Koçyiğit´ten Oktay´a soru önergesi
HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyleTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına bir soru önergesi sundu.
Tarih: 17.2.2020 08:08:49/ 209okunma / 0yorum

İran uyrukluNaci Şerifi Zindaşti´nin tahliye kararında eski AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu olduğu iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Koçyiğit, meclise verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Anayasa´nın 98´inci ve içtüzüğün 99´uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.Türkiye´de ve birçok yabancı ülkede organize suç şebekesinin başındaki kişi olarak bilinen İran uyruklu Naci Şerifi Zindaşti, “cinayet, cinayete azmettirme, uyuşturucu ticareti, FETÖ üyeliği” gibi bir dizi ağır suçtan dolayı 6 Nisan 2018 tarihinde İstanbul´da düzenlenen bir operasyonla 5 adamıyla birlikte gözaltına alınarak tutuklanmıştır. Naci Şerifi Zindaşti, hakkında ciddi cinayet delilleri olan ve gemilerle uyuşturucu ticareti yaptığıiddiaları tutanaklara geçmiş bir isim olmasına rağmen 6 ay içinde gece yarısı kararıyla tahliye edilmiştir. Tahliye kararı kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuş ve bunun üzerine savcılık karara hemenitiraz etmiş ve yeniden yakalama kararı çıkarmıştır. Ancak Zindaşti çoktan kayıplara karışmışve bir daha bulunamamıştır. Basına yansıyan haberlerde Zindaşti´nin tahliye kararının arkasında AKP´li Burhan Kuzu olduğu iddia edilmiştir. Tepki çeken bu tahliye kararı üzerine Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından başlatılan soruşturma kapsamında tahliye kararına imza atan ve tanık olan hâkimlerin ifadelerine başvurulmuş ve Zindaşti´nin tahliye kararı arkasında AKP´li Burhan Kuzu´nun olduğu doğrulanmıştır. Soruşturma için HSK´nin görevlendirdiği müfettişlere ifade veren Cumhuriyet Savcısı Ercan Devrim ile Hâkimler Özkan Gürel, Ersin Öztürk ve tahliye kararı veren Hâkim Cevdet Özcan ifadelerinde, Burhan Kuzu´nun Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olduğu dönemde Zindaşti´nin tahliyesi için kendilerini birçok kez aradığını ve baskı yaptığını ifade etmişlerdir. Savcı Ercan Devrim ifadesinde; “Cevdet Bey en az 3-4 kez farklı zamanlarda beni ziyarete etmişti. Bu ziyaretlerde söz konusu soruşturma dosyasının akıbetini ve ne zaman iddianame düzenleneceğini sormuştu. Bu ısrar ve genel itibarı ile kullandığı çekingen ve mahcup dil bende merak ve şüphe uyandırdı. Tehdit edildiğini veya kendisine şantaj yapıldığını düşündüm ve böyle bir şey olup olmadığını son gelişinde kendisine sordum. Bana ‘Üzerimde çok baskı var. Çok baskı yapıyorlar´ dedi. Nereden olduğunu sorduğumda ‘Ankara´dan Burhan Kuzu sürekli arıyor´ şeklinde yanıtladı.”dediği ifadesinde yer almıştır.  Yine Burhan Kuzu´nun telefonla aradığı HâkimÖzkan Gürel´e; “Zindaşti´nin tutuksuz yargılanmasını, İran ile ilişkileri bakımından daha faydalı olabileceğini” söylediğini ifadesinde dile getirmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyeliği görevini halen sürdüren Burhan Kuzu´nun uyuşturucu baronu vebirçok cinayet suçuyla bağlantısı olan Naci Şerifi Zindaşti ile ilişkisi ise kamuoyunda çokça tartışılmıştır. Nitekim Burhan Kuzu´nun daha önce "Şahsı asla tanımam ve olayla da hiçbir ilgim yoktur” dediği Zindaşi ile yemek yediği fotoğraf ile bir ihale ile ilgili Zindaşti´nin adamlarıyla yaptığı watsaap yazışmaları ortaya çıkmıştır” dedi.

8 soru yöneltti

Koçyiğit, meclise verdiği soru önergesinde Oktay´a şu soruları sordu: “Bu bağlamda; 1.Bu dönem Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyeniz, eski milletvekiliniz ve bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan´ınbaşdanışmanlığını yapan Burhan Kuzu´nun uyuşturucu baronu ve birçok cinayet suçuyla bağlantısı olan Naci Şerifi Zindaşti ilişkisi nedir? Bu ilişkiden haberdar mısınız? 2.        Burhan Kuzu´nun Naci Şerifi Zindaşti´nin tahliye edilmesi için savcı ve hakimleri tehdit ettiği ve baskı yaptığı doğru mudur? Doğruysa, böyle bir tahliyeye aracılık etmesinin nedeni siyasi mi yoksa ticari midir? 3.Burhan Kuzu, “Zindaşti´nin tutuksuz yargılanmasını, İran ile ilişkileri bakımından daha faydalı olabileceğini” yönündeki söylemi ne anlama gelmektedir?Uyuşturucu baronu ve onlarca cinayet suçuyla bağlantısı olan Zindaşti´nin Türkiye-İran ilişkilerine ne gibi bir yararı vardır? Bununla ilgili bir açıklama yapacak mısınız? 4. Burhan Kuzu´nun Cumhurbaşkanı başdanışmanlık nüfusunu kullanarak yargıya siyasi baskı yapması suç değil midir? Bu sebepten Burhan Kuzu´nun şimdiki Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyeliği görevine son vermeyi düşünüyor musunuz?  5.Naci Şerifi Zindaşti´nin tahliye kararına ilişkin Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından başlatılan soruşturma kapsamındaadı geçen Burhan Kuzu ile ilgili hukuki bir süreç başlatılacak mıdır? 6. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Burhan Kuzu´nun ifadesini almak için tebligat gönderdi mi? Göndermediyse Zindaşti´nin skandal tahliye kararında etkili olan Burhan Kuzu´nun ifadeye çağrılmamasını ne ile izah ediyorsunuz? 7.Cumhurbaşkanı danışmanları ve avukatları Saray´ın nüfusunu kullanarak yargı üzerinde baskı kurarak mahkeme kararlarını etkilediği iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? Bu iddialarla ilgili bugüne kadar herhangi bir araştırma ve soruşturma başlatılmış mıdır? 8. Kamuoyunda “Yargı, AKP yönetiminin arka bahçesi oldu” eleştirilerinin giderek yükseldiği, bağımsız ve tarafsız yargıya güvenin her geçen gün azaldığı bir dönemde Saray´ın söz konusu uygulamalarının etkili olduğunu düşünüyor musunuz? Toplumun yargıya güvenini artırmak için bir çalışmanız olacak mıdır?”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Koçyiğit Oktay soru önergesi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
REKTÖR POLAT,ÖĞRENCİLERE SESLENDİ  “EVDE KAL SINIFTA  KALMA,EVDE KALIN SAĞLIKLI KALIN”
REKTÖR POLAT,ÖĞRENCİLERE SESLENDİ “EVDE KAL SINIFTA KALMA,EVDE KALIN SAĞLIKLI KALIN”
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Fethi Ahmet Polat, kendi resmi sosyal medya sitesi üzerinden Üniversite öğrencilerine çağrıda bulundu. Evde ka Sağlıklı kal sloganı ile Üniversite akademik kadro, personel ve Üniversite öğrencilerine çağrıda bulunan Rektör Polat paylaşımından eğitim öğretim sistemindeki uzaktan eğitim sisteminede değindi. Polat, açıklamalarında,“Değerli öğrenciler Üniversitemizin tüm akademik birimlerinde 23 Mart Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim imkanlarımızı kullanarak derslere başlamış bulunmaktayız. Allah nasip ederse hiçbirinizi mağdur etmeden bu süreci atlatacağız.”dedi.
Gözü yaşlı anaların, ciğeri yanan babaların olduğu gibi hepimizin ortak düşmanı;  EN BÜYÜK VİRÜS HDP VE PKK DIR
Gözü yaşlı anaların, ciğeri yanan babaların olduğu gibi hepimizin ortak düşmanı; EN BÜYÜK VİRÜS HDP VE PKK DIR
Çiğeri yanan bir babanın evlat hasreti bir yana dursun 205.gününde olunan oturma eyleminde temas ettiği nokta dikkat çekti,adrese teslim ifadesi tarafımızcada takdir topladı, gazete manşetimizi süsledi.
MUŞ´TA 65 YAŞ ÜSTÜ ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA ÖZEL HİZMET SUNACAKLAR
MUŞ´TA 65 YAŞ ÜSTÜ ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA ÖZEL HİZMET SUNACAKLAR
Muş Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gazi Emrullah Aktaş, 65 yaş üstü gazi ve şehit yakınlarının yanlarında yer aldıklarını belirterek “Koronavirüs engeline takılan 65 yaş üstü gazi ve şehit yakınlarımıza hizmet için bizlerde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bununla birlikte şehit ve gazi çocuklarımızında muhafazası için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Toplum olarak bu zor günlerde herkes kendisinden bekleneni yerine getirmeli uyarı ve ikazlara uymalı”dedi.
BAŞKAN ASYA´DAN SAĞLIK SEN´E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BAŞKAN ASYA´DAN SAĞLIK SEN´E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Sağlık Sen Muş Şubesine teşekkür ziyaretinde bulundu.
PEKBAY´DAN İLÇE HALKINA SAĞDUYU ÇAĞRISI
PEKBAY´DAN İLÇE HALKINA SAĞDUYU ÇAĞRISI
Muş´un Korkut Belediyesi ekipleri tarafından ilçede vatandaşların yoğun olarak kullandığı ana caddeler korona virüs tedbirleri çerçevesinde dezenfekte edildi.
EVDE BAKIM HASTALARI İÇİN KORONAVİRÜS UYARILARI
EVDE BAKIM HASTALARI İÇİN KORONAVİRÜS UYARILARI
Koronavirüs salgınında en riskli grup olarak kabul edilen yaşlı, bakım hastası veya kronik hastalığı bulunan kişilerin ekstra korunması gerektiğini belirten Evde Bakım Hizmetleri Uzmanı Dr. Tayyar Vardar, "15 milyona yakın diyabet hastası, 4 milyon KOAH hastası, 500 bine yakın Alzheimer ve 500 bine yakın da yatağa bağımlı hastanın bulunduğu ülkemizde, Covid-19 salgınıyla beraber evde bakım kriterleri de değişmek zorunda. Hasta yakınlarının bu dönem ekstra dikkat etmesi gerekiyor” dedi.
MUŞ´TA TERÖR OPERASYONU KAPSAMINDA 3 MUHTARIN GÖREVİNE SON VERİLDİ
MUŞ´TA TERÖR OPERASYONU KAPSAMINDA 3 MUHTARIN GÖREVİNE SON VERİLDİ
Muş´un Bulanık ilçesinde ‘silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütüne bilerek isteyerek yardım ve yataklık etmek´ suçlarından 3 köy muhtarının görevine son verildi.
VARTO´DAKİ CAMİLERDEN KORONA VİRÜSE KARŞI DUA YAPILDI
VARTO´DAKİ CAMİLERDEN KORONA VİRÜSE KARŞI DUA YAPILDI
Muş´un Varto ilçesindeki camilerde yatsı ezanının ardında korona virüs salgının son bulması için dualar edildi.
BAHAR AYLARINDA SEBZE YEMENİN ÖNEMİ
BAHAR AYLARINDA SEBZE YEMENİN ÖNEMİ
Dr. Fevzi Özgönül, bahar aylarında sebze yemenin önemli olduğunu belirterek, ´´Pek çok sebzede pişirildikten sonra vitamin ve mineral değerinde oldukça ciddi azalmalar meydana gelir´´ dedi.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN´DEN VELİLERE ´EBA´ ÇAĞRISI
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN´DEN VELİLERE ´EBA´ ÇAĞRISI
Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs önlemi olarak ara tatil sürecinde öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmamaları bakımından sağlanan Eğitim Bilişim Ağı EBA bu alanda önemli bir ihtiyacı ortadan kaldırmış olacak. Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, tatil döneminde velilere, çocuklarının EBA´yı etkin bir şekilde kullanmaları noktasında çağrıda bulundu.
VURAR,"ALLAH´IN YARDIMI, MİLLETİMİZİN DESTEĞİYLE BU SÜRECİ DE GÜÇLENEREK ATLATACAĞIZ"
VURAR,"ALLAH´IN YARDIMI, MİLLETİMİZİN DESTEĞİYLE BU SÜRECİ DE GÜÇLENEREK ATLATACAĞIZ"
Memursen Konfederasyonuna bağlı Sağlık Sen Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, “Salgını önleyebilmek için takdire şayan bir fedakarlıkla, sabırla ve kahramanlıkla görev yapan tüm sağlık personelimize, ayrıca temel gıda ihtiyaçlarının karşılayabilmek adına gece gündüz büyük bir özveri ile üretim yapan tüm emekçilerimize şükranlarımızı sunuyor, onların her birini yürekten alkışlıyoruz” dedi.
MİRAC,SIKINTILARIN SONUNDA VUKU BULMUŞTU
MİRAC,SIKINTILARIN SONUNDA VUKU BULMUŞTU
Diva sen Muş İl Başkanı Nurul Emin Yamaç Halkın ve tüm islam aleminin kandilini kutlyana bir mesaj yayımladı. Yamaç yayımladığı mesajında Muş halkının ve İslam aleminin Miraç Kandilini kutlarken, “Mi´racı öyle değerlendirelim ki; evlerimizde ailecek dua ve ibadet edelim, göz yaşlarıyla bu ve her türlü sıkıntılarımızdan kurtulmak için yalvarıp yakaralım yüce Mevlamıza. Umulur ki, Hz. Peygamber Efendimiz (as) misali Mi´rac esinlikleriyle huzura ereriz”dedi.
ASYA, SAĞLIK,HUZUR,BARIŞ VE KARDEŞLİK  DİLEDİ
ASYA, SAĞLIK,HUZUR,BARIŞ VE KARDEŞLİK DİLEDİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) göğe yükselme hadisesi olarak bilinen Miraç Kandili münasebetiyle yayımladığı mesajında tüm vatandaşların kandilini kutladı.
AYDIN, KORONA VİRÜS´E KARŞI TEDBİRLERİMİZİ ARTIRDIK
AYDIN, KORONA VİRÜS´E KARŞI TEDBİRLERİMİZİ ARTIRDIK
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Covid19-Korona Virüs hastalığına karşı tedbirlerini artırdı. Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın konuyla ilgili açıklamalarında, Tarım ve Orman Bakanlığımız, Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli´nin talimatları doğrultusunda Covid19-Korona Virüs hastalığına karşı tedbirlerini artırmaya devam ediyoruz” dedi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “ZORUNLU OLMADIKÇA KESİNLİKLE EVDEN DIŞARI ÇIKMAMALISINIZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “ZORUNLU OLMADIKÇA KESİNLİKLE EVDEN DIŞARI ÇIKMAMALISINIZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “İbadetlerimizi evlerimizde eda etmeye mümkün olduğunca ziyaretçi kabul etmemeye ve vaktimizi evde geçirmeye özen gösterelim”
HAKÖY MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ NEJDET BOZYEL,  “ÖDÜLLÜ KİTAP OKUMA ÇAĞRISI YAPTI”
HAKÖY MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ NEJDET BOZYEL, “ÖDÜLLÜ KİTAP OKUMA ÇAĞRISI YAPTI”
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Nejdet Bozyel tatil sürecinde çocuklara kitap okumaları bakımından yaptığı çağrısında “Çocuklarımızın evde sıkılmamaları için çeşitli etkinlikler öneriyoruz. Günde en az bir saat kitap okuyan herkesi tatil bitikten sonra sinemaya götürme sözünü veriyoruz. Sürprizlerimiz içinde Tatvan tekne turu,Nemrut krater gülü, Çanakkale gezisi gibi çeşitli ödüllerimiz olacak” dedi.
Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Aksoy;ESNAF VE SANATKÂRLARA ÇAĞRIDA BULUNDU
Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Aksoy;ESNAF VE SANATKÂRLARA ÇAĞRIDA BULUNDU
Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Aksoy, kayıt yaptırmalarda duyarlı olunmasını istedi.
NEVRUZ
NEVRUZ
Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz Dünya çapında çeşitli halklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı. Nevruz bayramına 4 hafta kala, her salı günleri özel günler olur ki, bunlara çarşamba denir.
MUŞLU AİLELERİN EVLAT NÖBETİ DEVAM EDİYOR
MUŞLU AİLELERİN EVLAT NÖBETİ DEVAM EDİYOR
Muş´tan oğlu Atilla Özcan için Şahinaz Özcan, bir başka anne oğlu Furkan Yıldız için Muazzez Yıldız beklemeye devame diyor. Oğullarının geri dönmesi için nöbete devam edeceklerini belirten Muşlu annelerin sessiz bekleyişleri ve çaresiz kalışları yürekleri dağladı.
MUŞ´A GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
MUŞ´A GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından polis uygulama noktalarında görevlendirilen sağlık personelleri, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde korona virüse karşı ateş ölçümü ve sağlık taraması yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed