İNTERNET ERİŞİMİ OLMAYAN YAYLADAKİ ÇOCUKLARA ULAŞTILAR
Muş´un Varto ilçesinde uzaktan eğitim ile başlayan 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ile birlikte gönüllü idareciler ve öğretmenler, aileleriyle birlikte erişimin sağlanamadığı yaylalarda kalan çocukların yanı sıra köy ve mezralarda yaşam sürdüren öğrencileriyle bir araya gelerek, ders kaynakları.
Tarih: 8.9.2020 16:37:41/ 5382okunma / 0yorum

 

 

Muş´un Varto ilçesinde uzaktan eğitim ile başlayan 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ile birlikte gönüllü idareciler ve öğretmenler, aileleriyle birlikte erişimin sağlanamadığı yaylalarda kalan çocukların yanı sıra köy ve mezralarda yaşam sürdüren öğrencileriyle bir araya gelerek, ders kaynakları ve hikayeler dağıtıp, ödev kontrolleri yaptı. Milyonlarca öğrenci için 2020-2021 yeni eğitim-öğretim yılı, 7 Eylül Pazartesi günü uzaktan eğitimle başladı. Ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle uzaktan eğitimle başlayan eğitim-öğretim yılı ile birlikte Varto ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul idarecileri ile öğretmenlerinden gönüllü bir ekip oluşturuldu. Ekip, özellikle erişimin zayıf olduğu yaylalarda aileleriyle birlikte kalmak zorunda kalan çocuklar ile köy ve mezralarda oturan öğrencileri ziyaret etti. Buradaki ziyaretlerinde ilk olarak öğrencilerine dezenfekten ve maske dağıtan gönüllü ekip, salgınla mücadele noktasında alınması gereken tedbirleri yerine getiriyor. Öğrencilere kaynak ders kitapları, hikaye ve boyama kitapları gibi çeşitli materyaller dağıtan gönüllü ekip, başlayan eğitim-öğretim hayatıyla birlikte öğrencilere vermiş oldukları ödevlerin kontrollerini de yaptı. Ödevlerini başarılı bir şekilde yerine getiren öğrencilerin ise defterlerine yıldızlar atıldı. Yeni ödevlerin verildiği ziyaret kapsamında ayrıca okuma etkinliği de yapıldı. Öğrencileriyle çeşitli oyunlar oynamayı da ihmal etmeyen gönüllü ekibin bu özverili davranışı velileri de mutlu etti.Köy ve mezra ziyaretlerinin yanı sıra özellikle yayla ziyaretinde öğrencileriyle bir araya gelen gönüllü ekip, duygu dolu anlar yaşadı. Öğrencilerin öğretmenleriyle, öğretmenlerin ise öğrencileriyle özlem giderdiği ziyaret, renkli görüntülere de sahne oldu.

ÖĞRENCİLERİMİZLE VARIZ

Salgın nedeniyle uzak kaldığı öğrencileriyle yeniden buluşmasında duygu dolu anlar yaşayan öğretmenlerden Gülbeyaz Şahin Güneri, "İkinci dönemin sonundan itibaren pandemiye yakalandık ve eğitim-öğretime ara vermek zorunda kaldık. Bundan sonraki süreç çok zorlu oldu. Velilerimizle WhatsApp ya da açılan başka görüntülü canlı yayınlar üzerinden ulaşmaya çalıştık. Ama yaylalarda, köylerde yaşayan öğrencilerimize ulaşamadık. Çünkü interneti bırakın telefon dahi çekmiyor. Bu yüzden bizlerde gönüllü öğretmenler olarak yaylalara, köylere gelmeye karar verdik. Onlara kaynak ve hikaye kitapları getirdik. Onlarla birlikte hikayeler okuyup, resimler çizdik. Yani bu süreci olabildiğince iyi geçirmeye çalıştık" diye konuştu.

´ÖĞRENCİLERİNDEN YALNIZ KALAN ÖĞRETMENDEN GERİYE BİR ŞEY KALMIYOR

´Öğrencileriyle beraber olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Güneri, "Öğrencilerimle birlikte olmaktan çok mutluyum. Uzun zamandır bunu bekliyordum. Gerçekten öğrencilerden yalnız kalan öğretmenden geriye hiçbir şey kalmıyor. Öğrencilerimizle birlikte bizler varız. Onlarda bizlerle birlikte varlar. Öğrencilerimizin de bizlere çok ihtiyacı var. Onları tek bıraktık bu süreçte, biz de çok tek kaldık. O yüzden ben buraya geldiğim için çok mutluyum" dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINA GELDİK

Öğrencilerle bir araya gelinen ziyaret kapsamında, özellikle sosyal mesafe, dezenfekten ve maske konularına dikkat ettiklerini belirten Gümgüm İlkokulu Müdürü Suphi Sönmez de "Varto İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesin okul idarecileri ve gönüllü öğretmenlerden oluşturulan ekibimizle birlikte erişimin olmadığı köylere geldik. Ayrıca ulaşamadığımız, ailesiyle birlikte yaylalarda kalmak zorunda kalan öğrencilerimizi unutmadık. Buraya geldiğimiz zaman öncelikle maskelerimizi dağıttık. Dezenfekten işlemlerini de yaptıktan sonra öğrencilerimizle iletişime geçiyoruz. Kaynak kitaplarımızın dağıtımını yapıyoruz. Kaynak kitaplarının dağıtımını yaptıktan sonra sık sık öğrencilerimizle iletişime geçmek için haftada bir buralara gelmeye çalışacağız. Yüz yüze eğitim-öğretim dönemi başlayana kadar bu çalışmamız devam edecek" diye konuştu.

ÖĞRETMENLERİMİZİN EKSİKLİĞİNİ YAŞIYORUZ

Salgın nedeniyle öğretmenlerinin eksikliklerini yaşadıklarını söyleyen köydeki öğrencilerden Evindar Işıklı, "Biz köyde yaşıyoruz. Taşımalı servisle okula gidip geliyoruz. Okullarımız koronavirüs salgınından ötürü kapalı olduğu için öğretmenlerimiz köylerimize bizleri ziyarete geliyorlar. Bizlere her hafta ödevler verip, kitap okumamızı ve bu salgınla mücadelede duyarlı olmamızı istiyorlar. Okullar salgından dolayı kapalı olduğu için öğretmenlerimizin eksikliğini yaşıyoruz. Öğretmenlerimiz buraya gelerek, özlemlerimizi gideriyor" dedi.

Çocuklarını yalnız bırakmayan öğretmenlere teşekkürlerini ileten öğrenci velisi Gönül Günyüz, "Uzaktan eğitim başlamasıyla birlikte sağ olsun öğretmenlerimiz gelip, gidiyorlar. İşte çocuklarımıza ödevler veriyorlar, kontrol ediyorlar, destek oluyorlar. Biz çok seviniyoruz. Böylece öğrencilerimiz yalnız kalmıyor. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
GAZİLER, HEM KÜSKÜN HEM KIZGIN!
GAZİLER, HEM KÜSKÜN HEM KIZGIN!
Muş Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 19 Eylül Gaziler günü yıl dönümü dolayısıyla Muş´ta bir dizi etkinlik düzenledi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN VARTO´DA  İNCELEMELERDE BULUNDU
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN VARTO´DA İNCELEMELERDE BULUNDU
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Varto İlçe Emniyet Müdürlüğünde incelemelerde bulundu.
´DAVAMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ´
´DAVAMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ´
Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanlığı divan toplantısı yapıldı.
HAYIRSEVER ESNAFTAN GİYSİ YARDIMI
HAYIRSEVER ESNAFTAN GİYSİ YARDIMI
İzmir´de yaşayan Malazgirtli hayırsever Ercan Birer, Muş´un Malazgirt ilçesine ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere kıyafet gönderdi.
“GELECEK PARTİSİ” MUŞ İLÇE BAŞKANI KADİR AYDIN OLDU
“GELECEK PARTİSİ” MUŞ İLÇE BAŞKANI KADİR AYDIN OLDU
Yakın Siyasetin etkin partilerinden henüz kısa bir zaman önce teşkilatlanma çalışmalarına başlamasına rağmen ülke geneli ses getiren çıkışlarıyla adı kamuoyu gündeminden düşmeyen Gelecek Partisi Muş´ta da varlık noktasını genişletti.
MUŞ KSS BAŞKANI ŞEREF SUBAŞI, “AHİLİK KÜLTÜRÜ´NÜN MUHAFAZASI, CANLI TUTULMASI, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIMAKTADIR”
MUŞ KSS BAŞKANI ŞEREF SUBAŞI, “AHİLİK KÜLTÜRÜ´NÜN MUHAFAZASI, CANLI TUTULMASI, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIMAKTADIR”
Muş KSS Başkanı Şeref Subaşı mesajında 13´üncü yüzyılda Anadolu´da hayat bulan Ahiliğin, bu topraklarda yüzyıllar boyunca kardeşlik, hoşgörü, birlik ve beraberliğin temeli olduğunu ifade ederek,“Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli´nin aşıladığı yüksek ticaret ahlakı ve ilkeleri, günümüzün esnaf ve sanatkârları için de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir” dedi.
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ MHP´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ MHP´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
MHP Muş İl Başkanı ilimizde tüm kesimler tarafından benimsenmiş isim, iş insanı Osman Yüce oldu. Eski il başkanı Şükrü Demir´in yeni MHP Muş il teşkilatının başına getirilen etkin isim iş insanı Osman Yüce, kendisine bu görevi layık görenlere teşekkürlerini iletirken, “2023 lider Ülke Türkiye´sine giderken Muş MHP üzerimizdeki sorumluluk bilinciyle üye sayımızı arttırarak bir ve beraber hareket ederek hareketimize güç katmak istiyoruz. Çıktığımız bu yolda Yüce yaradan bizleri mahcup eylemesin” dedi.
BAŞKAN ASYA´DAN AHİLİK HAFTASI MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN AHİLİK HAFTASI MESAJI
Belediye Başkanı Feyat Asya, Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
MUŞ AŞÇILAR VE PASTACILAR  DERNEĞİNDEN   COVİD19´DAN  KORUNMADA BESLENME UYARILARI
MUŞ AŞÇILAR VE PASTACILAR DERNEĞİNDEN COVİD19´DAN KORUNMADA BESLENME UYARILARI
Muş Aşçılar Ve Pastacılar Başkanı Halit Uygur, COVİD19 salgınından korunma yollarına ilişkin kuvvetli beslenmeye dikkat çekti, İnsan vücudunun savunma sistemi (bağışıklık sistemi) bağımsız bir ülkenin “silahlı kuvvetleri” gibi davranır. Bu sebeple kuvvetli ve dengeli beslenmek çok önemlidir dedi.
KIRKÖYLÜ ÖĞRENCİLER ARTIK ÇAMURLU AYAKLALARLA OKULA GİTMEYECEK
KIRKÖYLÜ ÖĞRENCİLER ARTIK ÇAMURLU AYAKLALARLA OKULA GİTMEYECEK
Muş´un Kırköy Belde Belediye Başkanı Nahit Dizman´ın girişimleriyle başlatılan yol yapım çalışmalarıyla artık belde sakinleri ve okula giden öğrencilerin ayakları çamura batmayacak.
SEVEN, “SİYASETE BİR SÜRELİĞİNE ARA VERDİ SEVEN LERİNDEN HELALLİK İSTEDİ”
SEVEN, “SİYASETE BİR SÜRELİĞİNE ARA VERDİ SEVEN LERİNDEN HELALLİK İSTEDİ”
BU PARTİYE GÖNÜL VERMİŞ FAKİR GURABANIN ÖNCELİKLİ HAKKI OLAN, ÇALIŞMA (İŞ) HAKKINI GASP ETMEDİM..!
MUŞ BELEDİYESİ İŞKUR VE MEM İŞBİRLİĞİNDE HALI DOKUMA KURSU AÇILDI
MUŞ BELEDİYESİ İŞKUR VE MEM İŞBİRLİĞİNDE HALI DOKUMA KURSU AÇILDI
Vatandaş odaklı hizmetlerle önemli faaliyetlere imza atan Muş Belediyesi istihdama katkı sağlayacak projeler hayata geçirmeye devam ediyor.
ŞİMŞEK,“HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
ŞİMŞEK,“HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Muş Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yatırım programına alınmasından dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden AK Parti Muş Milletvekili M.Emin Şimşek,
MUŞ´TA ŞEHİRLERARASI OTOBÜS BİLETİNDE HES KODU DÖNEMİ
MUŞ´TA ŞEHİRLERARASI OTOBÜS BİLETİNDE HES KODU DÖNEMİ
Muş´ta İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar tarafından her türlü bilet işlemi esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak kararı aldı.
MUŞ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU´NDAN KORONA VİRÜS SALGINIYLA İLGİLİ YENİ TEDBİRLER
MUŞ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU´NDAN KORONA VİRÜS SALGINIYLA İLGİLİ YENİ TEDBİRLER
Muş´ta, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, korona virüs tedbirleri kapsamında hastalık belirtisi gösteren veya tanı konulan kişiler ile temaslı oldukları belirlenenlere yönelik etkin takip ve denetim kararı aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)