusya´ya kadar sattığını biliyoruz.Bu örnekler çok tabi yemek sektöründe,giyim sektöründe,temizlik sektöründe,halı yıkama sektöründe,tuhafiye züccaciye reklam sektöründe birçok kadın girişimcimiz almış oldukları desteklerle işlerini kurmuş ve hem istihdam sağlıyorlar hemde ticarette bizde varım ve başarılıyız diyorlar.Biz KOSGEB olarak sitemizde bu başarı hikayelerini yayınlıyoruz.

KADIN GİRİŞİMCİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bu başarı hikayelerini gördükçe verdiğimiz kamu kaynağının doğru yerlere gittiğini ve kadın girişimcilerimizin elinde bu kamu desteğinin, kamunun parasının ekonomik olarak kat kat ülkemize değer olarak döndüğünü görüyoruz.  Burada da ben kadın girişimcilerimize sizin vesilenizle özellikle bu desteklerin çok yerinde kullandıkları için, işlerini büyüttükleri için, ekonomimize katkı yaptıkları için de teşekkür etmek istiyorum.

SORU: Biz teşekkür ediyoruz efendim, bu başarı hikayeleri ve KOSGEB´in destekleri pek çok kadınımızı istihdama katılma yönünde yüreklendirecektir. Buna inanıyoruz değerli bilgileriniz için teşekkür ediyorum.

Mergen: Ben teşekkür ediyorum, iyi yayınlar diliyorum.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KOSGEB KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
Muş´ta yardım faaliyetleri ile adı sürekli Kamuoyunda yer alan KALBİMDER Muş yardımlaşma derneği
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
Başında bulunduğu kurum hizmetlerine yönelik sınır gözetmeyen, disiplinli yapısı ve başarıya yönelik otoriter kimliği ile taviz yokların uğrak noktası Muş Devlet Başhekimi Opr. Dr. Bahattin Bayar, Başhekimliğe yapılan ataması ile birlikte amacına ilişkin hizmet bekleyen halkın umudu oldu.
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
Muş halkı tarafından sevilen ve uzun yıllardır gönüllü olarak AK Parti´ye hizmet eden genç siyasetçi Savaş Çetin, AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmasının ardından ilin eğitim kalitesinin yükseltilmesi için dur durak bilmeyen Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç´ın eğitim çalışmalarının yanı sıra çocukların sağlıklı ve hijyenik ortamlarda eğitim alabilmeleri için mücadelesi taktir topluyor.
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
Muş Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun almış olduğu karar doğrultusunda köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde yüz yüze eğitim başlayacak.
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ başkanlığında 5 Ekim Pazartesi günü 14.00´te toplandı.
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
Muşlu eski profesyonel sporcularımızdan kaleci Raşit, birkaç gün önce hayata gözlerini yuman Bülent Bingöl için kendisinden başka kimseyi incitmemiş olan bu kardeşimiz yaşantısı boyunca hepimiz iyi biliyoruz ki örnek ve emsalsiz bir Muşlu ve Muş spor sevdalısıydı.
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
Muş Belediyesi, son yıllarda şehir merkezindeki birçok çıkmaz sokağı açarken, her geçen gün mahalle aralarındaki ulaşım ağını genişletiyor.
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
EVLİ ÇİFTTEN MUŞ ŞİVESİ GRUBUNA TEŞEKKÜR
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Avukat Muhammet Gürkan Çermi, “Bizler; Sessizce çığlık atan, bağıra bağıra susmak zorunda olan, milletimizin sesi olmaya geliyoruz. Kırmadan dökmeden hiç kimseyi dışlamadan herkesi olduğu gibi kabul ederek kucaklamaya geliyoruz. On binlerce yıl bu topraklarda barışın sevginin medeniyetin tarihini yazmış, milletin evlatlarıyız.
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Muş Şubesi başkanı Kemal Türkan, vatan uğruna canlarını hiçe sayarak ebediyete göç etmiş şehitlerimizin bizlere miras bıraktıkları emanetleri olan çocuklarımızın bizlerin nazarında kendi evlatlarımızdan farkı yoktur. Vatan uğruna hayatlarından olan tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum”
GAZİ´DEN  ERMENİSTAN´A TEPKİ
GAZİ´DEN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Anadolu Avrasya Şehit aileleri ve Gazi Yakınları derneği Muş İl Başkanı Emrullah Aktaş, Azerbaycan davasının Türkiye için partiler üstü, milli bir dava olduğunu, devletimiz ve milletimizin Azerbaycan´ın yanında olduğunu söyledi.
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısına karşılık Muş kardeşlik platformu tarafından tepki gösterildi. Kardeşlik Platformu Basın sözcüsü Davut Aydın tarafından yazılı biçimde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed