CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "VATAN TOPRAĞI ÜZERİNDE AMELİYAT YAPILMASINA GÖZ YUMMAYIZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "VATAN TOPRAĞI ÜZERİNDE AMELİYAT YAPILMASINA GÖZ YUMMAYIZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatan toprağı üzerinde ameliyat yapılmasına göz yummayacaklarını belirterek, “Birileri on binlerce tır silah vererek etrafımızı terör koridoruyla kuşatıp, bizi Anadolu´da sıkıştırmak istiyor. Birileri ekonomimizi kur, faiz, enflasyon cenderesine alarak, Türkiye´nin şahlanışını durdurmaya çalışıyor” dedi.
KÜTÜPHANELER HAFTASI´NI KUTLADI
KÜTÜPHANELER HAFTASI´NI KUTLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, 25 - 31 Mart 2019 tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası´nı kutladı.
ÖĞRENCİLERE KİTAPLAR DAĞITILDI
ÖĞRENCİLERE KİTAPLAR DAĞITILDI
Eğitim Bir Sen, “İlim, İrfan ve Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik“ sloganıyla hayata geçirdiği “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi devam ediyor.
ÖĞRETİM ELAMANI İÇİN İLANA ÇIKTI
ÖĞRETİM ELAMANI İÇİN İLANA ÇIKTI
Muş Alparslan Üniversitesi, (MŞÜ) bünyesindeki farklı akademik birimlerinde çalıştırılmak üzere öğretim elamanı alımı için ilana çıktı.
KURSLARI DENETLEDİLER
KURSLARI DENETLEDİLER
Korkut İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nedim Öner ve Yakup Artan, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının verildiği okulları ziyaret ettiler.
İNGİLİZCE DİL KURSU DEVAM EDİYOR
İNGİLİZCE DİL KURSU DEVAM EDİYOR
Halk Eğitimi Merkezi ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü işbirliğince genç ve yetişkinlere yönelik açılan dil eğitimleri kursu devam ediyor.
SALICI: KENDİ KOLTUKLARIYLA İLGİLİ  BİR BEKA PROBLEMLERİ OLABİLİR
SALICI: KENDİ KOLTUKLARIYLA İLGİLİ BİR BEKA PROBLEMLERİ OLABİLİR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Muş´ta yerel ve ulusal medya çalışanlarıyla bir araya geldi.
BARIŞAN: ÇOK DAHA DONANIMLI OLMAK ZORUNDAYIZ
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, temsilcilerle buluştu.
Tarih: 14.3.2019 05:59:05/ 110okunma / 0yorum

Kentte bir restoranda düzenlenen toplantıya sendika temsilcilerinin yanı sıra AK Parti Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya ve İl Başkanı Rahmetullah Yaktı da katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mahir Barışan, sendikaların da pek çok kurum gibi, ülkelerin sosyal, ekonomik ve tarihsel gerçekliklerine göre kurulup faaliyet gösterdiğini söyledi.

“Eğitim Bir Sen İnsanların Ortak Aklının, İradesinin Eseridir”

Batı ülkelerindeki sendikalara göre Eğitim Bir Sen´in daha farklı gerçeklikler ve dinamikler tarafından belirlendiğini ifade eden Barışan, sendikalarının bir hak, emek, özgürlük, adalet mücadelesinin temsilcisi olarak tanımladıklarını söyledi. Barışan, "Eğitim-Bir-Sen olarak, varlık kazanmamız ve tarih sahnesinde yerimizi almamız, batı ülkelerindeki sendikalara göre daha farklı gerçeklikler ve dinamikler tarafından belirlenmiştir. Biz kendimizi bir hak, emek, özgürlük, adalet mücadelesinin temsilcisi ve bir medeniyet mirasçısı olarak tanımladık. Çünkü biz en başından beri biliyorduk ki, medeniyet değerleri ve inançlar, kendisini savunacak ve yayacak kimse olmadığında ölü bir yığın hâline gelir. Kuruluş aşamasında, ilk Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan´a açılan davanın görünmeyen yüzünde aynı gerekçe vardı: Anadolu´nun ruhunu yoğuran medeniyet değerlerine sahip çıkmak. O dönemde bize yapılan baskı ve zulümleri, yaşananları kendi terminolojimizle anlatmak istersek, bizi biz yapan mirası yok etmek, bu mirası kuşananları korkutmak ve sindirmek için psikolojik bir harekâttı. Bu bakımdan Eğitim-Bir-Sen, bir medeniyet tasavvurunun ve tahayyülünün kendi öznesine kavuşmasının adı, haksız, hukuksuz, çağ dışı yönetim ve paylaşım pratiğinin ´kader´ gibi gösterilmesine isyanın adıdır. Vesayet sisteminin hayat tasarımını reddetme, devletin kendi yurttaşlarının mutluluğu, refahı, özgürlüğü ilgili bir organizasyon olmaktan çıkıp bir grup sivil asker bürokratın hizmetine girmesine başkaldırıdır. Kimliğimizi dokuduğumuz, yeryüzünü ve hayatımızı anlamlı kılan mirasa veba muamelesi yapılmasına isyanın adıdır. Eğitim-Bir-Sen, siyasi, ekonomik, kültürel zorbalığa ve zulme, haksızlığa, tahakküme, ihanete geçit vermeyecek kararlılıkla çoğalan, güçlenen insanların ortak aklının, iradesinin eseridir. Bu bilinç ve kararlılıkla var olduk ve faaliyetlerimizi sürdürüyoruz" dedi.

“Çabamızı Hız Kesmeden Sürdürmeliyiz”

16 Nisan´da yapılan referanduma EVET, 24 Haziranda ise yeni bir yönetim biçimiyle yeni bir Türkiye´nin daha donanımlı olduğunu ifade eden Barışan:"16 Nisan´da EVET diyerek değişmesi için mücadele ettiğimiz 24 Haziranda ise mührünü vurduğumuz yeni bir yönetim biçimiyle yeni bir Türkiye´deyiz, elbette çok daha donanımlı olmak zorundayız. Sendikal şahsiyetimizi biçimlendiren medeniyet değerlerimiz, emek, hak ve adalete yüklediğimiz anlamlar bütün zamanları kuşatan pazarlık edilemez değerlerimiz olacaksa ve biz bunları savunmaya devam edeceksek, her bakımdan rekabet üstü bir konumda olmalıyız. Bunun için de fikri açıdan kendimizi yenileme çabamızı hız kesmeden sürdürmeliyiz. Aksi hâlde, meydan okuyan ve cevap verebilen, insanlığa seslenebilecek birikim ve donanıma sahip; bütün mazlumlara el uzatabilecek bir sendika inşa etme ve nesiller yetiştirme hedefimiz içi boş bir hayal olmaktan öteye gidemez" dedi.

“Yeniçağlar Açacak Arayışın Kapısıyız”

Çağı yeniden kurmanın, mazlumların hakkını, insanlığın onurunu korumanın ağır yükünü taşıdıklarını ifade eden Barışan: "Bunun için sadece yürek yetmez, emek ve bilgi de gerek. O nedenle bugün bu toplantıda sadece bir temsilci buluşması gerçekleştirmiyoruz. Aynı zamanda derdi Türkiye olan, derdi ümmet olan uç beyleriyle buluşuyoruz. Eğitim-Bir-Sen çınarının gövdesinin ürettiği gölgenin, dallarının ürettiği rüzgârın sadece Anadolu´ya değil, sadece medeniyet coğrafyamıza değil, bütün dünyaya ve insanlığa güven ve umut veriyor bunu bilmenizi istiyorum. Öncülerimiz nasıl ki hesabi davranmayıp faydalanmamız ve gölgesinde yaşamamız için fidanlar dikip bu fidanların bu gün orman olmasını sağlamışlarsa biz de, yarının nesilleri için yeni fidanlar dikiyor, bizden sonraki nesillerin istifadesine sunuyoruz. Günübirlik işlere, vizyonsuz gidişlere itibar etmeyen, çağı aşan bakışın, çağı kurtaracak duruşun, yeniçağlar açacak arayışın kapısıyız. Bilginin hakikate, fikrin hikmete, beşerin insana dönüştüğü mücadelenin adıyız" dedi.

“Hamasetle Değil, Ferasetle İş Yapıyoruz”    

27 yıllık sendikal mücadelede üreten, düzelten, fikir bildiren, engel kaldıran tavırlarıyla yasaklara karşı çıktıklarını vurgulayan Barışan: "Ya dalga kırdık yada yeni bir dalga kurduk. Bunları hâkim bilgi, halis niyet, sarsılmaz aidiyet ve örgütün gücünü arkasına almış ehliyetle yaptık. Bu birikimle hem eğitim çalışanlarını sendikalı yapmanın hem de sendika için çalışanları eğitimli sendikacı yapmanın çatısını kurduk. Bu tür buluşma programlarımız, sendikayı, sendikacılığı, küresel sendikal kulvarı ve evrensel sendikal hakları bilmek için bir fırsattır. Örgütlenmedeki gücümüz, teşkilatımızın kapasitesi ve sendikacılığımızdaki yüksek birikim değişim üretti, gelişim üretti, yeni bir paradigma üretti.           Özne Eğitim-Bir-Sen ise yüklem ya kazanmak ya da kazandırmaktır. Ne kadar anlatsak az gelir, ne kadar övünsek yeridir. 28 Şubat kararlarının çöpe atılmasında, başörtüsü yasağının sona ermesinde, katsayı engelinin kaldırılmasında, 15 Temmuz ihanetinin püskürtülmesinde yerimiz, terimiz, imzamız var. Yaptıklarımız sadece bunlarla sınırlı değil, ´Ortak Akıl´ mitinglerinde biz vardık. Toplu sözleşmenin önünü açan referandumda, milletin ürettiği ‘EVET´in inşasında biz vardık. Millet iradesine itibar, yönetimde istikrar için hükümet sistemi değişikliğinin anlatılması, anlaşılması ve hayat bulmasında sorumluluk aldık. Teröre karşı ortak duruşun, kadim kardeşliği birlikte haykırışın öncüsü olduk. Sendika olmanın hakkını verdik, sivil toplum örgütü vasfını hiç kaybetmedik. Hamasetle değil, ferasetle iş yapıyoruz. Husumetle değil, uhuvvetle yol alıyoruz. Cesamete değil, cesarete dayanıyoruz. Diğerlerine göre değil, değerlerine göre sendikacılık yapıyoruz. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olarak, sınırları aşan bakış açısıyla; tarihî derinliğimiz, güçlü vizyonumuz ve gelecek tasavvurumuzla yepyeni bir sendikal kimlik inşa ettik” ifadelerine yer verdi.

“Rehavete Kapılıp Yaşananları Ve Yaşatılanları Unutmayacağız”

Eski Türkiye´yi inşa eden retorik ve pratik ne varsa karşı çıktıklarını ifade eden Barışan, eski Türkiye´yi yeniden inşa etmeye kalkışanlara da karşı çıkıp, karşısında duracaklarını söyledi. Barışan: “Biz eski Türkiye´yi inşa eden retorik ve pratik ne varsa karşı çıktık, eski Türkiye´yi yeniden inşa etmeye kalkışan kim olursa olsun karşı çıkarız, karşısında dururuz. Çünkü yanımızda üyelerimiz var, milletimiz var, arkamızda milletle beraber yürüdüğümüz koca bir tarih var. Siz varsınız! Teşkilatımız var! Siz varsanız eski Türkiye yok! Siz varsanız vesayet yok! Siz varsanız yeni Türkiye var! Siz varsanız Eğitim-Bir-Sen var! Son 16 yıllık süreçte her alanda normalleşme sağlanarak özellikle 28 Şubat karar ve uygulamaları süreç içerisinde tek tek ortadan kaldırıldı. ‘İrtica tehdidi´, Milli Güvenlik Strateji Belgesi´nden çıkarıldı. Askeri vesayet sistemi, ‘millet düşmanları mezarlığı´nda hak ettiği yeri aldı. İmam hatiplerin orta kısmı açıldı. Hayat ve siyaset normalleşti. İnanç üzerindeki baskılar sona erdi. Cuma namazı izni, hac izni getirildi. Ancak bu noktada Ak partinin hakkını teslim etmek gerekir. AK Parti hükümeti kararlı bir duruşla, mağduriyetlere neden olan uygulamaları kaldırdığı gibi, mağduriyetlerin giderilmesi için çok çeşitli çalışmalar yapmıştır. Kamu görevlileri işlerine geri dönmüş, öğrencilere af çıkarılmış, okullarını bitirmeleri için fırsat verilmiştir. Ancak bu samimi ve önemli çalışmalara rağmen, mağduriyetlerin bir kısmı hâlâ sürmektedir. Beklentimiz yaşanan ve yaşatılan mağduriyetlerin giderilmesi noktasında gerekenlerin yapılması, onun için ülkemizde yapılan her seçim beka mücadelesini barındırmakta bu noktada balık hafızalı olmayacağız rehavete kapılıp yaşananları ve yaşatılanları unutmayacağız, eski Türkiye özlemi duyanlara bunun için içerde ve dışarıda millet düşmanlarıyla iş tutanlara fırsat vermeyeceğiz. Bunu için burada söz veriyoruz. Bizler zorluğa talip olan insanlarız. Derdi, davası olanlarla bu mücadelede yer almanın onurunu taşıyorum. Yarına umut olmak için iyi ki varsınız diyor, çalışmalarımızın bereketli olmasını diliyorum" dedi. Yavuz ÖZTEKİN
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BARIŞAN DAHA DONANIMLI OLMAK ZORUNDAYIZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "VATAN TOPRAĞI ÜZERİNDE AMELİYAT YAPILMASINA GÖZ YUMMAYIZ”
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "VATAN TOPRAĞI ÜZERİNDE AMELİYAT YAPILMASINA GÖZ YUMMAYIZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatan toprağı üzerinde ameliyat yapılmasına göz yummayacaklarını belirterek, “Birileri on binlerce tır silah vererek etrafımızı terör koridoruyla kuşatıp, bizi Anadolu´da sıkıştırmak istiyor. Birileri ekonomimizi kur, faiz, enflasyon cenderesine alarak, Türkiye´nin şahlanışını durdurmaya çalışıyor” dedi.
KÜTÜPHANELER HAFTASI´NI KUTLADI
KÜTÜPHANELER HAFTASI´NI KUTLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, 25 - 31 Mart 2019 tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası´nı kutladı.
ÖĞRENCİLERE KİTAPLAR DAĞITILDI
ÖĞRENCİLERE KİTAPLAR DAĞITILDI
Eğitim Bir Sen, “İlim, İrfan ve Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik“ sloganıyla hayata geçirdiği “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi devam ediyor.
ÖĞRETİM ELAMANI İÇİN İLANA ÇIKTI
ÖĞRETİM ELAMANI İÇİN İLANA ÇIKTI
Muş Alparslan Üniversitesi, (MŞÜ) bünyesindeki farklı akademik birimlerinde çalıştırılmak üzere öğretim elamanı alımı için ilana çıktı.
KURSLARI DENETLEDİLER
KURSLARI DENETLEDİLER
Korkut İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nedim Öner ve Yakup Artan, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının verildiği okulları ziyaret ettiler.
İNGİLİZCE DİL KURSU DEVAM EDİYOR
İNGİLİZCE DİL KURSU DEVAM EDİYOR
Halk Eğitimi Merkezi ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü işbirliğince genç ve yetişkinlere yönelik açılan dil eğitimleri kursu devam ediyor.
SALICI: KENDİ KOLTUKLARIYLA İLGİLİ  BİR BEKA PROBLEMLERİ OLABİLİR
SALICI: KENDİ KOLTUKLARIYLA İLGİLİ BİR BEKA PROBLEMLERİ OLABİLİR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Muş´ta yerel ve ulusal medya çalışanlarıyla bir araya geldi.
YUMURTALIK KANSERİ GENÇLERDE BİLE GÖRÜNÜYOR
YUMURTALIK KANSERİ GENÇLERDE BİLE GÖRÜNÜYOR
Prof. Dr. Polat Dursun, yumurtalık kanserine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
BU VİTAMİNİN EKSİKLİĞİ HAYATI ZORLAŞTIRIYOR
BU VİTAMİNİN EKSİKLİĞİ HAYATI ZORLAŞTIRIYOR
Dr. Fevzi Özgönül, B12 vitaminin vücut için önemli bir vitamin olduğunu belirterek bu vitaminin eksik olması durumunda hafıza problemleri yaşanılabileceğini ve kansızlığa da sebep olduğunu ifade etti.
CUMHURBAŞKANI  MUŞ´A GELİYOR
CUMHURBAŞKANI MUŞ´A GELİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimler öncesi vatandaşlarla buluşmak üzere Muş´a geliyor.
YILMAZ: HUZURUMUZA SAHİP ÇIKALIM
YILMAZ: HUZURUMUZA SAHİP ÇIKALIM
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Karşımızda şu anda birbirine benzemez 4 parti bir araya gelmiş. Bunların ne ortaklıkları var? CHP, HDP, Saadet Partisi ve İyi Parti. Bunlar bir araya gelmediler mi? Bir de saklamaya ve gizlemeye çalışıyorlar” dedi.
KAYMAKAM YALÇIN ESNAFLA BULUŞTU
KAYMAKAM YALÇIN ESNAFLA BULUŞTU
Malazgirt Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emre Yalçın, ilçedeki esnafla bir araya geldi.
BAYKAN: EMEK VE HAK MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ
BAYKAN: EMEK VE HAK MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ
Sağlık Sen Muş Şubesi, 2019 yılı İl Divan Toplantısını gerçekleştirdi.
EĞİTİM BİR SEN´DEN FUTBOL TURNUVASI
EĞİTİM BİR SEN´DEN FUTBOL TURNUVASI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Muş Şubesi “Mehmet Akif İnan Futbol Turnuvası” düzenliyor.
SPOR LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI
SPOR LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI
Okul Sporları müsabakaları kapsamında Erzurum´da yapılan Türkiye Kayaklı Koşu Şampiyonasında Muş Spor Lisesi öğrencileri büyük başarılara imza attılar.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM MUŞ´TA
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM MUŞ´TA
Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Muş´a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023 yılına kadar tüm Türkiye´de en az 250 bin sosyal konut yapmayı hedeflediklerini belirtti.
HEM´DE EMLAK DANIŞMANLIK KURSU
HEM´DE EMLAK DANIŞMANLIK KURSU
Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü´nün açmış olduğu Emlak Danışmanlık Kursu devam ediyor.
EĞİTİM BİR-SEN´DEN İSTİŞARE TOPLANTISI
EĞİTİM BİR-SEN´DEN İSTİŞARE TOPLANTISI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Malazgirt Şubesi, ilçede görev yapan öğretmen ve idarecilerle istişare toplantısı yaptı.
SELAM DER SALDIRILARI KINADI
SELAM DER SALDIRILARI KINADI
Muş´ta faaliyet yürüten Selam-Der, Yeni Zelanda´da gerçekleştirilen haçlı terörünü kınamak için basın açıklaması yaptı. Ayrıca Cuma namazı sonrası, terör saldırısında şehid olan 50 Müslüman için gıyabi cenaze namazı kılındı.
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Malazgirt ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunarak, muhtarlarla bir araya geldi.
UZAN: İLÇEMİZİN İMKANLARINI İYİLEŞTİRDİK
UZAN: İLÇEMİZİN İMKANLARINI İYİLEŞTİRDİK
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçe genelinde yapılan sıcak asfalt çalışmaları ve sosyal çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.

Konfüçyus