700 ÇOBAN´A BESİCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ
Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) tarafından başlatılan sürdürülebilir besicilik alanındaki proje sayesinde Muş Aşçılar ve Pastacılar derneği başkanı Halit Uygur tarafından yaklaşık 700 besiciye online besicilik eğitimi verildi.
Tarih: 10.8.2020 17:48:50/ 10651okunma / 0yorum

 

Muş Aşçılar ve Pastacılar derneği başkanı Halit Uygur online eğitimlerin verimli geçtiğini belirterek, eğitim çalışmalarında salgının etkisini yitirmesi halinde bu eğitimlerin yüz yüze eğitimlere dönüşeceğini kaydetti.

Besiciliğin gelişimine katkı sağlamak üzere ilerleyen dönemlerde yüz yüze eğitimlerin olması halinde amaçlarına yönelik hakim bir çalışma halinde olacaklarını belirterek, Pandemi sürecinden dolayı bu eğitimin askıya alındığını bir kez daha sözlerinde ifade eden  Muş Aşçılar ve Pastacılar derneği başkanı Halit Uygur Halit Uygur  açıklamalarında şunları kaydetti.

“Bu eğitimlerimizdeki maksadımız son zamanlarda hayvancılık alanındaki yetiştiriciliğin son noktalara gelmesiyle bu alanda tekrarlı yeni bir canlılık sağlamayı planlamaktayız. Bu konuda hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın bu alanda ileriki zamanlarda daha etkili ve daha verimli besicilik yaparak hem kendi hem de ülke ekonomisine maksimum destek konusunda bir beklentiyi hedeflemekteyiz. Bu bakımdan örnek verecek olursak etkisiz ve kalitesiz yemlerle beslenmeye çalışılan hayvanların gerek besicilik ve gerekse diğer yetiştiricilik alanlarında zayıfladığını ve geride kaldığını görmekteyiz. Hayvan yetiştiricilerimize sunacağımız eğitimlerle canlı hayvan ağırlıklarının artırılması, sür veriminin artırılması ve beslenme tekniklerinin uygulanması halinde daha verimli hale getirilmesi konusunda bilgilendirmelerimiz ve gerek online gerekse birebir uygulamalı eğitimlerimizle üzerimize düşeni yerine getirme arzu ve gayreti içinde olacağız.

BESİ YÖNTEMLERİ

1-Entansif besi 2-Yarı entansif 3-Ektansif besi

1-Entansif besi:Bu beside amaç çok hızlı bir şekilde hedeflenen düzeyde canlı ağırlık artışı kazanılır. Entansif beside günde 1-1,2 kg ve daha fazla canlı ağırlık artışı hedeflenir. Entansif besiler için en uygun hayvanlar genç hayvanlardır.

2-Yarı entansif besi:Bu beside hayvanlar 1 kg dan daha az canlı ağırlık kazanır. Entansif besiye göre bir yavaşlatma söz konusudur.

3-Ektansif besi: Çayır, mera , yayların kulanılarak yapıldığı besidir ki bu beside entansif besiye göre 2 basamak daha yavaşlatma görülür.

BESİDE YEMLEME SÜRELERİ

1-Kısa süreli yemleme: 120 günden daha az süre yapılan yemlemelerdir.

2-Orta süreli yemleme: 120 - 220 gün arası yapılan yemlemedir.

3-Uzun süreli yemleme:220 günden daha uzun süre yapılan yemlemelerdir.

Besi Hayvanlarının Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar:

1-Elde bulunan veya alınacak mevcut yemin cinsi, miktarı ,fiyatı

2-Besi hayvanlarının ve kasaplık hayvanların fiyatları.

3-Üreticilerin ve tüketicilerin pazardan bekelentileri.

4-Besi uygulanacak süre.

Besiyi yaşa ,yeme,cinsiyete, besi yerine göre ayırabiliriz:

1-Yaşa göre (a-Buzağı besisi b-Genç hayvan besisi c-Ergin hayvan besisi d-Yaşlı hayvan besisi)

2-Beside kullanılan yeme göre(a-Kesif yem b-Mera besisi c-Silo yem besisi)

3-Cinsiyete göre (a-Erkek hayvan besisi(Tosun ,öküz ,boğa) b- Dişi hayvan besisi(düve,inek)

4-Besi yeri yapısına göre (a-Kapalı ahırlarda b-Açıkta veya avluda besi)

YAŞA GÖRE BESİ

a-Buzağı besisi:

Buzağılar ağız sütünden kesildikten sonra besiye alınır.Besi yaklaşık 11-15 hafta kadar devam eder.Besi sonunda 140-180 kg canlı ağırlığa ulaşmaları hedeflenir.

b-Yaşlı hayvan besisi:

Genel olarak 8 yaşını aşmış olan hayvanlara yapılan besilerdir.Yağlanma bol olur. Besi aslında yağlanmaya yöneliktir.Böbrek yağı ve iç yağlanma fazla olur.Bu nedenle bu besiler kısa süreli olmalıdır.

c-Genç hayvan besisi:

Çoğunlukla 2 yaşına kadar olan hayvanların besisidir.Hızlı canlı ağırlık artışı yaparlar.En ekonomik besidir.En yararlı besidir.Yemden yararlanma oranı yüksektir.Daha fazla yağsız et üretirler.

d-Ergin hayvan besisi:

İskelet gelişmesini tamamlamış olan hayvanlardır ve hem et hem yağlanma yönünde besi yapılır. Yaşlı hayvanlara göre beside tercih edilir.Yemden yararlanmaları yaşlı hayvanlardan iyi genç hayvanlardan düşüktür.

CİNSİYETE GÖRE BESİ

a-Tosunların Besisi

12 aylıktan büyük burulmamış hayvanların besisine tosun besisi denir.Bu beside 1.2 kg ağırlık artışının altına düşmemek gerekir.Burulmuş yaşıtlarına göre daha az yağlı et üretirler.

b-Boğa Besisi

Burulmamış ancak damızlık görevi yapmayan erkek hayvanların besisine bu ad verilir.Boğa besisinde karkas fazla yağlanmaz.Burulmamışlara göre  daha çok et üretirler yağ miktarı azdır.

c-Düve Besisi

 Genç hayvanlar oldukları için hızlı canlı ağırlık artışı yaparlar.Ancak erkeklerden daha yağlıdırlar ve karkasları daha güzel görünüme sahipdir.Lezzet olarak da daha lezzetlidir denilebilir ,ancak bu yağlı et yiyen kesim içindir.Tamamen yağsız et yiyen kesim için değildir.

BESİDE KULLANILAN YEME GÖRE

a-Kesif yem besisi:

Sığır rasyonlarında sadece kesif yemle besleme yapılmaz. Rasyonda minimum %17-18 selülöz bulunmalıdır.Ancak bu kesif yem oranı entansif beside kontrol edilmek şartıyla %80-85 civarına kadar çıkarılabilir gine burada denildiği gibi devamlı kontrol edilmelidir.Kesif yem kaba yemle beraber verilmelidir.Koyunlarda ise en az % 35-40 civarı kaba yem gerisi kesif yem olabilir.Entansif ve yarı entansif beside kesif yem daha ağırlıklı kullanılır.

Mera Besisi

Avantajları:

Tane yem ,protein ek yemi daha az kullanılır.Ağrılık kazancı daha ucuza mal edilir.Hayvanlar sağlıklı olurlar.Açık hava hayvanları bir çok yönden iyi yönde etkilemektedir.Güneş ışınları almaları nedeniyle d vitamini eksikleri az olur.Hayvanlar meraları gübreler ve gübreleme ile uğraşılmaz.İşçi masrafları ve işçilik minimum seviyeye düşer.

Dezavantajları:

Eğer sadece mera otlarıyla beslenmiş ve pazara sürülmüş iseler istenen ağırlığa ulaşmazlar ve istenilen kazanç elde edilemez.Bunun için meralarda gerekiyorsa ek yemleme yapılmalıdır.

Mera da otlatılan hayvanların etleri sulu ve gevşek olabilir dolayısıyla gevreklik düşüktür.Mera besisinden elde edilen karkaslar avluda beslenen hayvanların karkaslarından daha düşük kalitede olabilir.Merada gölgelenecek yerler yoksa , sinek problemi çok ise buda ağırlık artışını olumsuz etkilemektedir.

 Besi Yerinin Yapısına Göre

Besi yerleri kapalı ahır , açık avlu olabilir.Açık avlulu besilerde yeterince mera alanı yoktur demektir. Ahırda veya açık avluda yapılan besilerde eldeki yem miktarı veya alınabilecek yem miktarı tespit edilip buna göre hayvan sayısı ayarlanmalıdır.Gine pancar küspesi gibi fabrika artıkları da yemlerle kullanılabilir.Et , kemik unu da karıştırılabilir.Ancak et kemik ununun bir çok hastalığa sebebiyet verildiği bilinmektedir.Eldeki para miktarına göre ucuz yem temin etmeli yemlerin besin madde içeriği göz önünde bulundurulmalı , dikkatli ve teknik besicilik yapılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki pancar posası proteince fakir ,mineral ve vitamince eksiktir.Tek başına pancar posası , keten tohumu küspesi gibi fabrika artıkları ile besi yapılmaz ve bunlar ek olarak belirli oranlarda kullanılmalıdır.Bu oranların miktarı istenilenden fazla olursa değişik hastalıklar arız olabilir.Aslında her yemin belirli bir verilme oranı oranı vardır , bu orandan fazlası zarardır.S.BALKAYA

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
BAŞKAN ASYA´NIN VAAT ETTİĞİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Muş Belediyesinin önemli projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Feyat Asya´nın hassasiyetle üzerinde durduğu Kent Meydanı projesi devam ediyor.
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
MUŞ MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİN YÜZDE 65´İ TAMAMLANDI
Muş´ta eski stadyumun yerine yapılan Millet Bahçesi projesi hızla ilerliyor. 44 bin 600 metrekare alan üzerine uygulanan projenin yüzde 65´i tamamlandı.
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2020/24 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
MUŞ İCRA DAİRESİ´NDEN
T.C.MUS İCRA DAİRESİ 2020/14 TLMT.TASINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
DEMİR, “İMAN, ADALET VE FİLİSTİN KAZANACAK"
Siyonist işgal rejimi ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmayı kınayarak anlaşmanın Filistinlilerin topraklarından ve tarihlerinden sürgün edilmesi anlamını taşıdığı belirten Akil gençler Genel Başkan yardımcısı Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Adnan Demir,
GAZİLER, HEM KÜSKÜN HEM KIZGIN!
GAZİLER, HEM KÜSKÜN HEM KIZGIN!
Muş Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 19 Eylül Gaziler günü yıl dönümü dolayısıyla Muş´ta bir dizi etkinlik düzenledi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN VARTO´DA  İNCELEMELERDE BULUNDU
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN VARTO´DA İNCELEMELERDE BULUNDU
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Varto İlçe Emniyet Müdürlüğünde incelemelerde bulundu.
´DAVAMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ´
´DAVAMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ´
Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanlığı divan toplantısı yapıldı.
HAYIRSEVER ESNAFTAN GİYSİ YARDIMI
HAYIRSEVER ESNAFTAN GİYSİ YARDIMI
İzmir´de yaşayan Malazgirtli hayırsever Ercan Birer, Muş´un Malazgirt ilçesine ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere kıyafet gönderdi.
“GELECEK PARTİSİ” MUŞ İLÇE BAŞKANI KADİR AYDIN OLDU
“GELECEK PARTİSİ” MUŞ İLÇE BAŞKANI KADİR AYDIN OLDU
Yakın Siyasetin etkin partilerinden henüz kısa bir zaman önce teşkilatlanma çalışmalarına başlamasına rağmen ülke geneli ses getiren çıkışlarıyla adı kamuoyu gündeminden düşmeyen Gelecek Partisi Muş´ta da varlık noktasını genişletti.
MUŞ KSS BAŞKANI ŞEREF SUBAŞI, “AHİLİK KÜLTÜRÜ´NÜN MUHAFAZASI, CANLI TUTULMASI, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIMAKTADIR”
MUŞ KSS BAŞKANI ŞEREF SUBAŞI, “AHİLİK KÜLTÜRÜ´NÜN MUHAFAZASI, CANLI TUTULMASI, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIMAKTADIR”
Muş KSS Başkanı Şeref Subaşı mesajında 13´üncü yüzyılda Anadolu´da hayat bulan Ahiliğin, bu topraklarda yüzyıllar boyunca kardeşlik, hoşgörü, birlik ve beraberliğin temeli olduğunu ifade ederek,“Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli´nin aşıladığı yüksek ticaret ahlakı ve ilkeleri, günümüzün esnaf ve sanatkârları için de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir” dedi.
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ MHP´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ MHP´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
MHP Muş İl Başkanı ilimizde tüm kesimler tarafından benimsenmiş isim, iş insanı Osman Yüce oldu. Eski il başkanı Şükrü Demir´in yeni MHP Muş il teşkilatının başına getirilen etkin isim iş insanı Osman Yüce, kendisine bu görevi layık görenlere teşekkürlerini iletirken, “2023 lider Ülke Türkiye´sine giderken Muş MHP üzerimizdeki sorumluluk bilinciyle üye sayımızı arttırarak bir ve beraber hareket ederek hareketimize güç katmak istiyoruz. Çıktığımız bu yolda Yüce yaradan bizleri mahcup eylemesin” dedi.
BAŞKAN ASYA´DAN AHİLİK HAFTASI MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN AHİLİK HAFTASI MESAJI
Belediye Başkanı Feyat Asya, Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
MUŞ AŞÇILAR VE PASTACILAR  DERNEĞİNDEN   COVİD19´DAN  KORUNMADA BESLENME UYARILARI
MUŞ AŞÇILAR VE PASTACILAR DERNEĞİNDEN COVİD19´DAN KORUNMADA BESLENME UYARILARI
Muş Aşçılar Ve Pastacılar Başkanı Halit Uygur, COVİD19 salgınından korunma yollarına ilişkin kuvvetli beslenmeye dikkat çekti, İnsan vücudunun savunma sistemi (bağışıklık sistemi) bağımsız bir ülkenin “silahlı kuvvetleri” gibi davranır. Bu sebeple kuvvetli ve dengeli beslenmek çok önemlidir dedi.
KIRKÖYLÜ ÖĞRENCİLER ARTIK ÇAMURLU AYAKLALARLA OKULA GİTMEYECEK
KIRKÖYLÜ ÖĞRENCİLER ARTIK ÇAMURLU AYAKLALARLA OKULA GİTMEYECEK
Muş´un Kırköy Belde Belediye Başkanı Nahit Dizman´ın girişimleriyle başlatılan yol yapım çalışmalarıyla artık belde sakinleri ve okula giden öğrencilerin ayakları çamura batmayacak.
SEVEN, “SİYASETE BİR SÜRELİĞİNE ARA VERDİ SEVEN LERİNDEN HELALLİK İSTEDİ”
SEVEN, “SİYASETE BİR SÜRELİĞİNE ARA VERDİ SEVEN LERİNDEN HELALLİK İSTEDİ”
BU PARTİYE GÖNÜL VERMİŞ FAKİR GURABANIN ÖNCELİKLİ HAKKI OLAN, ÇALIŞMA (İŞ) HAKKINI GASP ETMEDİM..!
MUŞ BELEDİYESİ İŞKUR VE MEM İŞBİRLİĞİNDE HALI DOKUMA KURSU AÇILDI
MUŞ BELEDİYESİ İŞKUR VE MEM İŞBİRLİĞİNDE HALI DOKUMA KURSU AÇILDI
Vatandaş odaklı hizmetlerle önemli faaliyetlere imza atan Muş Belediyesi istihdama katkı sağlayacak projeler hayata geçirmeye devam ediyor.
ŞİMŞEK,“HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
ŞİMŞEK,“HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Muş Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yatırım programına alınmasından dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden AK Parti Muş Milletvekili M.Emin Şimşek,
MUŞ´TA ŞEHİRLERARASI OTOBÜS BİLETİNDE HES KODU DÖNEMİ
MUŞ´TA ŞEHİRLERARASI OTOBÜS BİLETİNDE HES KODU DÖNEMİ
Muş´ta İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar tarafından her türlü bilet işlemi esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak kararı aldı.
MUŞ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU´NDAN KORONA VİRÜS SALGINIYLA İLGİLİ YENİ TEDBİRLER
MUŞ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU´NDAN KORONA VİRÜS SALGINIYLA İLGİLİ YENİ TEDBİRLER
Muş´ta, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, korona virüs tedbirleri kapsamında hastalık belirtisi gösteren veya tanı konulan kişiler ile temaslı oldukları belirlenenlere yönelik etkin takip ve denetim kararı aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed