Muş 112´ye yapılan 493 bin çağrının 470 bini asılsız ihbar çıktı
Muş 112´ye yapılan 493 bin çağrının 470 bini asılsız ihbar çıktı
Muş İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi´ne 11 ay içerisinde düşen 493 bin çağrıdan 470 bininin asılsız çıktığı belirtilirken, yapılan asılsız ihbarlar ‘pes´ dedirtti.
Eğitim Bir-Sen´in kısa film yarışması başvuruları başladı
Eğitim Bir-Sen´in kısa film yarışması başvuruları başladı
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) tarafından "eğitim" temasıyla düzenlenen kısa film yarışması için başvurular alınmaya başladı.
HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 101´inci gününde
HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 101´inci gününde
Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi gerçekleştiren ailelerin nöbeti 101´inci gününde de devam ediyor.
Her hareketli çocuk hiperaktif midir?
Her hareketli çocuk hiperaktif midir?
Psikolog Müjde Yahşi, hiperaktif çocuklar hakkında bilgi verdi.
Kale İlkokulunun projesi tam not aldı
Kale İlkokulunun projesi tam not aldı
Muş´ta Kale İlkokulu Öğretmenlerinden Büşra Yazıcı tarafından hazırlanan´Haydi Hep birlikte açık havada öğrenelim´´ projesi, E-Twinning Bölgesel Konferansı´nda stant açılarak tanıtıldı.
Meteorolojiden kar yağışı uyarısı
Meteorolojiden kar yağışı uyarısı
Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge genelinde akşam ve gece saatlerinde kar yağışı beklendiğini duyurdu.
Varto´da Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası
Varto´da Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası
Varto Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası başlatıldı.
80 bin fidan nefes oldu
Muş´ta Milli Ağaçlandırma Günü "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında 80 bin fidan dikimi 11.11´de gerçekleştirdi.
Tarih: 12.11.2019 08:48:15/ 173okunma / 0yorum

 

81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen 11 milyon fidan dikimi kapsamında Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında fidan dikim töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşuna müteakip İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından konuşan Muş Valisi İlker Gündüzöz, Türkiye´de 11 milyon ağacın saat 11.11´de dikileceğini söyledi. “Bu dev ağaçlandırma kampanyası belki de dünyanın gördüğü en büyük kampanya” diyen Vali Gündüzöz, “İlimizde de 60 bin ağaç hedeflenmişti, bugün itibariyle 80 bini geçti. Ve dolayısıyla 11.11´de inşallah Muş 80 bin yeni ağaca kavuşacak. Bu alanda 8 bin ağaç dikeceğiz. Muhtelif alanlarda dikim yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de Muş Alparslan Üniversitesinin bu ana kampüsü. Dolayısıyla burada 11.11 itibariyle ağaçlarımızı dikmeye başlayacağız. Önce Sayın Cumhurbaşkanımız adına, ardından muhterem eşleri hanımefendi adına, sonra ben ve eşim hanımefendi adına ben dikime katılacağım. Herkeste kendi ağacını dikecek.” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından saat 11.11´i gösterdiğinde protokol üyeleri tarafından ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın adına ve daha sonra 7´den 70´e binlerce kişi tarafından genel fidan dikimi gerçekleştirildi.

Törene; Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş Belediye Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, vali yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Bülent Baykal, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, kamu kurum amirleri ve binlerce vatandaş katıldı.

Ankara´da düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” programı kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Batıkent Çakırlar mevkiinde eşi Emine Erdoğan ile birlikte kendi adına olan fidanı toprakla buluşturdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ´Hedefimiz zümrüt yeşili bir Türkiye fotoğrafı ortaya çıkarmaktır´

Ankara´da düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” programı kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Batıkent Çakırlar mevkiinde eşi Emine Erdoğan ile birlikte kendi adına olan fidanı toprakla buluşturdu.

Fidan dikiminin ardından konuşma yapan Erdoğan, “11.11.2019 tarihinde saat 11.11´de toplam 11 milyon fidan ve ağacı geleceğe nefes olması ümidiyle toprakla buluşturuyoruz. Hedefimiz zümrüt yeşili bir Türkiye fotoğrafı ortaya çıkarmaktır. Geleceğe nefes seferberliğimiz gördüğü yüksek ilgiyle hedeflerini aşarak dünyaya örnek olacak bir kampanyaya dönüştü. Rekorumuz bugün Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri tarafından Çorum´dan takip edilecek ve kayıtlara geçirilecek. Milletimizin özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın kampanyaya ilgili bu tarihin ve saatin önümüzdeki yıllarda da ağaç günü olarak değerlendirilmesi fikrini ortaya çıkarttı. Biz de bu fikri destekledik ve 11 Kasım´ın Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararını geçtiğimiz hafta imzaladım. Bundan sonra her yıl milletimiz takvimler 11 Kasım´ı ve saatler de 11.11´i gösterdiğinde fidan dikmek üzere belirlenen alanlarda olacaktır. Ne kadar çok ağaç dikersek geleceğe o kadar büyük miras bırakırız. 82 milyon hep birlikte ortaya koyacağımız eserlerle ve diktiğimiz fidanlarla oluşturacağımız ormanlarla gürlemeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Geçmişte birilerinin ağaç bahanesiyle şehirleri talan etmeye kalktığını hatırlatan Erdoğan, “Haftalarca sokakları ateşe vermişler, esnafımızın malını mülkünü yağmalamışlardı. Nerede o ağaç diyerek ortalığı karıştıranlar. Çevrecilik adına 17 yıldır bize söylemediklerini bırakmayanlar nerede. Hiçbiri ortada yok, dikili ağaçları yok. Bunların derdi Türkiye´yi bir çıra gibi yakmaktı. Bu yaz olanları duydunuz. Bodrum´da, Marmaris´te, İzmir´de, Antalya´da ormanlık alanları nasıl yaktıklarını izledik. PKK denen bölücü terör örgütü onların yan kolları kendileri bunları açıkladılar. Onlar yaktılar biz diktik. Onarın derdi çevreyi korumak değil birileri adına Türkiye´yi kuşatmaktı. Allah´ın yardımı ile bu tuzakların hepsini boşa çıkarttık. Ağaçlandırma seferberliğimizde de milletimizle gönül gönüle, el ele çalışıyoruz. Onlar sakalımızı tıraş ettiler ama tıraş edilen sakal daha gür çıkar. Biz onların kollarını kesiyoruz. Bizim kültürümüzde toprağı hem ana hem de yar olarak görmek suyu aziz bilmek ekmeği öpüp alna götürmek vardır. 17 yılda toplam 4.5milyar fidanı toprakla buluşturarak orman varlığımızı 22.6 milyon hektara çıkarttık. Böylece erozyonla kaybettiğimiz toprak miktarını yıllık 500 milyon tondan 154 milyon tona kadar düşürdük. Bizim yeşil sevgimizi kimsenin terazisi ölçmeye yetmez” diye konuştu.

“Bizim çocukluğumuzdan beri söylenen ‘tohumlar fidana, fidanlar ağaca dönmeli yurdumda´ diye tekerleme tadında bir şarkı var. Bu şarkı aynı zamanda maziden atiye kurduğumuz köprünün de ifadesidir” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Bugün biz ecdadın mirası üzerine kendi katkılarımızı ilave ediyoruz. Yarın da gençlerimiz bunun üzerine daha fazlasını koyarak geleceğe doğru yürümeye devam edecekler. Geleceğe nefes ol derken fidan dikmenin ötesinde çocuklarımıza her bakımdan daha güçlü bir Türkiye bırakmanın kararlılığını da ifade ediyoruz. Bugün dikilen fidanlar her yıl büyüyüp serpilirken çocuklarımız da onlarla birlikte ülkemizin geleceğini kucaklamaya talip bir donanımla kendilerini geliştirecekler. Toprak ne ekersen onu verir, toprağa ne kadar emek verirsen o kadar karşılık alırsın. İnsan da öyledir. Bunun için biz insanı yaşat ki devlet yaşasın diyoruz. ´Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz´ diyen bir medeniyet birikimine sahibiz. Bu kampanyaya gösterdiğiniz ilgi için tüm milletime bir kez daha teşekkür ediyorum.”

81 ilde 2 bin 23 lokasyonda gerçekleştirilen programa Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yanı sıra Kazakistan Başbakanı AskarMamin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleceğe Nefes" projesi kapsamında Şırnak´ta gerçekleştirilen fidan dikim alanına canlı bağlantı gerçekleştirdi. Burada bulunan Süleyman Soylu, Şırnak´ta 52 bin 200 fidanın dikildiğini kaydetti.

Daha sonra Sinop´a canlı bağlantı gerçekleştirildi. Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk karşıladı. Selçuk, Sinop´ta 42 noktada 67 bin 250 fidanı toprakla buluşturduklarını ifade etti.

Akabinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya´daki fidan dikim alanına bağlantı gerçekleştirdi.

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında Antalya´da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Şu anda Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesindeyiz. Geleceğe nefes diyerek gençlerimizle birlikte ağaç dikiyoruz. Bugün Antalya´da toplam 203 bin ağaç dikilecek. Şu an itibariyle vatandaşlarımızın da destekleriyle 240 bin fidana ulaştık. Yıl sonuna kadar 400 bin civarında ağacı geleceğe nefes olmak için Antalya´da dikmiş olacağız” dedi.

Erdoğan ise, “Antalya´ya 400 bin ağaç yakışmaz. Antalya´ya milyonları konuşmamız lazım, çok ağaç kaybettiğimiz bir yer. Burada fidanlarımızı ağaçlarımızı zalimler yaktılar. Yeniden buraları bizim yeşile bürümemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Son olarak Konya´ya canlı bağlantı gerçekleştiren Erdoğan, Konya´da bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´tan bilgi aldı. Varank, “Konya bu ağaçlandırma seferberliğine hep birlikte destek veriyor. Geleceğe nefes kampanyasına 531 bin 353 ağaçla katılım sağlıyorlar. Aralık sonuna kadar da ağaç sayısını 3 milyona çıkartacaklar. Adeta bir düğün havası var. Zaten gelen bütün Konyalılara da düğün pilavı ikramı yapıyorlar” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: fidan nefes oldu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Lise öğrencilerinden müzik şöleni
Lise öğrencilerinden müzik şöleni
Bitlis´te Ziya Eren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından verilen müzik şöleni, katılımcılar tarafından büyük beğeni aldı.
Gebelikte bitki çayı kullanımına dikkat
Gebelikte bitki çayı kullanımına dikkat
Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek gebelikte bitki çayı kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Vali Gündüzöz, Varto´daki termal sularda inceleme yaptı
Vali Gündüzöz, Varto´daki termal sularda inceleme yaptı
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Varto ilçesinde bulunan termal sularda incelemelerde bulundu.
Çene problemlerine dikkat
Çene problemlerine dikkat
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Diren Çelik, çana problemlerine dikkat çekerek, “Çene ucu çıkıklığı (projeksiyonu) normalden az olduğu görülen ve çene ucunun biraz ileri alınması ile estetik olarak fayda sağlanabileceği düşünülen hastalara çene ucu dolgusu yapılabilir” dedi.
Varto´da kar yağışı
Varto´da kar yağışı
Muş´un Varto ilçesinde etkili olan yağmur, öğleden sonra yerini kar yağışına bıraktı.
Sevgi, şefkat ve sabır ustalarının günü kutlanacak
Sevgi, şefkat ve sabır ustalarının günü kutlanacak
Ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da 24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinlik ve törenlerle kutlanacak.
Muş Polisi, “Hırsız ve dolandırıcılara” karşı uyardı
Muş Polisi, “Hırsız ve dolandırıcılara” karşı uyardı
Muş Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğünde görevli polisler, vatandaşları, dolandırıcı ve hırsızlara karşı broşürle bilgilendiriyor.
HBT´li öğrenciler minik kardeşlerini sevindiriyor
HBT´li öğrenciler minik kardeşlerini sevindiriyor
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) eğitim gören ve bir çok sosyal etkinliğe imza atan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), “Çocuklar Üşümesin” ve “Üniversiteden Köye Uzanan Kardeşlik Eli” projeleri kapsamında köy okulu öğrencilerine kırtasiye ve giyim desteğinde bulundu.
Türkiye´de 40 yaş üstü her 5 kişiden biri KOAH hastası
Türkiye´de 40 yaş üstü her 5 kişiden biri KOAH hastası
Göğüs Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Başoğlu, Türkiye´de 40 yaş üstü her 5 kişiden birinin KOAH hastası olduğunu belirterek, "Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH´lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir” dedi.
Diş ağrısı neden olur
Diş ağrısı neden olur
Öncelikle ağrının sebebinin saptanması gerektiğini dile getiren Diş Hekimi Zafer Kazak, “Ağrı, çürük, iki diş arasına sıkışan gıdanın yapmış olduğu basınç, diş eti hastalıkları, dişte oluşmuş çatlaklar, diş eti çekilmesiyle açığa çıkan kök yüzeyi, minede meydana gelen aşınmalar ve hatta sinüzit gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Ancak, diş ağrısının en sık karşılaşılan nedeni yetersiz ağız hijyeni varlığında gelişen derin diş çürükleridir." diye konuştu.
TEM polislerinden öğrencilere, terör uyarısı
TEM polislerinden öğrencilere, terör uyarısı
Muş Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri tarafından yürütülen Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri (BÖF) kapsamında, öğrencilere yönelik terör örgütlerinin söz konusu faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla bilgilendirmeler yapılıyor.
Türkiye Kamu Sen´den,2020 yılıMerkezi Yönetim Bütçesi değerlendirmesi
Türkiye Kamu Sen´den,2020 yılıMerkezi Yönetim Bütçesi değerlendirmesi
Türkiye Kamu Sen Muş İl Temsilcisi Ramazan Akkuş, 2020 yılıMerkezi Yönetim Bütçe Tasarısı ile ilgilideğerlendirmelerde bulundu.
Muş´ta ÇİM Merkezi hizmete açıldı
Muş´ta ÇİM Merkezi hizmete açıldı
Muş´ta İl Sağlık Müdürlüğü ve Muş Devlet Hastanesi tarafından oluşturulan Çocuk İzlem Merkezinin (ÇİM) açılışı yapıldı.
İlçelerde Atatürk´ü anma törenleri
İlçelerde Atatürk´ü anma törenleri
Muş´un Malazgirt, Bulanık ve Varto ilçelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ebediyete intikalinin 81. yıldönümü dolayısıyla anma törenleri düzenlendi.
MŞÜ´lü sporcuların grafiği ivme kazandı
MŞÜ´lü sporcuların grafiği ivme kazandı
Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından üniversite öğrencileri arasında rekabeti, birlik ve beraberliği artırmak amacıyla her yıl düzenlenen müsabaka ve yarışmalarda Muş Alparslan üniversitesi (MŞÜ) sporcuları büyük başarı gösterdi.
Veliler, öğrencilere misafir oluyor
Veliler, öğrencilere misafir oluyor
Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, eğitimde başarı çıtasını yükselmek amacıyla il genelinde başlatılan eğitim seferberliği kapsamında, Yatılı Bölge Okullarında uygulamaya konulan “Misafirim Ailem” projesi ile öğrenciler, aylık periyotlarla kaldıkları pansiyonlarda velilerini misafir edecek.
kaçak tavşan avcısı polise takıldı
kaçak tavşan avcısı polise takıldı
Muş´un Varto ilçesinde kaçak tavşan avlayan 1 kişi, vurduğu 2 tavşan ile birlikte yakalandı.
PTT´den Üniversiteye Kişisel Pul Hizmeti
PTT´den Üniversiteye Kişisel Pul Hizmeti
Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü´nün (PTT) yeni uygulaması olan “Kişisel Pul” hizmeti kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi´ne (MŞÜ) ait görsellerin yer aldığı pullar MŞÜ´yeteslim edildi.
Muşlular Bursa´da toplandı
Muşlular Bursa´da toplandı
Muş Tanıtım Platformu Bursa Temsilciği ilk toplantısını Barış Manço Kültür Merkezi´nde gerçekleştirdi.
Köy çocuklarından Mehmetçik´e ebruli destek
Köy çocuklarından Mehmetçik´e ebruli destek
Bitlis´in Tatvan ilçesine bağlı Benekli köyündeki öğrenciler, yaptıkları ebrularla ‘Her Türk Asker Doğar´ pankartı açarak ´Barış Pınarı Harekatı´ndaki Mehmetçik´e asker selamı verdi.
Tren araca çarptı: 2 Yaralı
Tren araca çarptı: 2 Yaralı
Muş´ta hemzemin geçit olmayan yerden geçmeye çalışan pikaba tren çarpması sonucu araç içerisindeki 2 kişi hafif yaralandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Ne kadar zengin olsan, ancak yiyebildiğin kadar yersin?

Mevlana