700 ÇOBAN´A BESİCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ
Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) tarafından başlatılan sürdürülebilir besicilik alanındaki proje sayesinde Muş Aşçılar ve Pastacılar derneği başkanı Halit Uygur tarafından yaklaşık 700 besiciye online besicilik eğitimi verildi.
Tarih: 10.8.2020 17:48:50/ 10772okunma / 0yorum

 

Muş Aşçılar ve Pastacılar derneği başkanı Halit Uygur online eğitimlerin verimli geçtiğini belirterek, eğitim çalışmalarında salgının etkisini yitirmesi halinde bu eğitimlerin yüz yüze eğitimlere dönüşeceğini kaydetti.

Besiciliğin gelişimine katkı sağlamak üzere ilerleyen dönemlerde yüz yüze eğitimlerin olması halinde amaçlarına yönelik hakim bir çalışma halinde olacaklarını belirterek, Pandemi sürecinden dolayı bu eğitimin askıya alındığını bir kez daha sözlerinde ifade eden  Muş Aşçılar ve Pastacılar derneği başkanı Halit Uygur Halit Uygur  açıklamalarında şunları kaydetti.

“Bu eğitimlerimizdeki maksadımız son zamanlarda hayvancılık alanındaki yetiştiriciliğin son noktalara gelmesiyle bu alanda tekrarlı yeni bir canlılık sağlamayı planlamaktayız. Bu konuda hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın bu alanda ileriki zamanlarda daha etkili ve daha verimli besicilik yaparak hem kendi hem de ülke ekonomisine maksimum destek konusunda bir beklentiyi hedeflemekteyiz. Bu bakımdan örnek verecek olursak etkisiz ve kalitesiz yemlerle beslenmeye çalışılan hayvanların gerek besicilik ve gerekse diğer yetiştiricilik alanlarında zayıfladığını ve geride kaldığını görmekteyiz. Hayvan yetiştiricilerimize sunacağımız eğitimlerle canlı hayvan ağırlıklarının artırılması, sür veriminin artırılması ve beslenme tekniklerinin uygulanması halinde daha verimli hale getirilmesi konusunda bilgilendirmelerimiz ve gerek online gerekse birebir uygulamalı eğitimlerimizle üzerimize düşeni yerine getirme arzu ve gayreti içinde olacağız.

BESİ YÖNTEMLERİ

1-Entansif besi 2-Yarı entansif 3-Ektansif besi

1-Entansif besi:Bu beside amaç çok hızlı bir şekilde hedeflenen düzeyde canlı ağırlık artışı kazanılır. Entansif beside günde 1-1,2 kg ve daha fazla canlı ağırlık artışı hedeflenir. Entansif besiler için en uygun hayvanlar genç hayvanlardır.

2-Yarı entansif besi:Bu beside hayvanlar 1 kg dan daha az canlı ağırlık kazanır. Entansif besiye göre bir yavaşlatma söz konusudur.

3-Ektansif besi: Çayır, mera , yayların kulanılarak yapıldığı besidir ki bu beside entansif besiye göre 2 basamak daha yavaşlatma görülür.

BESİDE YEMLEME SÜRELERİ

1-Kısa süreli yemleme: 120 günden daha az süre yapılan yemlemelerdir.

2-Orta süreli yemleme: 120 - 220 gün arası yapılan yemlemedir.

3-Uzun süreli yemleme:220 günden daha uzun süre yapılan yemlemelerdir.

Besi Hayvanlarının Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar:

1-Elde bulunan veya alınacak mevcut yemin cinsi, miktarı ,fiyatı

2-Besi hayvanlarının ve kasaplık hayvanların fiyatları.

3-Üreticilerin ve tüketicilerin pazardan bekelentileri.

4-Besi uygulanacak süre.

Besiyi yaşa ,yeme,cinsiyete, besi yerine göre ayırabiliriz:

1-Yaşa göre (a-Buzağı besisi b-Genç hayvan besisi c-Ergin hayvan besisi d-Yaşlı hayvan besisi)

2-Beside kullanılan yeme göre(a-Kesif yem b-Mera besisi c-Silo yem besisi)

3-Cinsiyete göre (a-Erkek hayvan besisi(Tosun ,öküz ,boğa) b- Dişi hayvan besisi(düve,inek)

4-Besi yeri yapısına göre (a-Kapalı ahırlarda b-Açıkta veya avluda besi)

YAŞA GÖRE BESİ

a-Buzağı besisi:

Buzağılar ağız sütünden kesildikten sonra besiye alınır.Besi yaklaşık 11-15 hafta kadar devam eder.Besi sonunda 140-180 kg canlı ağırlığa ulaşmaları hedeflenir.

b-Yaşlı hayvan besisi:

Genel olarak 8 yaşını aşmış olan hayvanlara yapılan besilerdir.Yağlanma bol olur. Besi aslında yağlanmaya yöneliktir.Böbrek yağı ve iç yağlanma fazla olur.Bu nedenle bu besiler kısa süreli olmalıdır.

c-Genç hayvan besisi:

Çoğunlukla 2 yaşına kadar olan hayvanların besisidir.Hızlı canlı ağırlık artışı yaparlar.En ekonomik besidir.En yararlı besidir.Yemden yararlanma oranı yüksektir.Daha fazla yağsız et üretirler.

d-Ergin hayvan besisi:

İskelet gelişmesini tamamlamış olan hayvanlardır ve hem et hem yağlanma yönünde besi yapılır. Yaşlı hayvanlara göre beside tercih edilir.Yemden yararlanmaları yaşlı hayvanlardan iyi genç hayvanlardan düşüktür.

CİNSİYETE GÖRE BESİ

a-Tosunların Besisi

12 aylıktan büyük burulmamış hayvanların besisine tosun besisi denir.Bu beside 1.2 kg ağırlık artışının altına düşmemek gerekir.Burulmuş yaşıtlarına göre daha az yağlı et üretirler.

b-Boğa Besisi

Burulmamış ancak damızlık görevi yapmayan erkek hayvanların besisine bu ad verilir.Boğa besisinde karkas fazla yağlanmaz.Burulmamışlara göre  daha çok et üretirler yağ miktarı azdır.

c-Düve Besisi

 Genç hayvanlar oldukları için hızlı canlı ağırlık artışı yaparlar.Ancak erkeklerden daha yağlıdırlar ve karkasları daha güzel görünüme sahipdir.Lezzet olarak da daha lezzetlidir denilebilir ,ancak bu yağlı et yiyen kesim içindir.Tamamen yağsız et yiyen kesim için değildir.

BESİDE KULLANILAN YEME GÖRE

a-Kesif yem besisi:

Sığır rasyonlarında sadece kesif yemle besleme yapılmaz. Rasyonda minimum %17-18 selülöz bulunmalıdır.Ancak bu kesif yem oranı entansif beside kontrol edilmek şartıyla %80-85 civarına kadar çıkarılabilir gine burada denildiği gibi devamlı kontrol edilmelidir.Kesif yem kaba yemle beraber verilmelidir.Koyunlarda ise en az % 35-40 civarı kaba yem gerisi kesif yem olabilir.Entansif ve yarı entansif beside kesif yem daha ağırlıklı kullanılır.

Mera Besisi

Avantajları:

Tane yem ,protein ek yemi daha az kullanılır.Ağrılık kazancı daha ucuza mal edilir.Hayvanlar sağlıklı olurlar.Açık hava hayvanları bir çok yönden iyi yönde etkilemektedir.Güneş ışınları almaları nedeniyle d vitamini eksikleri az olur.Hayvanlar meraları gübreler ve gübreleme ile uğraşılmaz.İşçi masrafları ve işçilik minimum seviyeye düşer.

Dezavantajları:

Eğer sadece mera otlarıyla beslenmiş ve pazara sürülmüş iseler istenen ağırlığa ulaşmazlar ve istenilen kazanç elde edilemez.Bunun için meralarda gerekiyorsa ek yemleme yapılmalıdır.

Mera da otlatılan hayvanların etleri sulu ve gevşek olabilir dolayısıyla gevreklik düşüktür.Mera besisinden elde edilen karkaslar avluda beslenen hayvanların karkaslarından daha düşük kalitede olabilir.Merada gölgelenecek yerler yoksa , sinek problemi çok ise buda ağırlık artışını olumsuz etkilemektedir.

 Besi Yerinin Yapısına Göre

Besi yerleri kapalı ahır , açık avlu olabilir.Açık avlulu besilerde yeterince mera alanı yoktur demektir. Ahırda veya açık avluda yapılan besilerde eldeki yem miktarı veya alınabilecek yem miktarı tespit edilip buna göre hayvan sayısı ayarlanmalıdır.Gine pancar küspesi gibi fabrika artıkları da yemlerle kullanılabilir.Et , kemik unu da karıştırılabilir.Ancak et kemik ununun bir çok hastalığa sebebiyet verildiği bilinmektedir.Eldeki para miktarına göre ucuz yem temin etmeli yemlerin besin madde içeriği göz önünde bulundurulmalı , dikkatli ve teknik besicilik yapılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki pancar posası proteince fakir ,mineral ve vitamince eksiktir.Tek başına pancar posası , keten tohumu küspesi gibi fabrika artıkları ile besi yapılmaz ve bunlar ek olarak belirli oranlarda kullanılmalıdır.Bu oranların miktarı istenilenden fazla olursa değişik hastalıklar arız olabilir.Aslında her yemin belirli bir verilme oranı oranı vardır , bu orandan fazlası zarardır.S.BALKAYA

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
KALBİMDER GÖNÜLLERİ OKŞAMAYA DEVAM EDİYOR
Muş´ta yardım faaliyetleri ile adı sürekli Kamuoyunda yer alan KALBİMDER Muş yardımlaşma derneği
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
BAŞHEKİM BAYARLA GELEN SAĞLIKLI GÜNLER
Başında bulunduğu kurum hizmetlerine yönelik sınır gözetmeyen, disiplinli yapısı ve başarıya yönelik otoriter kimliği ile taviz yokların uğrak noktası Muş Devlet Başhekimi Opr. Dr. Bahattin Bayar, Başhekimliğe yapılan ataması ile birlikte amacına ilişkin hizmet bekleyen halkın umudu oldu.
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
SAVAŞ ÇETİN, AK PARTİ İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU
Muş halkı tarafından sevilen ve uzun yıllardır gönüllü olarak AK Parti´ye hizmet eden genç siyasetçi Savaş Çetin, AK Parti İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
EĞİTİMDE ‘KIVANÇ´ FARKI
Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmasının ardından ilin eğitim kalitesinin yükseltilmesi için dur durak bilmeyen Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç´ın eğitim çalışmalarının yanı sıra çocukların sağlıklı ve hijyenik ortamlarda eğitim alabilmeleri için mücadelesi taktir topluyor.
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
KÖY VE AZ NÜFUSLU YERLERDE EĞİTİM BAŞLAYACAK
Muş Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun almış olduğu karar doğrultusunda köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde yüz yüze eğitim başlayacak.
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAP KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ başkanlığında 5 Ekim Pazartesi günü 14.00´te toplandı.
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
KALECİ RAŞİT; HEM KENDİSİNİ HEMDE MUŞ SPORA OLAN ÖRNEK SEVGİSİNİ UNUTMAMIZ İMKANSIZ
Muşlu eski profesyonel sporcularımızdan kaleci Raşit, birkaç gün önce hayata gözlerini yuman Bülent Bingöl için kendisinden başka kimseyi incitmemiş olan bu kardeşimiz yaşantısı boyunca hepimiz iyi biliyoruz ki örnek ve emsalsiz bir Muşlu ve Muş spor sevdalısıydı.
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
ÇIKMAZ SOKAKLAR AÇIĞA ÇIKTI
Muş Belediyesi, son yıllarda şehir merkezindeki birçok çıkmaz sokağı açarken, her geçen gün mahalle aralarındaki ulaşım ağını genişletiyor.
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KIVANÇ´TAN MŞÜ REKTÖRÜ POLAT´A İADE-İ ZİYARET
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
İHTİYAC SAHİPLERİNİN GÜLEN YÜZÜ “MUŞ ŞİVESİ DERNEĞİ”YENİ EVLİ ÇİFTİN UMUDU OLDU
EVLİ ÇİFTTEN MUŞ ŞİVESİ GRUBUNA TEŞEKKÜR
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
MUHAMMED GÜRKAN ÇERMİ, “KIRMADAN DÖKMEDEN HİÇ KİMSEYİ DIŞLAMADAN HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDEREK KUCAKLAMAYA GELİYORUZ”
Gelecek Partisi Muş İl Başkanı Avukat Muhammet Gürkan Çermi, “Bizler; Sessizce çığlık atan, bağıra bağıra susmak zorunda olan, milletimizin sesi olmaya geliyoruz. Kırmadan dökmeden hiç kimseyi dışlamadan herkesi olduğu gibi kabul ederek kucaklamaya geliyoruz. On binlerce yıl bu topraklarda barışın sevginin medeniyetin tarihini yazmış, milletin evlatlarıyız.
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
KEMAL TÜRKAN, ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARI BİZE MİRAS KALMIŞTIR
Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Muş Şubesi başkanı Kemal Türkan, vatan uğruna canlarını hiçe sayarak ebediyete göç etmiş şehitlerimizin bizlere miras bıraktıkları emanetleri olan çocuklarımızın bizlerin nazarında kendi evlatlarımızdan farkı yoktur. Vatan uğruna hayatlarından olan tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum”
GAZİ´DEN  ERMENİSTAN´A TEPKİ
GAZİ´DEN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Anadolu Avrasya Şehit aileleri ve Gazi Yakınları derneği Muş İl Başkanı Emrullah Aktaş, Azerbaycan davasının Türkiye için partiler üstü, milli bir dava olduğunu, devletimiz ve milletimizin Azerbaycan´ın yanında olduğunu söyledi.
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
MUŞ KARDEŞLİK PLATFORMUNDAN ERMENİSTAN´A TEPKİ
Ermenistan´ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırısına karşılık Muş kardeşlik platformu tarafından tepki gösterildi. Kardeşlik Platformu Basın sözcüsü Davut Aydın tarafından yazılı biçimde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Özünle, gözünle, sözünle işinde ol?

Hacı Bektaşı Veli