ANADOLUYU KARIŞ KARIŞ GEZİYOR
Tütün Üretim ve Pazarlama Korporatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solguntütün üreticilerini ziyaret etmeye devam ediyor. Sahada denetimlerini sürdüren Başkan Solgun, Türkiye´nin ihracatlar ülkesi olması gerektiğini söyledi
Tarih: 18.7.2017 20:29:32/ 422okunma / 0yorum

 

Son yıllarda ihracatta üst sıralara tırmanan tütün sektörü, 2016 yılı ihracatında 652 milyon dolar olurken, yaprak tütün ihracatı 358 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. 2016 yılında Türkiye´nin ihraç ettiği 652 milyon dolarlık sigaranın 501 milyon dolarlık kısmı Ortadoğu ülkelerine yapıldı. Tütün sektörü, 2016 yılında yüzde 10´luk ihracat artışıyla tarım sektörleri arasında ihracatını en fazla arttıran sektör olurken, Türkiye İhracatçılar Meclisi çatısı altında temsil edilen 26 sektör arasında ise; Otomotiv sektöründen sonra ikinci sırada yer aldı.

Üretimin ve ihracatın artması için Anadolu´yu karış karış gezen ve tütün üreticileri ile sürekli bir araya gelen Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, çalışmalarına sahada devam ediyor. Başkan Solgun´un bu çalışmaları üreticiyi memnun ediyor. Bu çalışmalar ile birlikte tütün üretiminde de yükseliş göze çarpıyor. Masa başında temsilciliğin olmayacağını ve temsilcilerin meydana, çiftçinin yanına inmesi gerektiğini ifade eden Solgun, çiftçi ziyaretlerine devam ediyor. Başkan solgunun bu hafta ki durağı Malatya doğan şehir oldu. Burada çiftçilerle bir araya gelen Solgun önemli açıklamalarda bulundu. Solgun yaptığı açıklamada, “Bu gün Malatya Doğanşehir de çiftçilerimiz ile bir araya geldik.  Malatya derken akla ilk kaysı geliyor ancak biz bu gün kaysı ağaçlarının altında tütün ekimleri ile karşılaştık. Vatandaşımız böylelikle iki üründen verim almakta bu topraklarımıza değer vermemiz lazım çiftçimizin alın terini dikkate almamız gerekir. Türkiye ihracat yapan bir ülke olmalıdır bunun için önümüzün açılması gerekmektedir. Türkiye bir tarım ülkesidir yetişmeyen ürün yok bizde bakın bir örnek vermem gerekirse tütünün 48 çeşidinde ülkemizde yetişiyor. Bunun altını tekrar çizmek istiyorum bizim ihracatçı bir ülke olmamız gerekir. Bunu yapabilmek için çiftçimize alternatif destekler sağlamamız gerekir. Tütün dikiminde tütün kırpmada tütün satışında çiftçimizi yalnız bırakmadık bırakmayacağız.  Çiftçimizin alın terine mendil olmak için her gün bir ilimizi ziyaret etmekteyiz. Üreticilerimiz ile birlikte yaptığımız çalışmaların meyvesini önümüzdeki günlerde TBMM´de çıkan kararlarla alacağız. 1976´da ülkemizde 300 bin ton tütün üretirken, şu anda 80 bin tütün üretebiliyoruz. Milli ürünümüz olan tütünümüzün, piyasa şartları oluşturulup vatandaşımıza sağlıklı bir şekilde sunmak hem devletimizin hem çiftçimizin ve özel sektörümüzün daha fazla kazanacak tek bir yolu var. O da ülkemizin tütününü kullanan firmalara vergi indirimi yapmak, benzeri ve örneği birçok ülkede var. Türk tütününü kullanan şirketlere vergi indirimi yapılması gerekiyor bu vergi ülke ürünü kullananlara %40 şeklinde olabilir” dedi.

“YILLARDIR ÜRETİCİYİ TEK BAŞINA BIRAKTIK”

Genç neslin tütüne sahip çıkması için de çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Solgun sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bu çalışmaları yaparsak ithalat azalır ve daha fazla kazanırız 92 bin ton ithalatı azaltmamız gerekir. Neden 528 milyon dolar dışarı gidiyor. Vatandaşımız çok fazla kazanır tütünde şirketlerimiz daha fazla kazanır biz bu çalışmaları yaparsak. Dünyanın tütünde lideri olan oryantal tütüne sahip çıkarak, sarmalık marketlere de dönüşmesi gerekir. Sarmalık tütün sektörü kalkınmada tüm bölgeleri işletme şeklinde küçük ölçekli legalize olması gerekir. Vergi düzeltmesi ile bu da yapılabilir Türkiye tütün üretici yaş ortalaması 52. Biz yıllardır üreticiyi tek başına bıraktık. Ülkemizin üreticisi bilinçsiz çiftçilik yapmaktadır, eğitimsiz çiftçilik olmaz, teknik yardımlar yapılmalıdır, mekanizasyon üzerinde durmak lazım bu şekilde ekici başına üretim arttırılmalıdır. Genç neslin işe sahip çıkması için toprakların ıslahı kaliteli ve temiz ürün elde etmek için tarımda geleceğimizi garantilemek için mekanizasyon eğitimine ihtiyaç duyulmaktadır. Her gün bir ülkedeyim ve farklılıkları yaşıyorum görüyorum. Tütün bir an evvel tarım havzasına alınmalıdır. Dünyanın en değerli türlerinden biri Anadolu ürünü tütün dünyada şark tipi oryantal Türk tütünü olarak biliniyor öyle değerli yani. 1881´de kurulan Duyun-i Umumiye alacaklarına karşılık bütün gelirlerine el koydu Atatürk´ün bin bir mücadele ile kurduğu TEKEL tasfiye süreci başladı. Dünya Bankası memuru Kemal Derviş 9 Ocak 2002 de çıkardığı tütün yasasıyla sektörün ölüm fermanını imzaladı bu ne zamana kadar böyle devam edecek.”

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ANADOLUYU KARIŞ KARIŞ GEZİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
Muş´ta yardım faaliyetleri ile adı sürekli Kamuoyunda yer alan KALBİMDER Muş yardımlaşma derneği
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
Başında bulunduğu kurum hizmetlerine yönelik sınır gözetmeyen, disiplinli yapısı ve başarıya yönelik otoriter kimliği ile taviz yokların uğrak noktası Muş Devlet Başhekimi Opr. Dr. Bahattin Bayar, Başhekimliğe yapılan ataması ile birlikte amacına ilişkin hizmet bekleyen halkın umudu oldu.
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
Muş halkı tarafından sevilen ve uzun yıllardır gönüllü olarak AK Parti´ye hizmet eden genç siyasetçi Savaş Çetin, AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmasının ardından ilin eğitim kalitesinin yükseltilmesi için dur durak bilmeyen Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç´ın eğitim çalışmalarının yanı sıra çocukların sağlıklı ve hijyenik ortamlarda eğitim alabilmeleri için mücadelesi taktir topluyor.
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
Muş Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun almış olduğu karar doğrultusunda köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde yüz yüze eğitim başlayacak.
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ başkanlığında 5 Ekim Pazartesi günü 14.00´te toplandı.
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
Muşlu eski profesyonel sporcularımızdan kaleci Raşit, birkaç gün önce hayata gözlerini yuman Bülent Bingöl için kendisinden başka kimseyi incitmemiş olan bu kardeşimiz yaşantısı boyunca hepimiz iyi biliyoruz ki örnek ve emsalsiz bir Muşlu ve Muş spor sevdalısıydı.
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
Muş Belediyesi, son yıllarda şehir merkezindeki birçok çıkmaz sokağı açarken, her geçen gün mahalle aralarındaki ulaşım ağını genişletiyor.
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
EVLİ ÇİFTTEN MUŞ ŞİVESİ GRUBUNA TEŞEKKÜR
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Avukat Muhammet Gürkan Çermi, “Bizler; Sessizce çığlık atan, bağıra bağıra susmak zorunda olan, milletimizin sesi olmaya geliyoruz. Kırmadan dökmeden hiç kimseyi dışlamadan herkesi olduğu gibi kabul ederek kucaklamaya geliyoruz. On binlerce yıl bu topraklarda barışın sevginin medeniyetin tarihini yazmış, milletin evlatlarıyız.
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Muş Şubesi başkanı Kemal Türkan, vatan uğruna canlarını hiçe sayarak ebediyete göç etmiş şehitlerimizin bizlere miras bıraktıkları emanetleri olan çocuklarımızın bizlerin nazarında kendi evlatlarımızdan farkı yoktur. Vatan uğruna hayatlarından olan tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum”
GAZİ´DEN  ERMENİSTAN´A TEPKİ
GAZİ´DEN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Anadolu Avrasya Şehit aileleri ve Gazi Yakınları derneği Muş İl Başkanı Emrullah Aktaş, Azerbaycan davasının Türkiye için partiler üstü, milli bir dava olduğunu, devletimiz ve milletimizin Azerbaycan´ın yanında olduğunu söyledi.
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısına karşılık Muş kardeşlik platformu tarafından tepki gösterildi. Kardeşlik Platformu Basın sözcüsü Davut Aydın tarafından yazılı biçimde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed