ÇAMAŞ, MUŞ TÜTÜNÜNÜ İNCELEDİ
Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Necdet Çamaş, birkaç gündür bulunduğu Muş´ta, Muş tütününü inceledi.
Tarih: 16.7.2020 17:45:37/ 7533okunma / 0yorum

 

 

Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı  Şeyhmus Solgun´un konuğu olarak Muş´a gelen, Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Necdet Çamaş, tütün üzerine Muş´ta incelemelerde bulundu.

Çamaş, Solgun´dan övgü dolu sözlerle bahsederek, Muş ve bölgede tütünün canlanmasında Solgun´un emeğine dikkat çekti.

Muş´ta tütün üretimi gerçekleştiren çiftçiyi tarlasında ziyaret ederek burada tütün ve tütün mamullerinin geldiği noktaya yönelik açıklamalarda bulunan Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, “Türkiye´nin en büyük 3.üncü ovasına sahip Muş´un en verimli topraklarından olan Sungu Beldemizde üreticilerimizle birlikteyiz. Bugün ilimizde özel misafirlerimiz var. Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden kıymetli hocamız Necdet Çamaş ve Bingöl´den Bingöl ve Diyarbakır bölgesi temsilcisi Cemil Genç. Ben kendilerine öncelikle hoş geldiniz diyorum.  Bu güzel günümüzü Necdet hocamız yanımızda olarak şereflendirmiştir. Muş toprakları kıymetli olduğu gibi tütün için yaratılmış. Milli ve yerli kaynağımız tütün ve şeker pancarı var.  Alparslan 2´nin bitimi ile ovamızın 820 Bin hektarlık ovamız var. Tarım alanı kullanılabilirlik bakımından tarım ve hayvancılık şehrindeyiz. Ovamız Alparslan 2 barajımızın bitimi ile büyük olasılıkla yüzde 80 leri aşan bir sulama imkanı doğmakta. Üretim ve anlaşmalarımız devam etmektedir. Tütünün alternatifi tütündür. Burada gördüğünüz gibi burada çeşitli ürünler ekilmekte var karşılaştığımız tütünün tütünden başka alternatifinin olmayışıdır. Oryantal da dünya lideriyiz. Tek başına içilir özelliğinde bir ürün ve ülke sahibiyiz. Ülkemizde yetişmeyecek tütün çeşidi yok lakin üzülerek belirtmek isterim ki bu yıl 98 Bin ton tütün ithal etmiş bulunmaktayız. Keşke bu ithal ettiğimiz tütünlerimizi kırsaldaki üreticilerimize kazandırmış olsaydık. Bizler senelerdir bunun için ithalatın önüne geçmek yada en aza indirmek için bir uğraş içindeyiz. Sorunlarımız buradan üreticiden tarladan alıp Ankara´ya yetkililerimize taşıyoruz ama ne yazık ki bizimkiler ithalatta alışmış. Vardığımız mana kanaat ettiğimiz nokta sanki yetkililerimizin bir çıkarı var gibi vazgeçmediler ithalattan. Yıllardır uğraş halindeyiz ve ne hikmetse bir sonuç elde edemedik. Bir destek görmedik.  Bu konuda da kıymetli hocamızdan destekler bekliyoruz. Bu yıl malumunuz şirketler üreticiye avans vermiyorlar. Üretici avansa alışmış. Onlarında ödemeleri var. Avans parasını alıp mazota tarla kirasına, tuttuğu işçiye ödemekteydiler. Bu yıl oda yok. Bayram geldi. Üreticilerimizin cepleri boş, borcu çok parası yok. Bugün bizleri kırmayıp ilimize kadar gelen değerli hocamız Necdet Çamaş ve bölge üreticileri için son derece önemli hizmetlerde bulunan değerli kardeşim Cemil Genc´e teşekkürlerimi iletiyorum. ”diye konuştu.

Genel Başkan Solgun açıklamalarında ayrıca, dünyada ve ülkemizde üç,beş sektörün etkili olduğunu ifade ederek, “ Bu sektörler çok güçlüdür. Bizler bir türlü bunların önüne geçemedik. Şunu ifade etmek istiyoruz. Tütünle alakalı bir çalışma yönetmelik var. Tütünü tarım havzasına alırlarsa ve yüzde 30 ülke tütünü kullanma zorunluluğu getirilirse bu kooperatiflerle sarmalık kıyılmış fabrikalar arasında özel bir farklılık yaratılmalıdır. Bu farklılıklar yaratılırsa bölge insanı da bu kooperatifler sayesinde kazanır. Üretici rahat nefes alır. Umuyoruz ki yetkililerimizi sözleri var. Tütün tarım havzasına alınıp, yüzde 30 kullanma zorunluluğu getirilirse büyük bir yok kat etmiş olacağız” dedi. 

MUŞ´UN TOPRAK VE TÜTÜN KALİTESİNE DEĞİNDİ

Genel Başkan Solgun´un açıklamalarının yanı sıra ülke tütünü ve üreticilerin sorunlarını yıllardır yakından takip ederek ilgili alanda çalışmalar kaydeden Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Necdet Çamaş´ta yaptığı açıklamada, “Ülkemizin toprak ve insan varlığı çok kıymetli. Yasaklarla boğuşan yasalarla mücadele eden hiçbir zamanda bunu bulamamış bir ülke ve üretici profilimiz var. Bundan da bir türlü vazgeçemedik. Başkanımızın da açıklamalarında ifade ettiği nazik ifadelerinden ötürü çok teşekkür ediyorum ayrıca. Ankara sesimizi duymuyor ifadesine katılmıyorum. Bu ifadeyi öncelikle kınıyorum. Biz sesimizi duyurmak zorunda değiliz. Nedenine gelince Ankara bu alın terinin içinde yer almalı. Ankara buraya gelmeli bu alın terini görmeli ve bizler bunu Ankara´ya anlatmalıyız. Rakamlar çocuk oyuncağı değil. Milyarlarca lira milyarlarca dolardan söz ediyoruz. Tütün mamul ve ürünlerinin yanı sıra sektörü dediğimiz zaman. Bir takım düzenlemeler yapılıyor ama vatandaşın üretimi olduğu sürece yerinde istihdamın önünü her türlü açmış bulunuyoruz. Ülkemizde 3,5 Milyon hektar tütün üretimine uygun arazi var. Biz bugün yaklaşık 70-80 Bin hektar arazilerde bulunuyoruz. Asıl hedefimizden çok uzağız. 3 Milyon hektarın toplam üretimine gerek yok bu kadar üretim zaten dünya üretimine eş değerdir. Biz istiyoruz ki ülkemizin ihtiyacını karşılayalım. Ve bizim insanımızın ekmeğini karşılayalım. Üreticimizde emeğinin karşılığı aldığı zaman zaten mutlu oluyor. Ülkemizde konuya kafa yoranlar var fakat ülkemizde daha canlı daha dinamik ve daha atılgan daha agresif tutumlarla yürütülmesi mümkün. Emekler göz önünde. Üreticinin istediği emeğinin alın terinin karşılığı. Bu kadar emek verilen bir ürünle alakalı hem kalitesi, hem özelliği bakımından ülkemizde yetişen tütünlerden kullanılmayan kullanılmayacak bir tek gram tütün yoktur. Ama gereğinden fazla üretimde istemiyoruz. İthalatın önüne geçelim. Fazlasına gelince vatanını milletini seven anlayışların sahibi ise ihracat. Bizim yeterli potansiyelimiz var sahip çık. Halbuki daha önce sağladığımız fonu geri getirirsek bu bile bize yeter.”şeklinde konuştu. HABER-SİNAN BALKAYA

 

 

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇAMAŞ TÜTÜNÜNÜ İNCELEDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
Muş´ta yardım faaliyetleri ile adı sürekli Kamuoyunda yer alan KALBİMDER Muş yardımlaşma derneği
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
Başında bulunduğu kurum hizmetlerine yönelik sınır gözetmeyen, disiplinli yapısı ve başarıya yönelik otoriter kimliği ile taviz yokların uğrak noktası Muş Devlet Başhekimi Opr. Dr. Bahattin Bayar, Başhekimliğe yapılan ataması ile birlikte amacına ilişkin hizmet bekleyen halkın umudu oldu.
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
Muş halkı tarafından sevilen ve uzun yıllardır gönüllü olarak AK Parti´ye hizmet eden genç siyasetçi Savaş Çetin, AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmasının ardından ilin eğitim kalitesinin yükseltilmesi için dur durak bilmeyen Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç´ın eğitim çalışmalarının yanı sıra çocukların sağlıklı ve hijyenik ortamlarda eğitim alabilmeleri için mücadelesi taktir topluyor.
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
Muş Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun almış olduğu karar doğrultusunda köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde yüz yüze eğitim başlayacak.
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ başkanlığında 5 Ekim Pazartesi günü 14.00´te toplandı.
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
Muşlu eski profesyonel sporcularımızdan kaleci Raşit, birkaç gün önce hayata gözlerini yuman Bülent Bingöl için kendisinden başka kimseyi incitmemiş olan bu kardeşimiz yaşantısı boyunca hepimiz iyi biliyoruz ki örnek ve emsalsiz bir Muşlu ve Muş spor sevdalısıydı.
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
Muş Belediyesi, son yıllarda şehir merkezindeki birçok çıkmaz sokağı açarken, her geçen gün mahalle aralarındaki ulaşım ağını genişletiyor.
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
EVLİ ÇİFTTEN MUŞ ŞİVESİ GRUBUNA TEŞEKKÜR
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Avukat Muhammet Gürkan Çermi, “Bizler; Sessizce çığlık atan, bağıra bağıra susmak zorunda olan, milletimizin sesi olmaya geliyoruz. Kırmadan dökmeden hiç kimseyi dışlamadan herkesi olduğu gibi kabul ederek kucaklamaya geliyoruz. On binlerce yıl bu topraklarda barışın sevginin medeniyetin tarihini yazmış, milletin evlatlarıyız.
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Muş Şubesi başkanı Kemal Türkan, vatan uğruna canlarını hiçe sayarak ebediyete göç etmiş şehitlerimizin bizlere miras bıraktıkları emanetleri olan çocuklarımızın bizlerin nazarında kendi evlatlarımızdan farkı yoktur. Vatan uğruna hayatlarından olan tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum”
GAZİ´DEN  ERMENİSTAN´A TEPKİ
GAZİ´DEN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Anadolu Avrasya Şehit aileleri ve Gazi Yakınları derneği Muş İl Başkanı Emrullah Aktaş, Azerbaycan davasının Türkiye için partiler üstü, milli bir dava olduğunu, devletimiz ve milletimizin Azerbaycan´ın yanında olduğunu söyledi.
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısına karşılık Muş kardeşlik platformu tarafından tepki gösterildi. Kardeşlik Platformu Basın sözcüsü Davut Aydın tarafından yazılı biçimde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Namus görünmez bir cevherdir; çok kere ona sahip olmayanlar sahipmiş gibi görünürler.

Shakespeare